Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish sohasi xodimlariga
Qadrli yurtdoshlar! Avvalo, siz, azizlarni 18-aprel – O‘zbekiston Respublikasi uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish sohasi xodimlari kuni bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Avvalo, siz, azizlarni 18-aprel – O‘zbekiston Respublikasi uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish sohasi xodimlari kuni bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
O‘z xizmat joyida kechani – kecha, kunduzni – kunduz demasdan, fidokorona mehnat qilib, aholi, tashkilot va muassasalarning qulay va zamonaviy sharoitlarda yashashi va faoliyat ko‘rsatishini ta’minlab kelayotgan sizlar kabi mohir muhandis va ishchilar, usta va chilangarlar, mexanik va texnologlar, mutaxassislar va faxriylarga, ko‘pmillatli soha xodimlariga ushbu quvonchli ayyomda chuqur hurmatimiz va ezgu tilaklarimizni bildirib, chin dildan rahmatlar aytamiz.
Keyingi yillarda mamlakatimizda barcha soha va tarmoqlar qatori xalqimiz turmush darajasini oshirishda muhim o‘rin tutib kelayotgan kommunal tizimda ham tub islohotlar amalga oshirilmoqda. Ayniqsa, ilg‘or xalqaro tajribalar asosida uy-joylarga xizmat ko‘rsatish bo‘yicha boshqaruv servis kompaniyalari tashkil etilgani, ularga davlatimiz tomonidan zarur imtiyoz va kafolatlar berilgani xizmatlar sifatini oshirishda muhim rol o‘ynamoqda. Bu haqda so‘z yuritganda, mamlakatimizdagi 45 mingta ko‘p qavatli uyning 90 foizdan ortig‘iga 1 mingdan ziyod ana shunday tashkilotlar xizmat ko‘rsatayotgani, so‘nggi 9-yilda 3 trillion 700 milliard so‘m mablag‘ hisobidan 51 mingga yaqin uylar ta’mirlanib, 3 ming 500 ta lift yangisiga almashtirilganini ta’kidlash lozim.
Sohada raqamlashtirish jarayonlari jadal olib borilayotgani tufayli salkam 42 mingta ko‘p qavatli uy va 1 million 500 ming nafardan ortiq mulkdorlar “Mening uyim” billing tizimida ro‘yxatga olindi. Bu esa boshqaruv tashkilotlari tomonidan amalga oshirilayotgan ishlarni bevosita kuzatib, ularning faoliyatini baholab borish imkonini bermoqda.
Bundan tashqari, 3 ming 400 ta ichimlik va oqova suv inshooti va 42 ming kilometrdan ziyod suv tarmoqlari barpo etildi va rekonstruksiya qilindi. Natijada yurtimizda aholini ichimlik suvi bilan markazlashgan tizim orqali ta’minlash darajasi 2017-yildagi 63 foizdan hozirgi vaqtda qariyb 83 foizga yetdi. Issiqlik ta’minoti sohasidagi keng ko‘lamli ishlar hisobidan qariyb 100 ta markaziy va mahalliy qozonxona, 1276 kilometr issiqlik tarmoqlari ta’mirlandi va modernizatsiya qilindi.
Ayniqsa, 3 ming 800 dan ziyod ko‘p qavatli uy va 371 ta ijtimoiy obyekt ushbu tizimga ulangani diqqatga sazovordir.
Ayni vaqtda aholimizning hayotiy manfaatlarini ta’minlash bo‘yicha kommunal xizmat ko‘rsatish sohasi oldida ham ulkan vazifalar turibdi. Jumladan, 2030-yilgacha aholini ichimlik suvi bilan markazlashgan tarmoqlar orqali ta’minlash darajasini 90 foizga yetkazishni rejalashtirganmiz. Shuningdek, 103 ta qozonxona, 1 ming 600 kilometr issiqlik tarmoqlari barpo etiladi va rekonstruksiya qilinadi. Davlat-xususiy sheriklik tamoyili asosida va xalqaro moliya institutlari ishtirokida esa 13 ta yirik investitsiya loyihasi amalga oshiriladi. Bularning hisobidan markazlashgan issiqlik ta’minoti qamrovi hozirgi 37 foizdan 58 foizga yetkaziladi.
Sizlar o‘zingizning bor kuch-g‘ayratingiz, bilim va tajribangizni safarbar etib, ana shunday ulkan vazifalarni ado etishga munosib hissa qo‘shasizlar, deb ishonaman.
O‘z navbatida, mamlakatimizda kommunal sohaning moddiy-texnik bazasi va kadrlar salohiyatini mustahkamlash, tizimda faoliyat ko‘rsatayotgan ishchi va xodimlar mehnatini rag‘batlantirish bundan buyon ham davlatimizning e’tibor markazida bo‘ladi.
Sizlarni kasb bayramingiz bilan yana bir bor chin yurakdan tabriklab, barchangizga sihat-salomatlik, oilaviy baxt-saodat, mehnat faoliyatingizda yutuq va omadlar, xonadonlaringizga fayz-u baraka tilayman.

Работникам сферы жилищно-коммунального обслуживания
Уважаемые соотечественники! От всей души поздравляю вас с Днем работников сферы жилищно-коммунального обслуживания, отмечаемым в нашей стране 18 апреля.
От всей души поздравляю вас с Днем работников сферы жилищно-коммунального обслуживания, отмечаемым в нашей стране 18 апреля.
Мы выражаем глубокое уважение, самые добрые пожелания и искреннюю благодарность вам – умелым инженерам и рабочим, мастерам и слесарям, механикам и технологам, специалистам и ветеранам, всем многонациональным коллективам сферы, которые день и ночь самоотверженно трудятся на объектах, обеспечивая комфортные и современные условия для жизни населения и деятельности организаций и учреждений.
В последние годы в стране в системе коммунального обслуживания, имеющей большое значение в повышении уровня жизни населения, как и во всех других сферах и отраслях, осуществляются кардинальные преобразования. Особенно важную роль в улучшении качества услуг играет создание управляющих сервисных компаний по обслуживанию жилищного фонда на основе передового международного опыта, предоставление им необходимых льгот и гарантий государства. Следует подчеркнуть, что сегодня свыше 1 тысячи таких организаций обслуживает более 90 процентов из 45 тысяч многоэтажных домов в стране, в последние 9 лет за счет выделенных 3 триллионов 700 миллиардов сумов отремонтировано около 51 тысячи домов, заменено на новые 3 500 лифтов.
Благодаря ускоренной цифровизации сферы около 42 тысяч многоэтажных домов и более 1 миллиона 500 тысяч собственников жилья зарегистрированы в биллинговой системе «Менинг уйим». Это сделало работу управляющих организаций более прозрачной, создало возможность непосредственно оценивать их деятельность.
Кроме того, было построено и реконструировано 3 400 сооружений питьевого водоснабжения и канализации, более 42 тысяч километров сетей водоснабжения. В результате в стране уровень централизованного обеспечения населения питьевой водой вырос с 63 процентов в 2017 году до нынешних почти 83 процентов. В ходе масштабных работ в сфере теплоснабжения отремонтировано и модернизировано около 100 центральных и локальных котельных, 1 276 километров тепловых сетей. Особого внимания заслуживает то, что к этой системе было подключено более 3800 многоэтажных домов и 371 социальный объект.
В настоящее время перед сферой коммунального обслуживания стоят большие задачи по обеспечению жизненных интересов населения. К 2030 году мы планируем довести до 90 процентов уровень обеспечения населения питьевой водой через централизованные сети. Также будут построены и реконструированы 103 котельные и 1 600 километров тепловых сетей. На основе государственно-частного партнерства и с участием международных финансовых институтов будет реализовано 13 крупных инвестиционных проектов. В результате охват централизованным теплоснабжением увеличится с нынешних 37 процентов до 58 процентов.
Уверен, что вы мобилизуете все свои силы и энергию, знания и опыт и внесете достойный вклад в реализацию этих масштабных задач.
В свою очередь в центре внимания нашего государства и впредь будет находиться укрепление материально-технической базы и кадрового потенциала коммунальной сферы, стимулирование труда ее работников.
Еще раз от всей души поздравляю вас с профессиональным праздником, желаю успехов, крепкого здоровья, счастья и благополучия вашим семьям.