Qashqadaryo viloyatini rivojlantirish boʻyicha ustuvor vazifalar muhokama qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Qashqadaryo viloyatida islohotlar natijadorligi hamda kelgusida amalga oshirilishi lozim boʻlgan ustuvor vazifalar yuzasidan yigʻilish oʻtkazdi.
Qashqadaryo oʻzining katta hududi, boy tabiiy resurslari, rivojlangan sanoati, mehnatkash va tadbirkor xalqi bilan ulkan salohiyatga ega ekani taʼkidlandi.
Oʻtgan yili yalpi hududiy mahsulotda 6,8 foiz, sanoatda 7,2 foiz, xizmatlar sohasida 13,6 foiz, qishloq xoʻjaligida 4,3 foizlik oʻsish qayd etildi. 2017-2025-yillarda aholi jon boshiga yalpi hududiy mahsulot hajmi 3,2 barobar oʻsib, 26,9 million soʻmga yetdi. Ishsizlik va kambagʻallik darajasi tegishli ravishda 4,9 va 6,5 foizgacha tushdi.
2026-yilda iqtisodiyot tarmoqlarida yangi loyihalarni amalga oshirish hisobidan sanoatda 8,6 foizlik oʻsishni taʼminlash, 3,5 milliard dollar investitsiya hisobiga 727 million dollarlik mahsulot eksport qilish rejalashtirilgani qayd etildi. Natijada viloyat iqtisodiyoti 8,2 foizga, xizmatlar 15,9 foizga, qurilish 13,2 foizga, qishloq xoʻjaligi 5,8 foizga oʻsishi kutilmoqda.
Sanoatda 1,7 milliard dollarlik 195 ta loyihani ishga tushirish, qoʻshimcha ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish hamda mikrosanoat markazlari tashkil etish orqali tarmoqlarda yuqori oʻsish surʼatlarini taʼminlash zarurligi qayd etildi.
Viloyatda qator yirik sanoat loyihalarini amalga oshirish rejalari haqida axborot berildi. Jumladan, mato, kiyim-kechak va gigiyenik vositalar, qishloq xoʻjaligi texnikasi va uskunalari, elektr avtomobillari uchun quvvatlash stansiyalari, fibrosementli panellar va devor plitalarini ishlab chiqarish quvvatlarini tashkil etish koʻzda tutilgan.
Shuningdek, Muborak maxsus innovatsion sanoat zonasi va Qarshi yashil texnologiyalar sanoat zonasini tashkil etib, 2026-2027-yillarda ularda 1,1 milliard dollardan ziyod boʻlgan 36 ta loyihani amalga oshirish va 6 mingga yaqin yangi ish oʻrni yaratish rejalashtirilgan.
Yangi yondashuvlar asosida mahallalarni chuqur va oʻrta ixtisoslashtirish, imtiyozli kredit va subsidiyalar ajratish hisobiga kambagʻallikni qisqartirish zarurligi koʻrsatib oʻtildi. Xususan, mahallalarda 820 milliard soʻmlik kreditlar, 52,3 milliard soʻmlik ssuda va subsidiyalar ajratish, oʻzini oʻzi band qilganlarni qoʻllab-quvvatlash orqali 48 mingta tadbirkorlik subyekti tashkil etiladi, 31 mingta mikroloyiha amalga oshiriladi.
Natijada 2026-yil yakuniga qadar ishsizlikni 3,2 foizga, kambagʻallikni 3 foizga tushirish, bunda Gʻuzor, Qamashi, Koʻkdala, Mirishkor, Shahrisabz va Yakkabogʻ tumanlarini kambagʻallik va ishsizlikdan xoli hududga aylantirish maqsad qilingan.
Dunyoda goʻsht narxlari oshib borayotgan hozirgi sharoitda viloyatda chorvachilik va ozuqa bazasini mustahkamlash, yaylov yerlaridan unumli foydalanish boʻyicha yangi tizim joriy etilayotgani taʼkidlandi.
Bunda 2030-yilgacha 200 ming gektar, shu jumladan, 2026-yilda 15 ming gektar yerni oʻzlashtirish, infratuzilma bilan taʼminlash orqali ozuqa ekinlari, kartoshka, sabzavot, dukkakli va moyli oʻsimliklar yetishtirish hajmlarini oshirish vazifasi qoʻyildi.
Joriy yilda gʻalla hosildorligini oʻrtacha 84,8 sentnerga, paxta hosildorligini 47,5 sentnerga, kartoshka hosildorligini 175 sentnergacha oshirish rejalashtirilgan. Shuningdek, 48 ta gʻalla kombayni, 272 ta chigit ekish seyalkasini xarid qilish, suv tejovchi texnologiyalar va zamonaviy agrotexnologiyalarni joriy etish hisobiga qishloq xoʻjaligida daromadni 20-35 foizga oshirish imkoni mavjudligi koʻrsatildi.
Suv taʼminoti Qashqadaryo uchun eng ogʻir masalalardan ekani qayd etildi.
Ekinlarning katta qismi nasos orqali sugʻorilishi sharoitida 2026-yilda 320 kilometr magistral va 3,3 ming kilometr ichki kanallarni betonlash, 70,6 ming gektarda suv tejovchi texnologiyalarni joriy etish, 27,4 ming gektarda lazerli tekislash ishlarini amalga oshirish hamda 16 ta nasos stansiyasini modernizatsiya qilish vazifalari belgilandi. Bu orqali 800 million kub metrgacha suv iqtisod qilinishi kutilmoqda.
Ichimlik suvi taʼminotini yaxshilash maqsadida Hisorak suv omboridan Qarshi shahriga suv tortish loyihasi ishlab chiqilayotgani maʼlum qilindi. Ushbu loyiha doirasida 16 ta ichimlik suvi inshooti va 416 kilometr tarmoq quriladi. Qarshi va Shahrisabz shaharlari, Dehqonobod va Qamashi tumanlaridagi kanalizatsiya tarmoqlari rekonstruksiya qilinadi.
Turizm salohiyatini toʻliq ishga solish boʻyicha yiliga 1 million sayyohni jalb qilayotgan Miraki shaharchasi tajribasi asosida yangi loyihalarni qolgan tumanlarda ham kengaytirish zarurligi taʼkidlandi.
Qamashi tumanida “Maydanak” baland togʻ turizm markazini tashkil etish, Shahrisabz tumanida bir vaqtning oʻzida 13 ming sayohatchiga xizmat koʻrsatadigan “Gʻelon” xalqaro umummavsumiy kurortini barpo etish, Yakkabogʻ tumani Tatar qishlogʻida turizmni rivojlantirish, Hazrati Sulton choʻqqisi hududida treking yoʻnalishlari va chodirli uylar oromgohini tashkil etish loyihalari shular jumlasidan.
Umuman, joriy yilda 45 ta mehmonxona va mehmon uyi tashkil etilib, qoʻshimcha 1130 oʻrin yaratilishi belgilandi.
Viloyatda yoʻl, uy-joy va muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasini yaxshilash boʻyicha ham aniq dasturlar muhokama qilindi. Yangi yondashuvlar asosida “Yangi Oʻzbekiston” qiyofasidagi 2 ta tuman va 46 ta mahallada, shuningdek, ogʻir toifadagi 3 ta tuman va 108 ta mahallada ichki yoʻllar, suv taʼminoti, sugʻorish infratuzilmasi hamda elektr tarmoqlarini yaxshilash uchun jami 864 milliard soʻm mablagʻ yoʻnaltirilishi belgilandi.
Ijtimoiy yoʻnalishda oila va xotin-qizlarni qoʻllab-quvvatlash, sogʻliqni saqlash tizimini rivojlantirish boʻyicha koʻrsatkichlar belgilandi. Jumladan, yangi davlat va xususiy bogʻcha, maktablar tashkil etish, 120 ming nafar xotin-qizning bandligini taʼminlash, 21,1 ming nafarini kasb-hunar va tadbirkorlikka oʻqitish, “Ayollar daftari” orqali 102 ming nafariga yordam koʻrsatish choralari nazarda tutilgan.
Germaniya bilan hamkorlikda tartibli mehnat migratsiyasi va kasbiy tayyorgarlik boʻyicha yangi tashabbuslar taqdim etildi. 2026-yilda 3000 nafar, 2027-yilda 5000 nafar yoshni Germaniyaga ishga yoʻnaltirish, ularni oʻqitish uchun Qarshi shahrida Taʼlim va texnologiyalar markazini ochish rejalashtirilgan.
Yigʻilish yakunida davlatimiz rahbari belgilangan vazifalar ijrosini qatʼiy nazoratga olish, investitsiya va eksport koʻrsatkichlarini taʼminlash, yangi ish oʻrinlari yaratish hamda aholi turmush darajasini oshirish boʻyicha mutasaddilarga aniq topshiriqlar berdi.

Обсуждены приоритетные задачи по развитию Кашкадарьинской области
Президент Шавкат Мирзиёев провел совещание по результативности проводимых реформ и дальнейшим приоритетным задачам в Кашкадарьинской области.
Подчеркнуто, что благодаря большой территории, богатым природным ресурсам, развитой промышленности, а также трудолюбивым и предприимчивым жителям Кашкадарья обладает огромным потенциалом.
В прошлом году валовой региональный продукт вырос на 6,8 процента, промышленность – на 7,2 процента, сфера услуг – на 13,6 процента, а сельское хозяйство – на 4,3 процента. В 2017-2025 годах валовой региональный продукт на душу населения увеличился в 3,2 раза и составил 26,9 миллиона сумов. Уровень безработицы и бедности снизился до 4,9 процента и 6,5 процента соответственно.
Отмечено, что за счет реализации новых проектов в секторах экономики в 2026 году планируется обеспечить рост промышленности на 8,6 процента, привлечь инвестиции в размере 3,5 млрд долларов и экспортировать продукцию на сумму 727 миллионов долларов. В результате ожидается рост региональной экономики на 8,2 процента, сферы услуг – на 15,9 процента, строительства — на 13,2 процента, а сельского хозяйства – на 5,8 процента.
Указано на необходимость обеспечения высоких темпов роста в промышленности путем запуска 195 проектов на сумму 1,7 миллиарда долларов, расширения производственных мощностей и создания микроцентров промышленности.
Доложено о планах реализации в области ряда крупных промышленных проектов. В частности, намечено организовать производственные мощности по выпуску тканей, одежды и средств гигиены, сельскохозяйственной техники и оборудования, станций зарядки электромобилей, фиброцементных панелей и стеновой плитки.
Также планируется создание Мубарекской специальной инновационной промышленной зоны и Каршинской промышленной зоны зеленых технологий, в которых в 2026-2027 годах предусмотрено реализовать 36 проектов на сумму более 1,1 миллиарда долларов и создать около 6 тысяч новых рабочих мест.
Указано на необходимость дальнейшего сокращения бедности за счет глубокой и средней специализации махаллей на основе новых подходов, предоставления льготных кредитов и субсидий. В частности, за счет предоставления 820 миллиардов сумов кредитов, ссуд и субсидий на 52,3 миллиарда сумов, а также поддержки самозанятых в махаллах создадут 48 тысяч предпринимательских субъектов и реализуют 31 тысячу микропроектов.
В результате к концу 2026 года намечено снизить уровень безработицы до 3,2 процента и уровень бедности до 3 процентов, превратив при этом Гузарский, Камашинский, Кукдалинский, Миришкорский, Шахрисабзский и Яккабагский районы в территории, свободные от бедности и безработицы.
Отмечено, что в нынешних условиях роста мировых цен на мясо в регионе внедряется новая система по развитию животноводства и укреплению кормовой базы, а также эффективному использованию пастбищных земель.
Для этого поставлены задачи по увеличению производства кормовых культур, картофеля, овощей, бобовых и масличных за счет освоения 200 тысяч гектаров земли до 2030 года, в том числе 15 тысяч гектаров – в 2026 году, а также создания необходимой инфраструктуры.
В этом году планируется увеличить урожайность зерновых до 84,8 центнера, хлопка – до 47,5 центнера, картофеля – до 175 центнеров. Указано, что за счет приобретения 48 зерноуборочных комбайнов, 272 сеялок, внедрения водосберегающих технологий и современных агротехнологий можно увеличить доходы в сельском хозяйстве на 20-35 процентов.
Отмечено, что водоснабжение является одним из острых вопросов для Кашкадарьи.
Учитывая, что значительная часть сельскохозяйственных культур в регионе орошается с помощью насосов, на 2026 год поставлены задачи по бетонированию 320 километров магистральных и 3,3 тысячи километров внутренних каналов, внедрению водосберегающих технологий на 70,6 тысячах гектаров, проведению работы по лазерному выравниванию на 27,4 тысячах гектаров и модернизации 16 насосных станций. Ожидается, что благодаря этому удастся сэкономить до 800 миллионов кубических метров воды.
Доложено о разработке проекта по подаче в город Карши воды из Гиссаракского водохранилища в целях улучшения снабжения питьевой водой. В рамках этого проекта будет построено 16 сооружений питьевого водоснабжения и 416 километров водопроводной сети. Будет проведена реконструкция канализационных сетей в городах Карши и Шахрисабзе, а также в Дехканабадском и Камашинском районах.
Подчеркнуто, что для полного использования туристического потенциала, опираясь на опыт города Мираки, который ежегодно привлекает 1 миллион туристов, новые проекты необходимо расширить и на другие районы.
В их числе – проекты по созданию высокогорного туристического центра «Майданак» в Камашинском районе и международного всесезонного курорта «Гелон», рассчитанного на 13 тысяч туристов, в Шахрисабзском районе, развитию туризма в селе Татар Яккабагского района, организации трекинговых маршрутов и палаточного лагеря в районе пика Хазрат Султан.
В целом планируется открыть в этом году 45 гостиниц и гостевых домов и создать 1130 дополнительных мест размещения.
Обсуждены также программы по улучшению дорожной, жилищной, инженерно-коммуникационной инфраструктуры в области.
Намечено направить 864 миллиарда сумов на улучшение внутренних дорог, водоснабжения, оросительной инфраструктуры и электрических сетей в 2 районах и 46 махаллях «в облике Нового Узбекистана», а также в 3 районах и 108 махаллях с тяжелыми условиями.
В социальной сфере определены меры поддержки семей и женщин, а также развития системы здравоохранения. В частности, предусмотрены меры по созданию новых государственных и частных детских садов и школ, обеспечению занятости 120 тысяч женщин, обучению 21 тысяч из них профессиональным и предпринимательским навыкам, а также оказанию помощи 102 тысяч женщинам в рамках программы «Женская тетрадь».
Представлены новые инициативы по организации упорядоченной трудовой миграции и профессиональной подготовки в сотрудничестве с Германией. В 2026 году планируется направить на работу в Германию 3 000, в 2027 году – 5 000 молодых людей, а также открыть в городе Карши Центр образования и технологий для их обучения.
По итогам совещания глава нашего государства дал ответственным лицам конкретные указания по установлению строгого контроля за выполнением поставленных задач, обеспечению инвестиционных и экспортных показателей, созданию новых рабочих мест и повышению уровня жизни населения.