O‘zbekiston Prezidenti Xitoy bilan ko‘p tomonlama hamkorlikni kengaytirish tashabbuslarini ilgari surdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkata Mirziyoyev 1-iyun kuni boʻlib oʻtgan “Markaziy Osiyo – Xitoy” ikkinchi sammitida ishtirok etdi. style="text-align: justify;">Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qosim-Jomart To‘qayev raisligida o‘tgan tadbirda Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin, Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon va Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov ham ishtirok etdilar. Kun tartibida Markaziy Osiyo davlatlari va Xitoy oʻrtasida ustuvor yoʻnalishlar boʻyicha oʻzaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish istiqbollari, dolzarb xalqaro va mintaqaviy muammolar koʻrib chiqildi.
Oʻzbekiston Prezidenti nutqi avvalida Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpinning Markaziy Osiyo davlatlari bilan doʻstlik va hamkorlikni mustahkamlash, mintaqani barqaror rivojlantirish dasturi va
Xususan, kotibiyat yaratildi, uchrashuv va konferensiyalarni o‘tkazishning samarali mexanizmlari vazirlik va konferensiyalarni o‘tkazishning to‘liq miqyosda huquqiy asoslari tashkil etildi. shakllanmoqda.
Markaziy Osiyo davlatlarining Xitoy bilan tovar ayirboshlash hajmi oshib bormoqda, bu ko‘rsatkich 100 milliard dollarga yetishi taxmin qilinmoqda.
– Bizning fikrimizcha, bu formatdagi hamkorlikning rivojlanishiga ko‘maklashmoqda, bir tomondan Markaziy Osiyoning o‘z-o‘zidan o‘zaro ishonch makoniga aylanishiga sabab bo‘lmoqda. yaxshi qo‘shnichilik va hamkorlik. Boshqa tomondan, bu Xitoy rahbariyatining qo‘shni davlatlar bilan do‘stona munosabatlarni rivojlantirish, “Bir kamar, bir yo‘l” global konsepsiyasini ilgari surish borasidagi sobit intilishidir, dedi davlatimiz rahbari.
Keyingi, O‘zbekiston rahbari mintaqaviy hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha o‘z qarashlarini bayon qildi.
Avvalo, joriy uchrashuv xalqaro vaziyatning sezilarli darajada yomonlashayotgani sharoitida o‘tayotgani ta’kidlandi.
– Biz ziddiyatli xalqaro muammolar va ziddiyatli muammolarni hal qilish uchun kuch ishlatishni asossiz va qabul qilib bo‘lmas deb hisoblaymiz, dedi Prezident. – Ishonchim komilki, barcha nizolar va kelishmovchiliklar faqat diplomatik sa'y-harakatlar orqali - muzokaralar stolida, suverenitet, xalqaro huquq va Birlashgan Millatlar Tashkiloti Nizomini hurmat qilish tamoyili asosida hal qilinishi kerak.
Shu nuqtai nazardan, Xalqaro hamkorlik to'g'risidagi bitimning tarixiy ahamiyati. Mintaqaviy barqarorlikni ta'minlashga umumiy hissa bo'ladigan do'stlik va hamkorlik ta'kidlangan. Mazkur Bitimni ishlab chiqishda muayyan mexanizmlar va loyihalarni o‘z ichiga olgan holda Uzoq muddatli hamkorlik konsepsiyasini ishlab chiqish taklif etildi.
O‘zbekiston rahbari ta’kidlaganidek, Xitoy bilan savdo, sarmoyaviy va texnologik sheriklik Markaziy Osiyoning barcha mamlakatlari ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish strategiyasini amalga oshirishda qudratli lokomotiv hisoblanadi. style="text-align: justify;">Mintaqa mamlakatlari va Xitoyning sanoat yetakchiligining ortib borayotgan salohiyati uyg‘unligi bilim almashish va texnologiyalarni uzatishning samarali mexanizmlariga ega bo‘lgan katta imkoniyatlarning umumiy makonini shakllantirishga olib kelishi mumkinligi ta’kidlangan.
Yangi iqtisodiy sheriklik dasturini tezroq qabul qilish hamda bosh vazir o‘rinbosarlari darajasida Savdo va investisiyalar bo‘yicha hududlararo kengashni tashkil etish bu boradagi amaliy qadamlar bo‘lishi mumkin. O‘zbekiston tomoni Kengashning birinchi yig‘ilishini joriy yil oxirigacha o‘tkazishga tayyorligini bildirdi.
O‘zbekiston Prezidenti savdo aloqalarini rag‘batlantirish maqsadida “Raqamli kamar va yo‘l” dasturi doirasida “Elektron ipak yo‘li” ko‘p tomonlama savdo maydonchasini tashkil etishni ilgari surdi. Poytaxtimizdagi Sanoatni standartlashtirish va sertifikatlashtirish hududiy markazi ham me’yoriy-huquqiy hujjatlar va standartlarning yaqinlashuvi, eksport mahsulotlarini Xitoy talablariga muvofiq sertifikatlash bilan ta’kidlandi.
Shuningdek, biznes, yetakchi ilmiy-tadqiqot institutlarini jalb qilgan holda texnologiyalar transferi bo‘yicha alohida “yo‘l xaritasi”ni qabul qilish taklif etildi. justify;">O‘zbekiston rahbari iqtisodiy salohiyatni samarali ochish uchun sanoat va infratuzilmaviy o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlash zarurligiga alohida e’tibor qaratdi. Shu maqsadda “Markaziy Osiyo – Xitoy” sanoat va infratuzilma kamari” uzoq muddatli strategiyasini ishlab chiqish taklif etilmoqda.
Gap Xitoy sarmoyasi va ilmiy investitsiyalarini jalb qilgan holda o‘zaro bog‘langan sanoat klasterlari, texnoparklar va logistika markazlari tizimini yaratish haqida bormoqda. justify;">Markaziy Osiyo va Xitoy mamlakatlari energetika tizimlarini ulash, jumladan, amalga oshirish masalalari ham yuqori voltli elektr uzatish liniyasini qurish bo‘yicha megaloyihani puxta o‘rganishni taqozo etadi.
Mintaqaviy ahamiyatga ega yirik loyihalarni qo‘llab-quvvatlashga qodir samarali moliyaviy vositalarni joriy etish masalasi alohida dolzarbdir.
– Bugungi kunda amalda bo‘lgan xalqaro mexanizmlar, shubhasiz, muhim rol o‘ynaydi, lekin mintaqaning investisiya ehtiyojlarini to‘liq qoplamaydi. Mutaxassislarning fikricha, Markaziy Osiyo infratuzilmasini rivojlantirishga kapital qo‘yilmalar taqchilligi yuzlab milliard dollarni tashkil etadi”, — dedi O‘zbekiston rahbari.
Shu munosabat bilan samarali tashabbus platformasi bo‘lishi mumkin bo‘lgan Markaziy Osiyo – Xitoy taraqqiyot jamg‘armasi
ni tashkil etish imkoniyatini ko‘rib chiqish taklif etildi. style="text-align: justify;">Yana bir ustuvor yo'nalish - Markaziy Osiyo va Xitoyda transport aloqasini rivojlantirish.
Xitoy – Qirg'iziston – O'zbekiston temir yo'li qurilishining boshlanishi ayni vaqtda Yevroosiyo makonida tranzit kommunikatsiyalari tizimining muhim elementi ekanligi qayd etildi kengroq imkoniyatlar.
– Ushbu strategik sohaning istiqbollari bo‘yicha umumiy tasavvurni shakllantirish manfaatlaridan kelib chiqib, transport departamentlarimizga joylarda tadqiqotlar o‘tkazish, logistika infratuzilmasini modernizatsiya qilish imkoniyatlarini o‘rganish va O‘zbekiston yetakchilari
bo‘ylab yuklarni tashish bo‘yicha tajriba loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha ekspert guruhlarini shakllantirish bo‘yicha topshiriq berish zarur, deb hisoblayman. style="text-align: justify;">Po Ushbu guruhlarning faoliyati natijasida navbatdagi sammitga qadar Transport yo‘laklari va zamonaviy tranzit infratuzilmasining yagona xaritasini shakllantirish bo‘yicha aniq va asoslantirilgan takliflar ishlab chiqilishi kerak.
Davlatimiz rahbari barqaror rivojlanish uchun iqlim o‘zgarishining jiddiy muammolariga to‘xtalar ekan, 2030-yilgacha “Yashil rivojlanish” dasturini qabul qilishni jadallashtirish, shuningdek, cho‘llanishga qarshi kurashish, cho‘llanishga qarshi kurashish, cho‘llanish va cho‘llangan yerlarning biokimyoviy va degradatsiyaga uchragan hududlari barqarorligini oshirish sohasida muloqot va hamkorlik uchun Ekologik alyans tuzishga chaqirdi. sohalari.
– Alohida men sun'iy intellekt va raqamli texnologiyalar sohasidagi hamkorlik imkoniyatlariga to'xtalib o'tmoqchiman. Aynan mana shu sohalar bugungi kunda milliy iqtisodiyotlarning raqobatbardoshligini belgilab beruvchi uzoq muddatli o‘sishning haydovchisi bo‘lib xizmat qilmoqda”, — ta’kidladi Prezidentimiz.
Iqtisodiy hamkorlikning barqaror raqamli infratuzilmasini shakllantirish maqsadida o‘zaro integratsiyalashgan yirik ma’lumotlar banklari tarmog‘ini, shuningdek, yirik ma’lumotlarni qayta ishlash markazlarini qurish hamda Optik markazlarni yaratish taklif etildi. “Markaziy Osiyo – Xitoy” aloqa liniyasi asosiy energiya va transport yoʻnalishlari boʻylab.
– Bizning bebaho boyligimiz madaniyatlarni oʻzaro boyitish va xalqlarimizni bir-biriga yaqinlashtirishga boʻlgan umumiy istagimizdir. qayd etildi.
Bu boradagi hamkorlikni yanada mustahkamlash maqsadida tadqiqotchilar, talabalar, sayyohlar va ijodiy soha vakillari uchun Markaziy Osiyo va Xitoy mamlakatlari tarixiy va madaniy resurslarini birlashtirgan holda “Ipak yo‘lining madaniy merosi” yagona raqamli portalini yaratish taklif qilinmoqda.
Kasb-hunar ta'limi sohasida hamkorlik dasturini ishlab chiqish, universitet rektorlarining forumlari, Fanlar akademiyalari va ilmiy markazlar rahbarlarining uchrashuvlarini o'tkazish orqali ham umumiy ilmiy-ma'rifiy platformani shakllantirish maqsadga muvofiqligi ko'rsatildi. Shu munosabat bilan Prezident terrorizm, ekstremizm, radikalizm, narkotrafik, noqonuniy migratsiya va kiberjinoyatchilikka qarshi kurashda maxsus xizmatlar va xavfsizlik kengashlari orqali axborot almashishning ko‘p tomonlama mexanizmlarini yo‘lga qo‘yish tarafdori ekanligini bildirdi. umumiy tarixiy, madaniy va iqtisodiy makon jiddiy tashvish uyg‘otmoqda”, — dedi O‘zbekiston rahbari.
O‘zbekiston Prezidenti Xitoy va Markaziy Osiyo davlatlarining Afg‘oniston bilan o‘zaro hamkorligining boy tajribasini qayd etib, hozirgi formatda ushbu mamlakatni qayta qurish va mintaqaviy jarayonlarga jalb etish masalalarini ko‘rib chiqish bo‘yicha Oliy darajali guruh tuzishni taklif qildi. style="text-align: justify;">Ular uning Termiz shahrida Afg‘oniston vakillari ishtirokida yig‘ilishini o‘tkazishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Mazkur so‘nggida O‘zbekiston ochiq muloqotga, Xitoy
p
fi formatida pragmatik va o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish tarafdori ekanligi ta’kidlandi. style="text-align: justify;">Uchrashuv yakunida davlat rahbarlari Ostona deklaratsiyasi hamda Abadiy yaxshi qo‘shnichilik, do‘stlik va hamkorlik to‘g‘risidagi shartnomani imzoladilar.Shuningdek, hukumatlararo va idoralararo hujjatlarning mustahkam paketi qabul qilindi.
Sammit yakunida qashshoqlikka, cho'llanishga qarshi kurashish, ta'lim sohasida hamkorlik qilish, savdo sohasida hamkorlik qilish bo'yicha hamkorlik markazlarini ishga tushirish marosimi bo'lib o'tdi. style="text-align: justify;">

The President of Uzbekistan took initiatives to expand multilateral cooperation with China
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took part in the second “Central Asia – China” summit in Astana on June 17.
The event, chaired by the President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, also included the President of the People's Republic of China Xi Jinping, the President of the Kyrgyz Republic Sadyr Japarov, the President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon and the President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov.
In accordance with the agenda prospects for expanding mutually beneficial cooperation between the countries of Central Asia and China in priority areas, current international and regional issues were considered.
At the beginning of his speech, the President of Uzbekistan especially noted the role of Chinese President Xi Jinping in strengthening friendship and cooperation with the states of Central Asia, supporting the sustainable development of the region through the implementation of specific projects and programs.
Great progress in interaction in the format was noted with satisfaction "Central Asia-China" after the first summit in Xi'an in 2023.
In particular, a secretariat has been created, effective mechanisms for meetings and conferences of ministers and experts are in place, and a legal framework for full-scale cooperation is being formed.
The trade turnover of the Central Asian countries with China is growing, which is estimated to reach the level of 100 billion dollars.
– In our opinion, the development of cooperation in this format is facilitated, on the one hand, by the processes of profound transformation in Central Asia itself, which has turned into a space of trust, good neighborliness and partnership. On the other hand, this is the unwavering commitment of the Chinese leadership to developing friendly relations with neighboring states and promoting the global concept of the “Belt and Road,” said the head of our state.
Next, the leader of Uzbekistan outlined his vision for the further development of regional cooperation.
First of all, it was noted that the current meeting is taking place in the context of a noticeable deterioration in the international situation.
Increasing rivalry leads to increased tension, the emergence of new challenges and threats to security and sustainable development.
– We consider the use of force to resolve controversial international issues and conflict problems unjustified and unacceptable, the President emphasized. – I am convinced that all disputes and disagreements should be resolved exclusively through diplomatic efforts - at the negotiating table, on the basis of the principle of respect for sovereignty, international law and the Charter of the United Nations.
In this regard, the historical significance of the adoption during the summit of the Treaty on Eternal Good Neighborliness, Friendship and Cooperation, which will be a common contribution to ensuring regional stability, is pointed out. In development of this Agreement, it was proposed to develop a Concept of long-term partnership with the inclusion of specific mechanisms and projects.
As the head of Uzbekistan noted, trade, investment and technological partnership with China is a powerful locomotive in the implementation of socio-economic development strategies of all countries of Central Asia.
It is emphasized that the combination of the growing potential of the countries of the region and the industrial leadership of China can lead to the formation of a Common Space of great opportunities with effective mechanisms for knowledge exchange and technology transfer.
Practical steps in this direction could be the early adoption of the New Economic Partnership Program and the establishment of the Interregional Council for Trade and Investment at the level of deputy prime ministers. The Uzbek side expressed its readiness to hold the first meeting of the Council before the end of this year.
In order to stimulate trade relations, the President of Uzbekistan advocated the organization of a multilateral trading platform "Electronic Silk Road" within the framework of the "Digital Belt and Road".
The need for the creation of a Regional Center for Industrial Standardization and Certification in Tashkent was also noted for convergence of regulations and standards, certification of export products according to Chinese requirements.
It was also proposed to adopt a separate “road map” for technology transfer, with the involvement of business, leading research institutes and engineering centers.
The leader of Uzbekistan specifically focused on the need to strengthen industrial and infrastructural interconnectedness to effectively unlock economic potential. For these purposes, it is proposed to develop a long-term strategy “Industrial and infrastructure belt “Central Asia - China.”
We are talking about creating a system of interconnected industrial clusters, technology parks and logistics hubs with the attraction of Chinese investments, technological and scientific solutions.
The issues of connecting the energy systems of the countries of Central Asia and China, including the implementation, also require careful study megaproject for the construction of a high-voltage power transmission line.
The issue of introducing effective financial instruments capable of supporting large projects of regional importance is of particular relevance.
– The international mechanisms in force today undoubtedly play an important role, but do not fully cover the investment needs of the region. According to experts, the deficit of capital investments in the infrastructure development of Central Asia amounts to hundreds of billions of dollars,” noted the leader of Uzbekistan.
In this regard, it was proposed to consider the possibility of establishing the Central Asia - China Development Fund, which could become an effective platform for promoting infrastructure initiatives.
Another priority area is the development of transport connectivity in Central Asia. Asia and China.
It was noted that the launch of the construction of the China – Kyrgyzstan – Uzbekistan railway is an important element of the new system of transport and transit communications in the Eurasian space. At the same time, the implementation of the Trans-Afghan Railway project will open up even greater opportunities.
– In the interests of developing a common vision of prospects in this strategic area, I consider it necessary to instruct our transport departments to form expert groups to conduct field research, study the possibilities of modernizing the logistics infrastructure and implement pilot projects for transporting goods along alternative corridors, - suggested the leader of Uzbekistan.
Po As a result of the work of these groups, by the next summit, specific and substantiated proposals should be developed for the formation of a Unified Map of Transport Corridors and Modern Transit Infrastructure.
Pointing to the serious challenges of climate change for sustainable development, the head of our state called for accelerating the adoption of the Green Development Program until 2030, as well as establishing an Environmental Alliance for dialogue and partnership in the field of combating desertification, restoring degraded lands, increasing bio-ecological sustainability in arid and desert areas.
– Separately I would like to dwell on the possibilities of cooperation in the field of artificial intelligence and digital technologies. It is these areas that today act as drivers of long-term growth, determining the competitiveness of national economies,” noted the President of our country.
In order to form a sustainable digital infrastructure for economic interaction, it was proposed to create a Network of mutually integrated big data banks and processing centers, as well as to build a Digital Fiber Optic Communication Line "Central Asia - China" along the main energy and transport routes.
– Our invaluable asset is our common desire for mutual enrichment of cultures and bringing our peoples closer together. It is precisely these goals that the Initiative to Facilitate Mutual Travel and the Program of Cultural and Humanitarian Events adopted today are aimed at, the President noted.
To further strengthen cooperation in this area, it is proposed to create a single digital portal “Cultural Heritage of the Silk Road”, combining the historical and cultural resources of the countries of Central Asia and China, with access to it for researchers, students, tourists and representatives of the creative industry.
The feasibility of forming a common scientific and educational platform was also indicated through the development of a program of cooperation in the field of vocational education, holding forums of university rectors, meetings of heads of academies of sciences and research centers.
Interaction in the field of security remains among the key priorities. In this regard, the President spoke in favor of establishing multilateral mechanisms for the exchange of information through special services and security councils in the fight against terrorism, extremism, radicalism, drug trafficking, illegal migration and cybercrime.
– The decline in attention of the international community to the problems of Afghanistan, which for us is not just a neighbor, but an integral part of the common historical, cultural and economic space, is of serious concern,” the leader said Uzbekistan.
Noting the rich experience of interaction between China and the Central Asian states with Afghanistan, the President of Uzbekistan proposed to establish, within the current format, a High-Level Group to consider issues of promoting the reconstruction and involvement of this country in regional integration processes.
They expressed readiness to hold its meeting in the city of Termez with the participation of representatives of Afghanistan.
At the end of the speech, it was emphasized that Uzbekistan is committed to open dialogue, expanding pragmatic and mutually beneficial cooperation in the “Central Asia - China” format.
Following the meeting, the heads of state signed the Astana Declaration and the Treaty on Eternal Good Neighborhood, Friendship and Cooperation.
A solid package of intergovernmental and interdepartmental documents was also adopted.
At the end of the summit, a ceremony was held to launch cooperation centers to combat poverty, desertification, cooperation in the field of education, as well as cooperation platforms for unimpeded trade.