O‘zbekiston Prezidenti Belgiya qiroli bilan uchrashdi
Bryussel shahriga rasmiy tashrifi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan Belgiya qiroli Filippning uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Saroy.
Savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy va madaniy-gumanitar sohalarda ikki tomonlama hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari muhokama qilindi. Xalqaro va mintaqaviy kun tartibining dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashildi.
O‘zbekiston rahbari va Yevropa Ittifoqi rahbariyati o‘rtasidagi muzokaralarning samarali natijalarini yuqori baholab, Qirol Filipp mamlakatimiz rahbarini Yevropa Ittifoqi bilan Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi tarixiy shartnoma
imzolangani bilan samimiy tabrikladi. style="text-align: justify;">O'zbekiston-Belgiya shartnomalari izchil rivojlanib borayotgani munosabatlardan mamnunlik bilan qayd etildi. Vazirlar darajasida faol aloqalar yo‘lga qo‘yilgan, siyosiy maslahatlashuvlar muntazam o‘tkazilmoqda, ikki davlat parlamentlarida do‘stlik guruhlari tashkil etilgan.
Madaniy-gumanitar hamkorlik mustahkamlanmoqda. Toshkent va Kortriyk, Samarqand va Lyej o‘rtasida qardosh shahar aloqalari o‘rnatildi. Kortriyk shahrida buyuk olimimiz Ibn Sinoning byusti ochildi.
O‘zaro tovar ayirboshlash hajmi oshmoqda, Belgiya kompaniyalari O‘zbekistonda, xususan, to‘qimachilik, logistika va xizmat ko‘rsatish sohalarida muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda. O‘tgan yili Toshkentda Benilüks Savdo palatasi ochildi.
Suhbat chog‘ida Belgiya kompaniyalarining O‘zbekistonga yangi biznes missiyalarini tashkil etish, shuningdek, o‘zaro madaniy tadbirlar o‘tkazish muhimligi ta’kidlandi.

The President of Uzbekistan met with the King of the Belgians
As part of an official visit to the city of Brussels, a meeting between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and King Philippe of the Belgians took place at the Laeken Palace.
Issues of further expansion of bilateral cooperation in trade, economic, investment, cultural and humanitarian spheres were discussed. An exchange of views took place on current issues of the international and regional agenda.
Highly appreciating the fruitful results of the negotiations between the head of Uzbekistan and the EU leadership, King Philippe sincerely congratulated the leader of our country on the signing of the historic Enhanced Partnership and Cooperation Agreement with the European Union.
The progressive development of the Uzbek-Belgian agreements was noted with satisfaction relationships. Active contacts have been established at the ministerial level, political consultations are held regularly, and friendship groups have been created in the parliaments of the two countries.
Cultural and humanitarian cooperation is being strengthened. Sister city ties have been established between Tashkent and Kortrijk, Samarkand and Liege. A bust of our great scientist Avicenna was unveiled in Kortrijk.
Mutual trade turnover is growing, Belgian companies are successfully operating in Uzbekistan, in particular in the field of textiles, logistics and services. Last year, the Benelux Chamber of Commerce opened in Tashkent.
During the conversation, the importance of organizing new business missions of Belgian companies to Uzbekistan, as well as holding mutual cultural events was emphasized.