O‘zbekiston Prezidenti Yangi taraqqiyot banki bilan hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab berdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti 9-iyun kuni mamlakatimizga tashrif buyurgan Yangi BRIKS Taraqqiyot banki prezidenti Shavkat Mirziyoyevni qabul qildi. Toshkent xalqaro investitsiya forumi
Ushbu ko‘p tomonlama moliya instituti bilan amaliy hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
O‘tgan yilning oktyabr oyida BRIKS sammiti doirasida erishilgan kelishuvlar izchil amalga oshirilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Bank Boshqaruv Kengashi O‘zbekistonning Yangi Taraqqiyot Banki ishtirokchi-mamlakatlariga qo‘shilishiga prinsipial rozilik berdi. Umumiy qiymati 5 milliard dollarlik ustuvor qo‘shma loyihalar dasturi shakllantirildi.
Davlatimiz rahbari irrigatsiya tizimlarini modernizatsiya qilish, tog‘-kon sanoatini rivojlantirish, xususiy sektorni moliyalashtirish, davlat-xususiy sheriklik va sohalarda ta’lim loyihalarini rag‘batlantirish kabi ustuvor yo‘nalishlardagi loyihalarni tez tayyorlash va amalga oshirish muhimligini ta’kidladi. style="text-align: justify;">Yirik hududiy infratuzilma loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha ham ko‘mak bildirildi.

Президент Узбекистана определил приоритеты партнерства с Новым банком развития
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 9 июня принял президента Нового банка развития БРИКС Дилму Русеф, прибывшую в нашу страну для участия в мероприятиях Ташкентского международного инвестиционного форума.
Были обсуждены вопросы развития практического сотрудничества с этим многосторонним финансовым институтом.
С удовлетворением отмечена последовательная реализация договоренностей, достигнутых на полях саммита БРИКС в октябре прошлого года.
Так, Советом управляющих Банка дано принципиальное согласие на присоединение Узбекистана к странам-участницам Нового банка развития. Сформирована программа первоочередных совместных проектов на сумму 5 миллиардов долларов.
Глава нашего государства подчеркнул важность скорейшей подготовки и реализации проектов в таких приоритетных направлениях, как модернизация ирригационных систем, развитие горнодобывающей отрасли, финансирование частного сектора, продвижение проектов государственно-частного партнерства в сферах образования и инфраструктуры.