style="text-align: justify;">Davlatimiz rahbari raisligida o‘tkazilgan tadbirda Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki prezidenti Odil Reno-Basso, Masdar, Indorama, ACWA Power, Vision Invest, DataVolt, Veon, Boeing, Air Products, Mesleks, Jon Delix, Sylents, Sprey kabi yetakchi kompaniya va banklar rahbarlari ishtirok etdi. EDF, Total Energies, Voltalia, Orano, Linde, Claas, Sojitz, Bomi, OTP Bank, Goldwind, Chalik, Chengiz, Aksa, JBIS, shuningdek, xalqaro tashkilotlar va moliyaviy institutlar vakillari - Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti, Xalqaro moliya korporatsiyasi, Osiyo taraqqiyot banki, Islom taraqqiyot banki va Finansxalqaro korporatsiyasi. justify;">Kengashning asosiy vazifalari muvaffaqiyatli tajriba va jahon amaliyotidan kelib chiqib, O‘zbekiston hukumati va xorijiy investorlar o‘rtasida mamlakatimizni sarmoyaviy, sanoat, texnologik va innovatsion rivojlantirishning eng muhim yo‘nalishlarida maslahat yordami va ochiq muloqotni tashkil etishdan iborat.
Hozirgi sessiyani ochar ekan, davlatimiz rahbari to‘rtinchi kundagi investitsiya forumining samarali natijalarini qayd etgani yo‘q. oldin, shuningdek, kengash a’zolariga Yangi O‘zbekiston taraqqiyotiga qo‘shgan hissasi va qo‘llab-quvvatlaganliklari uchun minnatdorchilik bildirdi.
Kengashning avvalgi yig‘ilishlari samarali bo‘lgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Xususan, xalqaro moliya tashkilotlari bilan ishlashning mutlaqo yangi formatiga o‘tish ta’minlandi, samarali hamkorlik tizimi joriy etildi, o‘zaro manfaatli sheriklik tarmoqlari kengaytirildi.
Demak, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki o‘tgan yili O‘zbekistonga rekord miqdorda – qariyb 1 milliard dollar sarmoya kiritdi. Mamlakatimiz bankning mintaqadagi eng yirik hamkoriga aylandi.
Xalqaro moliya tashkilotlari va xususiy sektor o‘rtasidagi hamkorlik ham sezilarli darajada oshdi. Xususan, xususiy kompaniyalar va banklar bilan hamkorlikda amalga oshirilgan loyihalarning yillik hajmi 1 milliard dollardan oshdi.
Joriy kengashda ishtirok etayotgan kompaniyalar yashil energiya, chiqindilarni qayta ishlash, elektr energiyasini saqlash, yashil vodorod ishlab chiqarish va boshqa sohalarda yangi loyihalarni amalga oshirishga kirishdi.
belle Power, LW; Shanghai Renewable Energy va Total Energies kompaniyalari 8 milliard dollardan ortiq sarmoya kiritib, yashil iqtisodiyotni rivojlantirishga katta hissa qo‘shmoqda.
O‘zbekistonning raqamli texnologiyalar sohasiga dunyoga mashhur nufuzli kompaniyalar ham faol kirib kelmoqda. DataVolt kompaniyasi mintaqadagi eng yirik “yashil” data-markazni yaratish bo‘yicha loyihalarni, Veon kompaniyasi esa sun’iy intellektga asoslangan mobil super ilova yaratish loyihalarini amalga oshirmoqda.
“Buni mamlakatimizda olib borilayotgan islohotlar va ochiqlik siyosatiga xorijiy investorlarning yuksak ishonchining yorqin ifodasi, deb bilaman. justify;">Xalqaro moliya korporatsiyasi, Kengash a’zolari bo‘lgan Ernst & Young kompaniyalari, Dentons, Knauf va TBC milliy qonunchilikni xalqaro standartlar asosida yanada takomillashtirish bo‘yicha qator takliflar berdi. Ularning yangi tashabbus va g‘oyalari 10 dan ortiq qonun, farmon va qarorlarda o‘z ifodasini topdi.
Davlat rahbari tadbirkorlik subyektlari uchun asosiy soliq stavkalari 2028-yilgacha o‘zgarmasligini ma’lum qildi.
Umuman olganda, keyingi 2 yilda investitsiya muhitini yaxshilash natijasida O‘zbekistonda xorijiy kapital ishtirokida 5,5 mingta yangi korxona tashkil etilib, ularning umumiy soni 16 mingtaga yetdi.
Bugungi yig‘ilishga tayyorgarlik ko‘rish doirasida 40 dan ortiq xorijiy hamkorlar tanlangani ta’kidlandi. Xususan, investorlar tomonidan soliq qonunchiligining barqarorligini ta’minlash, to‘g‘ridan-to‘g‘ri qo‘llaniladigan qonunlar sonini ko‘paytirish, infratuzilma loyihalarida xususiy sektor ishtirokini kengaytirish bo‘yicha takliflar kiritildi.
Joriy yilda davlat-xususiy sheriklik asosida umumiy qiymati qariyb 4,5 milliard dollarga teng bo‘lgan loyihalar yo‘l qurilishi, transport, energetika va boshqa sohalarda amalga oshirildi. Moliyaviy hisobotlar, shuningdek, ekologik, ijtimoiy va korporativ boshqaruvning xalqaro standartlariga o‘tish bo‘yicha me’yoriy hujjatlar ishlab chiqilmoqda.
Kelib tushgan takliflar asosida garovga oid qonunchilikni takomillashtirish, xorijiy kompaniyalar uchun professional kadrlar tayyorlash, mahalliy kompaniyalarda korporativ soliq ma’muriyatchiligini takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha ishchi guruhlar tashkil etiladi
Kengash Kotibiyatining mustaqilligini oshirish va uni alohida yuridik shaxs sifatida qayta tashkil etish taklif etilmoqda.
So‘zga chiqqan kengash a’zolari Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar samarasini yuqori baholadilar. Davlatimiz rahbariga sarmoyaviy faoliyatni har tomonlama qo‘llab-quvvatlab kelayotgani, o‘zaro manfaatli hamkorlikni davom ettirishga qat’iy niyati uchun minnatdorlik bildirildi.
Hukumatga barcha tashabbuslarni atroflicha ko‘rib chiqish va ularning amaliy ijrosini nazoratga olish topshirildi. Shuningdek, har bir loyiha bo‘yicha alohida “yo‘l xaritasi” qabul qilish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.

Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул важность расширения практического партнерства в рамках Совета иностранных инвесторов
11 июня в Международном конгресс-центре состоялась третья пленарная сессия Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Узбекистан.
В мероприятии, прошедшем под председательством главы нашего государства, приняли участие президент Европейского банка реконструкции и развития Одиль Рено-Бассо, руководители таких ведущих компаний и банков, как Masdar, Indorama, ACWA Power, Vision Invest, DataVolt, Veon, Boeing, Air Products, SpaceX, Meta, John Deere, Franklin Templeton, Suez, EDF, Total Energies, Voltalia, Orano, Linde, Claas, Sojitz, Bomi, OTP Bank, Goldwind, Çalik, Çengiz, Aksa, JBIС, а также представители международных организаций и финансовых институтов – Организации экономического сотрудничества и развития, Международной финансовой корпорации, Азиатского банка развития, Исламского банка развития и Международной исламской торгово-финансовой корпорации.
Основными задачами совета является оказание консультативного содействия и открытый диалог между Правительством Узбекистана и иностранными инвесторами по важнейшим направлениям инвестиционного, промышленно-технологического и инновационного развития страны, исходя из успешного опыта и мировой практики.
Открывая нынешнюю сессию, лидер нашего государства отметил плодотворные итоги прошедшего накануне четвертого Ташкентского инвестиционного форума, а также поблагодарил членов совета за вклад и поддержку развития Нового Узбекистана.
С удовлетворением отмечена результативность предыдущих встреч совета. В частности, обеспечен переход на совершенно новый формат работы с международными финансовыми организациями, внедрена система эффективного сотрудничества, расширились сектора взаимовыгодного партнерства.
Так, Европейский банк реконструкции и развития в прошлом году инвестировал в Узбекистан рекордную сумму – около 1 миллиарда долларов. Наша страна стала крупнейшим партнером банка в регионе.
Также значительно усилилось сотрудничество международных финансовых организаций с частным сектором. В частности, годовой объем совместных проектов с частными компаниями и банками превысил 1 миллиард долларов.
Компании, участвующие в работе нынешнего совета, запустили новые проекты в таких областях, как «зеленая» энергетика, переработка отходов, хранение электроэнергии, производство «зеленого» водорода и других.
В частности, компании AСWA Power, Masdar, Linde, Shanghai Renewable Energy и Total Energies, инвестировав более 8 миллиардов долларов, вносят большой вклад в развитие «зеленой» экономики.
В сектор цифровых технологий Узбекистана также активно входят авторитетные компании с мировым именем. Компания DataVolt реализует проекты по созданию крупнейшего в регионе «зеленого» дата-центра, а Veon – проекты по созданию мобильного суперприложения на базе искусственного интеллекта.
– Считаю это ярким проявлением высокого доверия иностранных инвесторов к нашим реформам и политике открытости, – подчеркнул Президент.
Международная финансовая корпорация, компании Ernst&Young, Dentons, Knauf и TBC, входящие в совет, внесли ряд предложений по дальнейшему совершенствованию национального законодательства на основе международных стандартов. Их новые инициативы и идеи нашли отражение в более 10 законах, указах и постановлениях.
Главой государства объявлено, что базовые ставки налогов для бизнеса не изменятся до 2028 года.
В целом, в результате улучшения инвестиционного климата, за последние 2 года в Узбекистане было создано 5,5 тысяч новых предприятий с участием иностранного капитала, их общее количество достигло 16 тысяч.
Отмечено, что в рамках подготовки к сегодняшней встрече было отобрано более 40 инициатив зарубежных партнеров. В частности, инвесторами внесены предложения по обеспечению устойчивости налогового законодательства, увеличению количества законов прямого действия, расширения участия частного сектора в инфраструктурных проектах.
В этом году запущены проекты государственно-частного партнерства почти на 4,5 миллиарда долларов в сферах строительства дорог, транспорта, энергетики, водоснабжения, ирригации и других. Разрабатываются нормативно-правовые документы по переходу на международные стандарты финансовой отчетности, а также экологического, социального и корпоративного управления.
На основе поступивших предложений будут созданы дополнительные рабочие группы по совершенствованию законодательства о залоге, подготовке профессиональных кадров для иностранных компаний, улучшению корпоративного управления в местных компаниях, налоговому администрированию.
Предложено повысить самостоятельность Секретариата Совета и реорганизовать его в отдельное юридическое лицо.
Выступившие члены совета высоко оценили результаты программы масштабных реформ в Новом Узбекистане. Выражена благодарность главе нашего государства за всемерную поддержку инвестиционной деятельности и твердое намерение продолжать взаимовыгодное сотрудничество.
Правительству поручено подробно рассмотреть все инициативы и взять на контроль их практическую реализацию. Также дано указание принять отдельную «дорожную карту» по каждому проекту.