Oʻzbekiston va Tojikiston Prezidentlari zamonaviy toʻqimachilik korxonasiga tashrif buyurdilar
Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev hamrohligida mamlakatimiz yengil sanoatining imkoniyatlari bilan tanishdi.
Davlat rahbarlari Buxoro viloyatidagi “Merganteks” paxta-toʻqimachilik klasteri tarkibidagi “Nigora” fabrikasiga tashrif buyurdilar.
Qiymati 35 million dollarlik loyiha doirasida tashkil etilgan fabrika paxta xomashyosini qayta ishlashdan tortib, tayyor mato va kiyim-kechak tayyorlashgacha boʻlgan uzluksiz ishlab chiqarish zanjirini yoʻlga qoʻygan.
“Shoyigul” savdo belgisi ostida ishlab chiqarilayotgan tikuv-trikotaj va tayyor kiyim mahsulotlari asosan Yevropa mamlakatlariga, xususan, Italiya, Avstriya, Buyuk Britaniya va Germaniyaga eksport qilinmoqda. Bu yerda 840 ta ish oʻrni yaratilgan.
Korxonada xalqaro standartlarga javob beruvchi zamonaviy yuqori texnologik uskunalar Xitoy, Germaniya va Belgiyadan olib kelingan. Ikkinchi bosqichda sintetik tolalar va undan tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish yoʻlga qoʻyilishi rejalashtirilgan.
Oliy martabali mehmonlar korxonaning shou-rumini va tayyor mahsulotlar namoyishini koʻzdan kechirdilar.
Yiliga 10 million dollarlik eksport qilayotgan fabrika mahsulotlarining sifati Tojikiston delegatsiyasi tomonidan yuqori baholandi.
Prezidentlar mamlakatlarimizning ilgʻor korxonalari oʻrtasidagi kooperatsiyani kengaytirish muhimligini taʼkidladilar.

Presidents of Uzbekistan and Tajikistan visit a modern textile enterprise
President of Tajikistan Emomali Rahmon, accompanied by President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, was briefed on the capabilities of Uzbekistan’s light industry.
The heads of state visited the Nigora factory, part of the Merganteks cotton and textile cluster in the Bukhara region.
Established as part of a $35 million project, the enterprise provides a full production cycle, from processing raw cotton to manufacturing finished fabrics and garments.
Clothing and finished products, manufactured under the “Shoyigul” brand are primarily exported to European countries, including Italy, Austria, the United Kingdom, and Germany. The facility has created 840 jobs.
The enterprise is equipped with modern, high-tech machinery from China, Germany, and Belgium that meets international standards. As part of the second phase, production of synthetic fibers and related finished products will be launched.
The distinguished guests visited the showroom and were presented with the enterprise’s finished products.
The Tajik delegation highly commended the quality of the enterprise’s products, with annual export volumes reaching $10 million.
The presidents emphasized the importance of expanding cooperation between leading enterprises of the two countries.