Mamlakatimizda aholining ijtimoiy himoyasini kuchaytirish, fuqarolarga koʻrsatilayotgan davlat ijtimoiy xizmatlari koʻlami va turlarini kengaytirish boʻyicha tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
Toshkent viloyatida ilk marotaba tashkil etilgan Ijtimoiy himoya majmuasi aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlariga kompleks xizmatlarni bir joyda koʻrsatish imkoniyatiga ega.
U yerda 5 ta muassasa – Ijtimoiy himoya milliy agentligining Toshkent viloyati boshqarmasi, hududiy Ijtimoiy inspeksiya, Nurafshon shahri “Inson” ijtimoiy xizmatlar markazi, tibbiy-ijtimoiy ekspert komissiyasi hamda hududiy ijtimoiy xizmatlar markazi joylashtirilgan.
Majmua barpo etilishi hisobiga har yili Nurafshon shahri hamda unga yaqin boʻlgan Oʻrta Chirchiq, Piskent, Oqqoʻrgʻon va Boʻka tumanlarida 10 mingga yaqin fuqaro ijtimoiy xizmatlar bilan qamrab olinadi.
Mazkur muassasada 100 nafarga yaqin xodim faoliyat yuritib, ijtimoiy himoyaga muhtoj fuqarolarning jamiyatga toʻlaqonli va mustaqil moslashishiga koʻmak beriladi.
Shuningdek, hududiy ijtimoiy xizmatlar markazida fuqarolarning individual ehtiyojlaridan kelib chiqqan holda nodavlat sektor imkoniyatlarini keng jalb etish orqali 5 turdagi ijtimoiy xizmatlar koʻrsatilishi yoʻlga qoʻyilgan.
Natijada koʻp yillar uyida oʻtirib qolgan va nogironligi boʻlgan shaxslar, oʻzgalar parvarishiga muhtojlar, nogironligi boʻlgan bolalar jamiyatga integratsiya qilinadi.
Shu yerning oʻzida davlatimiz rahbari nogironligi boʻlgan shaxslarni yangi standart va sunʼiy intellekt yordamida tashxislash, Toshkent viloyat tajribasi asosida mahalladagi ijtimoiy xodimlarning yangicha ishlash mexanizmlari taqdimoti bilan tanishdi.
Prezidentimiz mazkur Ijtimoiy himoya majmuasida yaratilgan sharoitlarni koʻzdan kechirar ekan, aholining muhtoj qatlamini qoʻllab-quvvatlash, ularning jamiyatga munosib moslashishi hamda ijobiy ruhiyat bilan yashashiga koʻmaklashish davlatimiz siyosatining ustuvor vazifalaridan biri ekanini taʼkidladi.
Shundan soʻng Ijtimoiy himoya milliy agentligining Toshkent viloyatidagi “Inson” volontyorlari jamoasi bilan suhbatlashib, ularning loyihalari bilan tanishdi. Majmua faoliyatini ma’qullab, respublika bo‘ylab shunga o‘xshash hududiy ijtimoiy xizmatlar markazlari sonini uch barobarga oshirish bo‘yicha mutasaddilarga topshiriq berdi.
Maʼlumot oʻrnida aytish mumkinki, mavjud imkoniyatlarni yanada kengaytirib, hududiy ijtimoiy xizmatlar markazlari sonini respublikada kamida 90 taga yetkazish maqsad qilingan. Bunda yangi markazlar ijtimoiy himoyaga muhtoj aholi koʻp istiqomat qiladigan, transport qatnovi qulay hamda fuqarolar uchun yetib borish oson boʻlgan hududlarda tashkil etilishi rejalashtirilgan.

Президент нашей страны посетил новый Комплекс социальной защиты в Нурафшане
В городе Нурафшане глава нашего государства ознакомился с условиями, созданными в новом Комплексе социальной защиты Национального агентства социальной защиты.
В стране реализуются системные меры по укреплению социальной защиты населения, расширению видов и охвата государственных социальных услуг, предоставляемых гражданам.
Комплекс социальной защиты, впервые созданный в Ташкентской области, позволяет оказывать комплексные услуги наиболее уязвимым категориям населения по принципу «одного окна».
Здесь размещены пять учреждений: Ташкентское областное управление Национального агентства социальной защиты, территориальная социальная инспекция, Центр социальных услуг «Инсон» города Нурафшана, комиссия медико-социальной эксмпертизы и региональный центр социальных услуг.
Благодаря созданию комплекса ежегодно около 10 тысяч жителей города Нурафшана, а также близлежащих Уртачирчикского, Пскентского, Аккурганского и Букинского районов будут охвачены социальными услугами.
Здесь будут работать около 100 сотрудников и оказывать содействие гражданам, нуждающимся в социальной защите, в их полноценной и самостоятельной социальной адаптации.
Кроме того, исходя из индивидуальных потребностей граждан в территориальном центре социальных услуг налажено предоставление 5 видов социальных услуг за счет широкого привлечения возможностей негосударственного сектора.
В результате лица с инвалидностью, которые долгие годы были прикованными к дому, граждане, нуждающиеся в постороннем уходе, а также дети с инвалидностью будут интегрированы в общество.
Здесь же глава нашего государства ознакомился с презентацией метода диагностики лиц с инвалидностью с применением технологий искусственного интеллекта, а также новых механизмов работы социальных работников в махаллях, разработанных на основе опыта Ташкентской области.
Осматривая созданные в Комплексе социальной защиты условия, Президент подчеркнул, что поддержка нуждающихся категорий населения, содействие их полноценной социальной адаптации и сохранению позитивного жизненного настроя является одним из приоритетных задач государственной политики.
Затем состоялась беседа с командой волонтеров «Инсон» Национального агентства социальной защиты в Ташкентской области, которые рассказали о своих проектах. Одобрив деятельность комплекса, глава государства поручил в три раза увеличить по стране число подобных территориальных центров социальных услуг.
Следует отметить, что количество региональных центров социальных услуг в стране планируется довести как минимум до 90, что еще больше расширит имеющиеся возможности. В частности, новые центры планируется создать в районах с высокой численностью населения, нуждающегося в социальной защите, а также в местах с удобным транспортным сообщением, обеспечивающим беспрепятственный доступ граждан.