Mamlakatimizda aholining ijtimoiy himoyasini kuchaytirish, fuqarolarga koʻrsatilayotgan davlat ijtimoiy xizmatlari koʻlami va turlarini kengaytirish boʻyicha tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
Toshkent viloyatida ilk marotaba tashkil etilgan Ijtimoiy himoya majmuasi aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlariga kompleks xizmatlarni bir joyda koʻrsatish imkoniyatiga ega.
U yerda 5 ta muassasa – Ijtimoiy himoya milliy agentligining Toshkent viloyati boshqarmasi, hududiy Ijtimoiy inspeksiya, Nurafshon shahri “Inson” ijtimoiy xizmatlar markazi, tibbiy-ijtimoiy ekspert komissiyasi hamda hududiy ijtimoiy xizmatlar markazi joylashtirilgan.
Majmua barpo etilishi hisobiga har yili Nurafshon shahri hamda unga yaqin boʻlgan Oʻrta Chirchiq, Piskent, Oqqoʻrgʻon va Boʻka tumanlarida 10 mingga yaqin fuqaro ijtimoiy xizmatlar bilan qamrab olinadi.
Mazkur muassasada 100 nafarga yaqin xodim faoliyat yuritib, ijtimoiy himoyaga muhtoj fuqarolarning jamiyatga toʻlaqonli va mustaqil moslashishiga koʻmak beriladi.
Shuningdek, hududiy ijtimoiy xizmatlar markazida fuqarolarning individual ehtiyojlaridan kelib chiqqan holda nodavlat sektor imkoniyatlarini keng jalb etish orqali 5 turdagi ijtimoiy xizmatlar koʻrsatilishi yoʻlga qoʻyilgan.
Natijada koʻp yillar uyida oʻtirib qolgan va nogironligi boʻlgan shaxslar, oʻzgalar parvarishiga muhtojlar, nogironligi boʻlgan bolalar jamiyatga integratsiya qilinadi.
Shu yerning oʻzida davlatimiz rahbari nogironligi boʻlgan shaxslarni yangi standart va sunʼiy intellekt yordamida tashxislash, Toshkent viloyat tajribasi asosida mahalladagi ijtimoiy xodimlarning yangicha ishlash mexanizmlari taqdimoti bilan tanishdi.
Prezidentimiz mazkur Ijtimoiy himoya majmuasida yaratilgan sharoitlarni koʻzdan kechirar ekan, aholining muhtoj qatlamini qoʻllab-quvvatlash, ularning jamiyatga munosib moslashishi hamda ijobiy ruhiyat bilan yashashiga koʻmaklashish davlatimiz siyosatining ustuvor vazifalaridan biri ekanini taʼkidladi.
Shundan soʻng Ijtimoiy himoya milliy agentligining Toshkent viloyatidagi “Inson” volontyorlari jamoasi bilan suhbatlashib, ularning loyihalari bilan tanishdi. Majmua faoliyatini ma’qullab, respublika bo‘ylab shunga o‘xshash hududiy ijtimoiy xizmatlar markazlari sonini uch barobarga oshirish bo‘yicha mutasaddilarga topshiriq berdi.
Maʼlumot oʻrnida aytish mumkinki, mavjud imkoniyatlarni yanada kengaytirib, hududiy ijtimoiy xizmatlar markazlari sonini respublikada kamida 90 taga yetkazish maqsad qilingan. Bunda yangi markazlar ijtimoiy himoyaga muhtoj aholi koʻp istiqomat qiladigan, transport qatnovi qulay hamda fuqarolar uchun yetib borish oson boʻlgan hududlarda tashkil etilishi rejalashtirilgan.

In the city of Nurafshan, the Head of State reviewed the conditions at the new Social Protection Complex of the National Agency for Social Protection.
Systematic measures are being implemented nationwide to strengthen social protection, expand the range of public social services available to citizens, and increase their coverage.
The Social Protection Complex, the first of its kind in Tashkent region, provides comprehensive services to the most vulnerable groups of the population under the “one-stop shop” principle.
The complex houses five institutions: the Tashkent Regional Department of the National Agency for Social Protection, the Territorial Social Inspectorate, the Nurafshan City “Inson” Social Services Center, the Medical and Social Expert Commission, and the Regional Social Services Center.
Thanks to the establishment of the complex, approximately 10,000 residents of Nurafshan, as well as those in the nearby Urtachirchik, Pskent, Akkurgan, and Buka districts, will receive social services annually.
Around 100 employees will work here, assisting citizens in need of social protection with their full and independent social adaptation.
In addition, based on citizens’ individual needs, the Territorial Social Services Center has arranged for the provision of five types of social services, making extensive use of the capabilities of the non-governmental sector.
As a result, people with disabilities who have been housebound for many years, citizens in need of assistance with daily care, and children with disabilities will be integrated into society.
The Head of State was also presented with an AI-based method for diagnosing persons with disabilities, as well as new mechanisms for social workers’ work in mahallas, developed based on the experience of Tashkent region.
While reviewing conditions at the Social Protection Complex, the President emphasized that supporting vulnerable groups, facilitating their full social integration, and helping them maintain a positive outlook on life are priorities of state policy.
The President then met with the “Inson” volunteer team of the National Agency for Social Protection in Tashkent region and reviewed the projects they are implementing. Approving the complex’s activities, the Head of State instructed that the number of similar territorial social services centers across the country be tripled.
It should be noted that the number of regional social services centers in the country is planned to increase to at least 90, expanding opportunities. In particular, new centers are planned to be established in districts with a high number of residents in need of social protection, as well as in locations with convenient transportation links to ensure unhindered access for citizens.