Prezidentimiz maxsus turdagi avtomobillar va mexanizmlar ishlab chiqaruvchi korxonada boʻldi
Mamlakatimizda avtomobilsozlik va mashinasozlik tarmoqlarini zamonaviy talablar asosida isloh qilish, sohaning raqobatbardoshligi va samaradorligini oshirishga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
Umumiy qiymati 50 million AQSh dollari boʻlgan loyiha doirasida 25,8 gektar maydonda tashkil etilgan “Nurafshon maxsus texnika” korxonasida bugungi kunda “KRANTAS” brendi ostida maxsus turdagi avtomobillar, harbiy texnika va turli mexanizmlar ishlab chiqarilmoqda, 300 nafardan ortiq yuqori malakali mutaxassis doimiy ish oʻrni bilan taʼminlangan.
Ishlab chiqarishda foydalanilayotgan uskuna va texnologiyalar AQSh, Germaniya, Italiya, Shvetsiya, Rossiya, Xitoy hamda Turkiya davlatlaridan keltirilgan.
Oʻtgan davrda 2 yarim ming tonnaga yaqin metall konstruksiya, 300 dan ziyod avtomobil ustqurmasi, 200 dan ortiq shassi va 20 dan ziyod traktor ishlab chiqarildi. Jumladan, oʻtgan yilda 275 milliard soʻmlik texnika va mexanizmlar buyurtmachilarga yetkazib berildi.
Korxona import oʻrnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarish hajmini kengaytirishga ham alohida eʼtibor qaratmoqda. Shu maqsadda Toshkent shahrining Yangihayot tumanidagi 10 gektar yer maydonida yangi zavod qurish rejalashtirilgan. Bu esa yiliga 15-18 million AQSh dollarlik mahsulotlarni mahalliylashtirish imkonini beradi.
Davlatimiz rahbari majmuadagi ishlab chiqarish jarayonlari, mahsulotlar va zamonaviy texnologik yechimlarni koʻzdan kechirdi. Soha mutasaddilari va muhandislar bilan muloqotda mahalliylashtirishni kengaytirish, sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish, yuqori qoʻshilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.

Президент нашей страны посетил предприятие по производству спецтехники и механизмов
В нашей стране особое внимание уделяется модернизации автомобильной и машиностроительной отраслей, повышению их конкурентоспособности и эффективности.
Предприятие «Нурафшон махсус техника» создано на площади 25,8 гектара в рамках проекта стоимостью 50 миллионов долларов США. Здесь под брендом “KRANTAS” производятся специальные автомобили, военная техника и различные механизмы, постоянной работой обеспечены свыше 300 квалифицированных специалистов.
Используемые в производстве оборудование и технологии поставлены из США, Германии, Италии, Швеции, России, Китая и Турции.
За прошедший период выпущено около 2,5 тысячи тонн металлоконструкций, свыше 300 автомобильных надстроек, более 200 шасси и 20 тракторов. В прошлом году заказчикам поставлено техники и механизмов на 275 миллиардов сумов.
Предприятие расширяет выпуск импортозамещающей продукции. Для дальнейшего развития в Янгихаётском районе Ташкента планируется построить новый завод на территории 10 гектаров. Это позволит локализовать производство продукции на 15–18 миллионов долларов США в год.
Глава государства осмотрел производственные процессы, готовую продукцию и современные технологические решения. В беседе с ответственными лицами отрасли и инженерами особое внимание было уделено расширению локализации, развитию промышленной кооперации и выпуску продукции с высокой добавленной стоимостью.