Oʻzbekiston Prezidenti XXR delegatsiyasini qabul qildi
7-sentabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Xitoy Kommunistik partiyasi Markaziy qoʻmitasi Xalqaro aloqalar boʻlimi mudiri Lyu Xaysin boshchiligidagi Xitoy Xalq Respublikasi delegatsiyasini qabul qildi.
Yuqori martabali mehmon davlatimiz rahbariga XXR Raisi Si Szinpinning samimiy salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Uchrashuvda oliy darajada erishilgan kelishuvlarga muvofiq, Oʻzbekiston va Xitoy oʻrtasidagi koʻp qirrali hamkorlik hamda amaliy sheriklikni yanada kengaytirish masalalari koʻrib chiqildi.
Soʻnggi yillarda Oʻzbekiston – Xitoy barcha sharoitlarda har tomonlama strategik sheriklik munosabatlari yuksak darajaga koʻtarilgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Oʻzaro tovar ayirboshlash va investitsiyalar hajmi izchil oʻsmoqda, Xitoyning yetakchi kompaniyalari ishtirokida qoʻshma loyihalar va korxonalar soni ortib bormoqda.
Parlamentlararo va partiyalararo hamkorlikni mustahkamlash masalalariga alohida eʼtibor berildi.
Oliy va kasbiy taʼlim sohasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish, jumladan, mamlakatimizda Xitoyning yetakchi oliy taʼlim muassasalari filiallarini ochish muhimligi taʼkidlandi.
Uchrashuv yakunida tomonlar parlamentlararo va partiyalararo hamkorlikni kengaytirish boʻyicha qoʻshma “yoʻl xaritasi”ni qabul qilishga kelishib oldilar.
Oʻzbekiston Prezidenti Belgradga joʻnab ketdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Serbiya Respublikasi Prezidenti Aleksandr Vuchichning taklifiga binoan rasmiy tashrif bilan ushbu mamlakatga joʻnab ketdi.

Высокий гость передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания от Председателя КНР Си Цзиньпина.
В ходе встречи рассмотрены вопросы дальнейшего расширения многопланового сотрудничества и практического взаимодействия между Узбекистаном и Китаем в соответствии с договоренностями на высшем уровне.
С удовлетворением был отмечен достигнутый в последние годы высочайший уровень узбекско-китайских отношений всепогодного всестороннего стратегического партнерства.
Устойчиво растут объемы взаимного товарооборота и инвестиций, увеличивается количество совместных проектов и предприятий с участием ведущих китайских компаний.
Особое внимание уделено необходимости укрепления межпарламентского и межпартийного сотрудничества.
Подчеркнута важность углубления кооперации в области высшего и профессионального образования, включая открытие в нашей стране филиалов ведущих китайских вузов.
По итогам встречи стороны договорились принять совместную «дорожную карту» по расширению межпарламентского и межпартийного сотрудничества.