Prezident Shavkat Mirziyoyev 6-aprel kuni soliq maʼmurchiligini takomillashtirish va soliq organlari faoliyatini isloh qilishga doir taqdimot bilan tanishdi.
So‘nggi ikki yilda soliq bazasi kengaygani hisobiga byudjetga tushumlar iqtisodiyot sur’atlariga nisbatan tezroq o‘smoqda. Xalqaro valyuta jamgʻarmasi ham mazkur natijalarga soliq maʼmurchiligini kuchaytirish va yashirin iqtisodiyotni qisqartirish orqali erishilayotganini eʼtirof etmoqda. Shu bilan birga, tizimni izchil isloh qilish orqali 2030-yilga borib, soliq tushumlarini 491,5 trillion soʻmga yetkazish, iqtisodiyotda kuzatilmaydigan ulushni esa 28 foizdan 19,6 foizgacha qisqartirish maqsad qilingan.
Yigʻilishda soliq tushumlarini oshirishdagi eng katta zaxira yashirin iqtisodiyotni qisqartirish ekani taʼkidlandi.
Prezidentimiz raqamli tahlil va sunʼiy intellekt imkoniyatlaridan keng foydalanib, “aqlli” nazorat tizimini joriy etish orqali joriy yilda budjetga qoʻshimcha 30 trillion soʻm tushumni taʼminlash zarurligini koʻrsatib oʻtdi. Bu savdo va xizmatlar, sanoat, qurilish, umumiy ovqatlanish hamda boshqa sohalarda P2P-operatsiyalar monitoringi, tovarlarni markirovkalash, raqamli nazoratni kuchaytirish, yuklarni hujjatsiz tashish faoliyatini avtomatik aniqlash va norasmiy bandlikni rasmiylashtirish kabi mexanizmlardan keng foydalanish hisobiga taʼminlanishi mumkin.
Bozorlar va savdo majmualarida nazorat toʻliq yoʻlga qoʻyilmagani, raqamlashtirish ishlari yetarli emasligi oqibatida ushbu yoʻnalishdagi imkoniyatlar toʻliq ishga solinmayotgani qayd etildi. Bugungi kunda bu yerlarda 72 mingdan ortiq chakana savdo subyekti faoliyat yuritmoqda. Biroq ularning 38 mingdan ortigʻi tovar aylanmasini oyiga 1 million soʻmdan kam koʻrsatgan, 40 mingdan ziyodi esa kuniga atigi 2-3 ta chek bermoqda. Shuningdek, bozorlardagi 12 mingta savdo nuqtasi boʻyicha ijara shartnomalari hisobga qoʻyilmagan. Natijada 37 ming tadbirkor oyiga 500 ming soʻmdan kam soliq toʻlagan.
Shu bois, bozorlar va savdo majmualarini toʻliq raqamlashtirish hisobiga qoʻshimcha tushum manbalarini ishga solish, nazorat, soliq xizmati va raqamli kuzatuvni oʻzaro integratsiya qilish zarurligi koʻrsatib oʻtildi.
Yigʻilishda strategik boʻlmagan yirik soliq toʻlovchilarga hududlarda xizmat koʻrsatish masalasi haqida ham soʻz bordi.
Xususan, 209 mingta QQS toʻlovchi soliq organlaridan uzoqda joylashgani sababli xizmat koʻrsatish va nazorat samaradorligi pasaygani qayd etildi. Shu munosabat bilan 500 ta strategik boʻlmagan korxona nazoratini viloyat darajasiga, 103 mingdan ziyod qishloq xoʻjaligi, savdo va umumiy ovqatlanish korxonalarini tuman darajasiga oʻtkazish taklif qilindi. Mazkur yondashuv soliq toʻlovchilarga joyida xizmat koʻrsatish sifatini oshirish, muammolarni tezkor hal qilish va nazorat samaradorligini kuchaytirishga xizmat qiladi.
Tadbirkorlar uchun soliq maʼmurchiligini soddalashtirish masalalariga ham alohida eʼtibor qaratildi.
Oʻtkazilgan soʻrov natijalariga koʻra, tadbirkorlarning aksariyati tekshiruvlar, hisobot topshirish va soliq toʻlash jarayonlarining murakkabligidan norozi ekani aytildi. Shu munosabat bilan “avtokameral” nazoratni jazolash vositasidan xatoni barvaqt aniqlab, tuzatishga xizmat qiladigan profilaktika tizimiga aylantirish, korxonalarni xavf darajasiga qarab, “yashil”, “sariq” va “qizil” toifalarga ajratib ishlash zarurligi taʼkidlandi.
Shuningdek, 6 turdagi hisobotni inson aralashuvisiz avtomat shakllantirish va yagona soliq hisobvaragʻiga oʻtish ishlarining borishi haqida axborot berildi. Bugungi kunda 198 ming holatda hisobot muddati buzilgani, 14,7 ming soliq toʻlovchi hisobot bermagani uchun 396,6 milliard soʻm jarima qoʻllanilgani, soliqlarni toʻlashda hisobvaraqlar soni ortib ketgani bois, 20 mingta xatolikka yoʻl qoʻyilgani aytildi.
Yangi tizim joriy etilsa, asossiz soliq qarzi, ortiqcha toʻlov va penya qoʻllash amaliyoti qisqartirilib, tadbirkorlar 8,4 trillion soʻm mablagʻni tejashi mumkinligi qayd etildi. Yangi yondashuv natijasida tekshiruvlar soni kamayishi, hisobotlardagi xatolar keskin qisqarishi, murojaatlarni koʻrib chiqish tezlashishi hamda koll-markazlar faoliyati sezilarli yaxshilanishi kutilmoqda.
Taqdimotda soliq organlari faoliyatidagi eng asosiy masala kadrlar salohiyati ekani ham koʻrsatib oʻtildi.
Soʻnggi yillarda bu yoʻnalishdagi ishlar yetarli darajada tashkil etilmagani sababli kadrlar qoʻnimsizligi oshgan. Xodimlarning malakasini oshirish darajasi pastligi, moddiy ragʻbatlantirish tizimi zamon talablariga javob bermasligi, ijtimoiy qoʻllab-quvvatlash mexanizmlari yetarli emasligi qayd etildi. Xususan, 2022-yilda 3 mingdan ortiq xodim malaka oshirgan boʻlsa, oʻtgan yili bor-yoʻgʻi 700 nafari qayta oʻqitilgan.
Shu munosabat bilan kadrlar malakasini oshirish, uzluksiz taʼlimni yoʻlga qoʻyish, xodimlarni moddiy va ijtimoiy ragʻbatlantirish boʻyicha yangi takliflar taqdim etildi. Kadrlar salohiyatini mustahkamlash maqsadida Soliq qoʻmitasi huzuridagi Soliq akademiyasining moddiy-texnik bazasini mustahkamlash choralari belgilab olindi.
Davlatimiz rahbari soliq maʼmurchiligida raqamli texnologiyalar, tahlil va sunʼiy intellekt asosida mutlaqo yangi ish uslubini joriy etish, tadbirkorlar uchun qulay va adolatli soliq muhitini yaratish hamda sohada malakali kadrlar korpusini shakllantirish yuzasidan mutasaddilarga topshiriqlar berdi.
Soliq tizimi faoliyatini “tekshiruvdan – servisga” tamoyili asosida transformatsiya qilish, xizmat koʻrsatish sifatini yanada oshirish va nazoratning zamonaviy, samarali mexanizmlarini yoʻlga qoʻyish ustuvor vazifa sifatida belgilandi.

Представлены меры по совершенствованию налогового администрирования
Президент Шавкат Мирзиёев 6 апреля ознакомился с презентацией по совершенствованию налогового администрирования и реформированию деятельности налоговых органов.
За последние два года благодаря расширению налоговой базы поступления растут опережающими темпами по сравнению с экономикой. Международный валютный фонд также отмечает, что такие результаты достигаются за счет усиления налогового администрирования и сокращения теневой экономики. Вместе с тем к 2030 году в результате последовательной реформы налоговой системы планируется довести налоговые поступления до 491,5 триллиона сумов и снизить долю ненаблюдаемой экономики с 28 до 19,6 процента.
На совещании было подчеркнуто, что ключевым резервом для увеличения налоговых поступлений является сокращение теневой экономики.
Президент нашей страны указал, что уже в этом году необходимо обеспечить дополнительно 30 триллионов сумов поступлений в бюджет за счет использования возможностей цифрового анализа и искусственного интеллекта, а также внедрения системы «умного» контроля. Этого предполагается достичь посредством широкого применения мониторинга P2P-транзакций, маркировки товаров, усиления цифрового контроля, автоматического выявления незарегистрированной деятельности по перевозке грузов, легализации неформальной занятости и других механизмов в таких сферах, как торговля и услуги, промышленность, строительство и общественное питание.
Как отмечалось, деятельность рынков и торговых комплексов пока не охвачена полным контролем, а работа по цифровизации остается недостаточной, вследствие чего имеющийся потенциал используется не в полной мере. Сегодня на таких объектах осуществляют деятельность более 72 тысяч субъектов розничной торговли. При этом свыше 38 тысяч из них декларируют оборот менее 1 миллиона сумов в месяц, а более 40 тысяч выдают всего по 2–3 чека в день. Кроме того, не поставлены на учет договоры аренды по 12 тысячам торговых точек на рынках. В результате 37 тысяч предпринимателей ежемесячно уплачивают менее 500 тысяч сумов налогов.
В связи с этим указано на необходимость задействовать дополнительные источники поступлений за счет полной цифровизации деятельности рынков и торговых комплексов, а также интеграции контрольных механизмов, работы налоговых органов и цифрового наблюдения.
На совещании также был рассмотрен вопрос организации обслуживания крупных налогоплательщиков, не относящихся к стратегическим, в регионах.
В частности, отмечено, что из-за удаленности от налоговых органов снизилась эффективность обслуживания и контроля 209 тысяч плательщиков НДС. В этой связи предложено перевести налоговый контроль 500 нестратегических предприятий на областной уровень, а более 103 тысяч предприятий в сферах сельского хозяйства, торговли и общественного питания — на районный. Такой подход позволит повысить качество обслуживания налогоплательщиков на местах, оперативно решать возникающие проблемы и усилить эффективность контроля.
Особое внимание было уделено вопросам упрощения налогового администрирования для предпринимателей.
Согласно результатам опроса, большинство из них выразили недовольство сложностью процедур проверок, предоставления отчётности и уплаты налогов. В этой связи подчёркнуто, что автоматический камеральный контроль необходимо трансформировать из карательного инструмента в превентивную систему, предназначенную для выявления и исправления ошибок на ранних стадиях, а также разделить предприятия на «зелёную», «желтую» и «красную» категории в зависимости от уровня риска.
Кроме того, доложено о ходе работы по автоматизации формирования шести видов отчетности без участия человека и переходу на единый налоговый счет. Сообщено, что на сегодняшний день в 198 тысячах случаев нарушены сроки подачи отчетности, 14,7 тысячи налогоплательщиков оштрафованы на 396,6 миллиарда сумов за ее непредставление, а из-за увеличения числа счетов для уплаты налогов допущено 20 тысяч ошибок.
Отмечено, что внедрение новой системы позволит сократить необоснованные налоговые задолженности, переплаты и пени, а предприниматели смогут сэкономить 8,4 триллиона сумов. Ожидается, что новый подход приведет к сокращению числа проверок, значительному уменьшению ошибок в отчётности, ускорению рассмотрения обращений и заметному повышению эффективности работы колл-центров.
На презентации также было подчеркнуто, что важнейшим вопросом в деятельности налоговых органов остается кадровый потенциал.
В последние годы из-за пробелов в организации работы усилилась текучесть кадров. Отмечены низкий уровень повышения квалификации работников, несоответствие современным требованиям системы материального стимулирования, а также недостаточная эффективность механизмов социальной поддержки. В частности, если в 2022 году повышение квалификации прошли более 3 тысяч сотрудников, то в прошлом году переобучение прошли лишь 700 человек.
В этой связи представлены новые предложения по повышению квалификации кадров, налаживанию системы непрерывного образования, материальному и социальному стимулированию сотрудников. Для укрепления кадрового потенциала определены меры по усилению материально-технической базы Налоговой академии при Налоговом комитете.
Глава государства поручил ответственным лицам внедрить в налоговом администрировании кардинально новый метод работы, основанный на цифровых технологиях, аналитике и искусственном интеллекте, создать благоприятную и справедливую налоговую среду для предпринимателей и сформировать корпус квалифицированных специалистов в этой сфере.
В качестве приоритетной задачи определена трансформация деятельности налоговой системы на основе принципа «от проверки к сервису», дальнейшее повышение качества обслуживания и создание современных, эффективных механизмов контроля.