«Yangi Oʻzbekiston bunyodkorlari» kasbiy mahorat milliy tanlovi gʻoliblariga
Mamlakatimizda Prezident sovrini uchun ilk bor oʻtkazilgan “Yangi Oʻzbekiston bunyodkorlari” kasbiy mahorat milliy tanlovida erishgan yutuqlaringiz bilan barchangizni chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Vatanimizning bugungi shiddatli taraqqiyoti, hayotimizga kirib kelayotgan raqamli iqtisodiyot, zamonaviy korxonalar oʻz ishining ustasi boʻlgan, raqobatbardosh kasb egalarini tayyorlash va ragʻbatlantirishni talab etmoqda.
Biz ana shu oʻtkir zaruratni hisobga olib hamda azaldan ilm va hunar egalarini eʼzozlab keladigan xalqimizning ezgu anʼanalarini rivojlantirish maqsadida mazkur milliy tanlovni tashkil etdik. Kasb-hunar sirlarini chuqur egallagan, puxta bilim va yuqori koʻnikmaga ega, oʻz sohasida yangilik yarata oladigan sizlar kabi navqiron yoshlarimizning bugungi erishgan natijalari bu qarorimiz naqadar toʻgʻri boʻlganini yana bir bor tasdiqlamoqda.
Darhaqiqat, uch bosqichda oʻtgan ushbu nufuzli tanlovda minglab yoshlar katta qiziqish va ishtiyoq bilan faol ishtirok etdi. Ayniqsa, tanlovning dastlabki – tuman va shahar bosqichida 124 ming nafardan ziyod oʻgʻil-qizlarimiz oʻz isteʼdod va qobiliyatlarini namoyon etganlari barchamizni quvontiradi. Keyingi – hududiy bosqichda qatnashgan qariyb 7 ming nafar ishtirokchining 3 ming 500 nafari oʻzini oʻzi band qilgan mahalla yoshlari ekani eʼtiborlidir.
Yana bir muhim jihati – mazkur tanlov koʻplab maktab bitiruvchilarining shaxsiy hayotida yangi sahifa ochgani, yaʼni 22 ming nafar yigit-qiz uchun ishlash, taʼlim olish yoki mehnat bozorida oʻz oʻrnini topish imkoniyati paydo boʻlganini taʼkidlash lozim. Xususan, mahalliy korxona va tashkilotlar tomonidan boʻsh ish oʻrinlari taqdimoti oʻtkazilib, zarur kasbiy bilim va mahoratga ega boʻlsa-da, hozircha ish topolmay yurgan qariyb 8 ming 900 nafar qatnashchiga ishlash uchun yoʻllanmalar berildi. Taʼlim olish istagini bildirgan 4 ming 470 nafar ishtirokchi texnikumlarda oʻqish uchun tavsiya etildi. Chet elda ishlashni rejalashtirayotgan salkam 8 ming 340 nafar yoshlar xorijiy ish beruvchilar tomonidan oʻtkaziladigan tanlovlarga yoʻnaltirildi.
Tanlov yakuniga koʻra, oʻnta kasb yoʻnalishida eng yuqori natijaga erishgan 120 nafar ishtirokchi gʻolib va sovrindor deb topildi. Bugungi marosimda tanlovning maxsus mukofotlari bilan taqdirlanayotgan ana shu yoshlarimizni chin dildan tabriklayman.
Fursatdan foydalanib, ularga mustahkam tayanch boʻlib turgan mehribon va talabchan ustozlar, ota-onalar, ishlab chiqarish taʼlimi ustalari, amaliy mashgʻulot rahbarlari va ekspertlarga samimiy minnatdorlik bildiraman.
Shuningdek, tanlovni yuqori saviyada tashkil etishga hissa qoʻshgan vazirlik va idoralar, hokimliklar, mahallalar, ish beruvchi korxonalar, homiy va hamkor tashkilotlarga ham alohida tashakkur aytaman.
Aziz oʻgʻil-qizlarim!
Bugun oldimizda yanada masʼuliyatli vazifa turibdi. Tanlov gʻoliblari va yuqori natija koʻrsatgan ishtirokchilar orasidan Oʻzbekiston terma jamoasini shakllantirib, ularning kasb-hunar boʻyicha “WorldSkills International” xalqaro tanlovida munosib ishtirok etishi uchun tayyorgarlikni hozirdan boshlashimiz kerak. Shu maqsadda eng kuchli mahalliy va xorijiy mutaxassislarni jalb etamiz, jamoani zamonaviy uskunalar, oʻquv-mashq bazasi bilan taʼminlab, barcha zarur sharoitlarni yaratib beramiz.
Sizlar dunyodagi eng kuchli tengdoshlaringiz bilan munosib ravishda bellashib, mana shunday nufuzli kasbiy mahorat musobaqasida yurtimiz bayrogʻini baland koʻtarishingizga tilakdoshman.
Bu yoʻlda sizlarga yurtimiz tarixidagi goʻzal va betakror sivilizatsiya namunalarini yaratgan, ajoyib amaliy sanʼat asarlari bilan dunyoni hayratga solib kelayotgan qoʻligul usta va meʼmorlarimiz, mohir hunarmandlarimizning boy merosi, hozirgi kunda ularning anʼanalarini davom ettirib, zamon talablari asosida yangi bosqichga koʻtarayotgan kasb egalarining mahorat maktablari albatta kuch va ilhom beradi.
Men butun Oʻzbekiston yoshlariga murojaat qilib aytmoqchiman: xalqimizning sizlarga boʻlgan yuksak ishonchini oqlash uchun doimo izlaning, yangi bilim hamda texnologiyalarni egallang, xorijiy tillarni oʻrganing va kasbingiz boʻyicha eng ilgʻor mutaxassis boʻlib yetishing!
Zero, yoshlikda olingan taʼlim va malaka bamisoli toshga oʻyilgan naqsh, kelajakdagi ulkan yutuqlar poydevoridir.
Sizlar oʻz mehnatingiz, bilim va koʻnikmalaringiz bilan nafaqat oilangiz va jamoangiz, balki jonajon mamlakatimiz taraqqiyotiga munosib hissa qoʻshasiz, Yangi Oʻzbekistonni bunyod etadigan oltin avlod boʻlib, uning shuhratini dunyoga tarannum etasiz deb ishonaman.

Дорогие юноши и девушки!
Искренне, от всего сердца поздравляю вас с успехами, достигнутыми в Национальном конкурсе профессионального мастерства «Созидатели Нового Узбекистана» на приз Президента, впервые проведенном в нашей республике.
Нынешнее стремительное развитие страны, растущее участие в нашей жизни цифровой экономики, создание современных предприятий – все это требует подготовки конкурентоспособных специалистов и стимулирования повышения их мастерства.
Учитывая особую актуальность этого вопроса, а также в целях развития добрых традиций нашего народа, который издревле с особым почтением относится к представителям науки и ремесел, мы организовали данный национальный конкурс. Сегодняшние результаты, продемонстрированные нашей целеустремленной молодежью, глубоко овладевшей секретами ремесел, разносторонними знаниями и практическими навыками, способной привнести новшества в свою сферу, еще раз подтверждают, насколько правильным было это решение.
Действительно, в престижном конкурсе, проходившем в три этапа, с большой заинтересованностью и энтузиазмом активное участие приняли тысячи юношей и девушек. Всех нас радует, что в первом этапе, на уровне района и города, свои способности проявили более 124 тысяч молодых людей. Примечательно, что 3 тысячи 500 юношей и девушек из около 7 тысяч участников следующего, регионального этапа – это самозанятая молодежь махаллей.
Следует отметить еще один важный момент: конкурс открыл новую страницу в жизни многих выпускников школ – у 22 тысяч из них появилась возможность получить работу, образование или обрести свое место на рынке труда. В частности, предприятия и организации страны провели презентации свободных рабочих мест, где около 8 тысячам 900 участников, которые несмотря на наличие профессиональных знаний и навыков пока не нашли работу, выданы соответствующие направления. 4 тысячам 470 юношей и девушек, пожелавшим получить профессиональное образование, были даны рекомендации на учебу в техникумы. Почти 8 тысяч 340 молодых людей, планирующих поработать за рубежом, направлены на целевые конкурсы, организованные иностранными работодателями.
По итогам национального конкурса, проводимого по десяти профессиям, 120 его участников, показавших лучшие результаты, признаны победителями и призерами. Искренне поздравляю этих молодых людей, которым на сегодняшней церемонии вручаются специальные награды конкурса.
Пользуясь случаем, выражаю сердечную благодарность их заботливым и требовательным наставникам, родителям, мастерам производственного обучения, руководителям практических занятий и экспертам.
Также выражаю особую признательность министерствам и ведомствам, хокимиятам, махаллям, предприятиям-работодателям, спонсорским и партнерским организациям, внесшим вклад в организацию конкурса на высоком уровне.
Сегодня перед нами стоит ответственная задача. Мы должны сформировать сборную команду Узбекистана из числа победителей конкурса и его участников, показавших высокие результаты, чтобы начать их подготовку к достойному участию в Международном конкурсе профессий «WorldSkills International». Для этого мы привлечем опытных отечественных и зарубежных специалистов, создадим необходимые условия, обеспечим нашу сборную современным оборудованием, учебно-тренировочной базой.
Желаю вам достойно выступить в состязаниях с сильнейшими в своем деле сверстниками из других стран и высоко поднять флаг нашей Родины на столь авторитетном соревновании в профессиональном мастерстве.
Источником сил и вдохновения на этом пути для вас, несомненно, станут богатое творческое наследие наших талантливых мастеров и зодчих, умелых ремесленников, создавших прекрасные, неповторимые шедевры, чьи уникальные произведения прикладного искусства восхищают мир, а также школы мастерства, продолжающие их традиции в соответствии с современными требованиями.
Обращаясь ко всей молодежи Узбекистана, хочу подчеркнуть: чтобы оправдать оказанное вам высокое доверие народа, будьте всегда в поиске, осваивайте новые знания и технологии, изучайте иностранные языки и становитесь лучшими в своей профессии!
Ибо образование и навыки, полученные в молодости, – словно резьба по камню, станут самым прочным фундаментом ваших великих достижений в будущем.
Уверен, что вы своим трудом, знаниями и навыками внесете достойный вклад в развитие не только вашей семьи и рабочего коллектива, но и всей нашей страны, прославите Родину на весь мир, став поистине золотым поколением созидателей Нового Узбекистана.