Temir yo‘l tarmog‘idagi vazifalar belgilab berildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 27-may kuni temir yo‘l tarmog‘ini rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi taqdimot bilan tanishdi. style="text-align: justify;">Davlatimiz rahbarining 2023-yil 10-oktabrdagi qaroriga muvofiq sohada keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilmoqda. “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyatida tarkibiy o‘zgarishlar ro‘y berdi: asosiy bo‘lmagan aktivlar, unga tutash yer uchastkalari va keraksiz funksiyalar qisqartirildi. Natijada avvallari zarar bilan ishlagan korxona o‘tgan yilni 47 milliard so‘m sof foyda bilan yakunladi. “Temiryoʻlkargo” korxonasi tashkil etilgach, yuk vagonlaridan foydalanish samaradorligi ikki baravar oshdi.
Biroq, soha salohiyati tugallangani yoʻq. Taqdimot davomida infratuzilmani rivojlantirish, daromadlarni oshirish bo‘yicha vazifalar belgilab olindi.
Xususan, tranzit yuklarni tashish imkoniyatlaridan to‘liq foydalanilmayapti. Kelgusi yillarda bunday yuk tashish hajmini 40 foizga oshirish orqali daromadni ikki baravar oshirish mumkin.
Masalan, Xitoy-Turkiya yo'nalishida birinchi marta yuk poyezdlari qatnovi yo'lga qo'yildi. Mamlakatga yangi poyezdlar olib kelinmoqda, reyslar soni yildan-yilga ortib bormoqda. Shu munosabat bilan temir yo‘l infratuzilmasining o‘tkazish qobiliyatini bosqichma-bosqich oshirish zarurligi ta’kidlandi.
Bu masala, ayniqsa, Toshkent shahri chekkasida dolzarb. Ayni paytda tashqi yuklarning 70 foizi “Chukursoy” stansiyasi orqali o‘tmoqda, bu esa ba’zan bir necha kunlik kechikishlar, qo‘shimcha xarajatlar va navbatlarga olib kelmoqda.
Shu munosabat bilan yuk stansiyalarini poytaxt tashqarisiga ko‘chirish, Yangiyo‘l viloyati va Yangi Toshkent shahri yaqinida yirik stansiyalar qurish taklif qilinmoqda. Shuningdek, “Ozodlik – Guliston” aylanma yoʻlini qurish rejalashtirilgan. Bu Toshkentga kirmasdan yuk tashish hajmini ikki barobar oshirish imkonini beradi.
Yangi loyihalar qatorida Samarqand-Urgut temir yo'l liniyasi ham bor. Ayni paytda 7 kilometr rels yotqizilgan. Chiziqning umumiy uzunligi 54 kilometrni tashkil etadi; “Urgut” iqtisodiy zonasi hududida 2 ta stansiya va 2 ta yuk stansiyasi quriladi.
Vakzal hududiga kirishni soddalashtirish, ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifatini oshirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Harakatlanish uchun qulayliklar yaratish, sayyohlar uchun shart-sharoitlarni yaxshilash, avtoturargohlarni kengaytirish zarurligi qayd etildi.
Elektropoyezdlar xarid qilish va temir yo‘l xizmatlari sifatini oshirish bo‘yicha mas’ul mutasaddilarning hisobotlari tinglandi. O‘zbekiston Respublikasi

Определены задачи в железнодорожной сфере
Президент Шавкат Мирзиёев 27 мая ознакомился с презентацией о мерах по развитию железнодорожной отрасли.
В соответствии с постановлением главы государства от 10 октября 2023 года в данной сфере проводятся масштабные реформы. Акционерное общество «Узбекистон темир йуллари» прошло структурную трансформацию: сокращены непрофильные активы, прилегающие земельные участки и лишние функции. В результате компания, ранее работавшая с убытками, в прошлом году завершила год с чистой прибылью в размере 47 миллиардов сумов. После создания компании «Temiryoʻlkargo» эффективность использования грузовых вагонов увеличилась в два раза.
Тем не менее, потенциал отрасли далек от исчерпания. В ходе презентации были обозначены задачи по развитию инфраструктуры и увеличению доходов.
В частности, возможности по перевозке транзитных грузов используются не в полной мере. При увеличении объемов таких перевозок на 40 процентов в ближайшие годы можно удвоить доходы.
К примеру, впервые были запущены грузовые поезда по направлению Китай–Турция. В страну завозятся новые составы, и количество рейсов с каждым годом растет. В связи с этим подчеркнута необходимость поэтапного увеличения пропускной способности железнодорожной инфраструктуры.
Особенно актуальным этот вопрос является в пригородах Ташкента. В настоящее время 70 процентов внешних грузов проходят через станцию «Чукурсой», что иногда приводит к многодневным задержкам, дополнительным затратам и очередям.
В связи с этим предлагается вынести грузовые станции за пределы столицы и построить крупные станции в Янгиюльском районе и вблизи Нового Ташкента. Также планируется строительство объездной линии «Озодлик – Гулистан». Это позволит удвоить объемы грузоперевозок без захода в Ташкент.
Среди новых проектов — железнодорожная линия Самарканд – Ургут. В настоящее время уже проложено 7 километров рельсов. Общая протяженность линии составит 54 километра, будет построено 2 вокзала и 2 грузовые станции на территории экономической зоны «Ургут».
Отдельное внимание уделено вопросам упрощения доступа к территории вокзалов, повышения качества предоставляемых услуг. Отмечена необходимость создания удобств для передвижения, улучшения условий для туристов и расширения парковок.
Также заслушаны доклады ответственных лиц о планах по закупке электропоездов и повышению качества железнодорожного обслуживания.