8–10 sentyabr kunlari Toshkent to‘qimachilik sohasi mutaxassislarini bir joyga to‘playdi
Toshkent shahrida 17-Markaziy Osiyo xalqaro to‘qimachilik uskunalari – “CAITME 2026” ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tadi. Ushbu tadbir anʼanaviy “Global Textile Days” haftaligi doirasida tashkil etiladi.
“CAITME 2026” Markaziy Osiyodagi to‘qimachilik va tikuvchilik sanoati uchun muhim voqea bo‘lib, mustaqil audit natijalariga ko‘ra, MDH mamlakatlaridagi bunday formatdagi eng yirik ixtisoslashtirilgan ko‘rgazma hisoblanadi.
Ko‘rgazma mintaqaning to‘qimachilik va tikuvchilik sohasini jihozlash va modernizatsiya qilishda muhim o‘rin tutadi, ishlab chiqaruvchilarga samaradorlikni oshirish, ilg‘or texnologiyalarni joriy etish va xalqaro bozorlarda raqobatbardoshlikni mustahkamlashga yordam beradi.
Joriy yilda ko‘rgazmada qariyb 20 mamlakatdan 250 ta kompaniya va brend ishtirok etadi. Germaniya milliy pavilyon pavilyon taqdim etadi, shuningdek, Avstriya, Hindiston, Italiya, Xitoy, Turkiya, AQSH, Shveysariya va boshqa yetakchi to‘qimachilik davlatlaridan kompaniyalar.
O‘tgan yillardagidek, ko‘rgazmada to‘qimachilik uskunalari ishlab chiqarish sohasidagi taniqli jahon yetakchilari, Yevropa va Osiyodan ilg‘or texnologiyalar yetkazib beruvchilarining faol ishtiroki kutilmoqda.
Jumladan, Rieter, Uster, Novibra, SSM, Spindelfabrik Sussen, Toyota, Muratec, Truetzschler, Saurer, Picanol, Santoni, Terrot, Habasit, MHMS, Vandewiele NV, Karl Mayer, Staubli, IRO, Biancalani, Ferraro, Epson, Zimmer Austria, Mario Crosta, Itema, Lafer, Motex Di Modiano Guido, Salvade‘, Simet, Dettin, Sclavos, Effe, Mahlo, Lonati, Shima Seiki, Andritz Küsters, Brückner, Carl Schmale, Sossna, Texpa, Thies, Groz-Beckert KG, Kaeser Kompressoren, Schott & Meissner, Textima, Tetas, Temsan, Lakshmi Machine Works, Lakshmi Card Clothing, Precitex, Kansai, Brazzoli, Eliar, Guven Celik, West Global, CTMTC, Hengyi, Leadsfon, Rifa, Yingyang, Baoyu, Dyestar, NF Kimya, Eksoy, Deniz Kimya va boshqa ko‘plab kompaniyalar taqdimotlar o‘tkazadi.
Ko‘rgazma tashkilotchilarining maʼlumotiga ko‘ra, 9-sentyabr kuni bo‘lib o‘tadigan “TextileExpo Uzbekistan Sourcing Hub” innovatsion loyihasi ko‘pchilikda katta qiziqish uyg‘otadi. Bunda O‘zbekistonda ilk bor to‘qimachilik ishlab chiqaruvchilari va savdo tarmoqlari, fabrikalar hamda ixtisoslashtirilgan kompaniyalar xaridorlari sunʼiy intellekt yordamida raqamli formatda to‘g‘ridan-to‘g‘ri B2B muzokaralar o‘tkazishi mumkin bo‘ladi.
Toshkent sh.
Filippin elchisi bilan uchrashuv to‘g‘risida
2026-yil 14-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Mirvohid Azimov Filippin Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi (qarorgohi Tehron shahrida) Roberto Manalo bilan uchrashuv o‘tkazdi.

В столице Узбекистана состоится 17-я Центральноазиатская международная выставка текстильного оборудования CAITME 2026. Она откроеттрадиционную НеделюGlobal Textile Days.
CAITME является ключевым событием для текстильной и швейной промышленности Центральной Азии и, согласно независимому аудиту, крупнейшей специализированной выставкой такого формата в странах СНГ. Выставка играет важную роль в оснащении и модернизации текстильного и швейного сектора региона, помогая производителям повышать производительность, внедрять передовые технологии и укреплять конкурентоспособность на международных рынках.
В этом году выставка объединит 250 компаний и брендов из 17 стран. Германия будет представлена Национальным павильоном, а также участие примут компании из Австрии, Индии, Италии, Китая, Турции, США, Швейцарии и других ведущих текстильных держав.
Как и в предыдущие годы, на выставке будут представлены признанные мировые лидеры в области производства текстильного оборудования и поставщики передовых технологий из Европы и Азии, включая Rieter, Uster, Novibra, SSM, Spindelfabrik Sussen, Toyota, Muratec, Truetzschler, Saurer, Picanol, Santoni, Terrot, Habasit, MHMS, Vandewiele NV, Karl Mayer, Staubli, IRO, Biancalani, Ferraro, Epson, Zimmer Austria, Mario Crosta, Itema, Lafer, Motex Di Modiano Guido, Salvade`, Simet, Dettin, Sclavos, Effe, Mahlo, Lonati, Shima Seiki, Andritz Küsters, Brückner, Carl Schmale, Sossna, Texpa, Thies, Groz-Beckert KG, Kaeser Kompressoren, Schott & Meissner, Textima, Tetas, Temsan, Lakshmi Machine Works, Lakshmi Card Clothing, Precitex, Kansai, Brazzoli, Eliar, Guven Celik, West Global, CTMTC, Hengyi, Leadsfon, Rifa, Yingyang, Baoyu, Dyestar, NF Kimya, Eksoy, Deniz Kimya и многих других.
Узбекистан представлен ведущими игроками отрасли.
Пот информации организаторов Недели, ярким акцентом выставки станет инновационный проект TextileExpo Uzbekistan Sourcing Hub, который пройдет 9 сентября. Впервые в Узбекистане производители текстиля и закупщики торговых сетей, фабрик и профильных компаний смогут проводить прямые B2B-переговоры в цифровом формате с использованием искусственного интеллекта.
Поколение «Мустакиллик»: Новые навигаторы Шелкового пути
Вечерний Ташкент в середине лета напоминает оживленный средиземноморский мегаполис, перенесенный в самое сердце Центральной Азии.
Новый Узбекистан, ставший созидателем мира и доверия
На пограничном посту очередь медленно продвигается вперед. Пограничник открывает паспорт, на мгновение пробегает взглядом по его страницам и ставит очередной штамп. Путешественник спокойно продолжает свой путь.