Belarus bilan hududlararo hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Belarusga tashrif davomida hududlararo hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha erishilgan kelishuvlar ijrosiga doir taqdimot bilan tanishdi.
Qayd etilganidek, davlatimiz rahbaring 8-9-iyul kunlari ushbu mamlakatga amalga oshirilgan rasmiy tashrifi chog‘ida o‘zaro savdo hajmini 2 milliard dollarga yetkazish, mashinasozlik, qishloq xo‘jaligi, farmatsevtika, to‘qimachilik, yog‘ochni qayta ishlash va tibbiyot sohalarida umumiy qiymati 2 milliard dollarlik 310 ta loyiha va chora-tadbirni ro‘yobga chiqarish bo‘yicha muhim kelishuvlarga erishildi.
Davlatimiz rahbari ularni qisqa muddatda amaliy natijaga aylantirish, yangi korxonalar va ish o‘rinlarini tashkil etish, tadbirkorlar uchun zarur shart-sharoitlarni yaratish muhimligini ta’kidladi.
Belarusda investitsiya loyihalarini joylashtirish uchun taklif etilayotgan sanoat obyektlari, davlat mulki va keng qishloq xo‘jaligi yerlari mavjud. Mamlakat hududining 40 foizini yoki 8 million gektarini qishloq xo‘jaligi maydonlari tashkil etadi.
Bu imkoniyatlar qo‘shma ishlab chiqarishlarni yo‘lga qo‘yish, agrar kooperatsiyani rivojlantirish, tadbirkorlik aloqalarini kengaytirish hamda fuqarolarni tashkiliy asosda ish bilan ta’minlash uchun mustahkam zamin yaratadi.
Bunda Belarusda ishlash yoki biznes yuritish istagidagi fuqarolar va tadbirkorlar ro‘yxatini shakllantirib, Belarus tomoni bilan oldindan kelishib, ish joyi, yashash sharoiti, loyiha uchun zarur bino va yer masalalarini hal etgan holda ularning borishini tashkil qilish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
Taqdimotda Andijon va Vitebsk viloyatlari o‘rtasidagi hamkorlik doirasida bajarilgan ishlar haqida axborot berildi.
Ikki hudud o‘rtasida “yo‘l xaritasi” tasdiqlanib, aniq tashabbuslarni ro‘yobga chiqarish boshlangan. Jumladan, 255 nafar Andijon viloyati fuqarosining tashkiliy asosda Vitebskka borishi va bandligi ta’minlandi.
Shuningdek, 11 ta chorvachilik majmuasi negizida yangi loyihalarni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha kelishuvga erishildi. Ularning har biri 200 boshdan 3 ming boshgacha qoramol parvarishlash imkoniyatiga hamda yetarli ozuqa maydonlariga ega.
“Andijon invest” kompaniyasi ishtirokida yirik chorvachilik kompleksi va sanatoriy majmuasi negizida investitsiya hamda ijtimoiy tashabbuslarni boshlash choralari ko‘rilmoqda.
Umuman, Vitebsk va Belarusning boshqa viloyatlarida chorvachilik, yog‘ochni qayta ishlash, logistika, savdo va xizmat ko‘rsatish yo‘nalishlarida umumiy qiymati 100 million dollardan ziyod bo‘lgan 30 ta yangi loyiha paketi shakllantirildi.
Xususan, Vitebsk viloyatida 3 ming bosh qoramolga mo‘ljallangan yirik sutchilik majmuasi, bir qator o‘rta hajmdagi chorvachilik xo‘jaliklari, yog‘ochni chuqur qayta ishlash va uning chiqindilaridan pellet ishlab chiqarish korxonasini tashkil etish rejalashtirilgan.
Prezidentimiz Andijon va Vitebsk viloyatlari o‘rtasida shakllangan hamkorlik modelini boshqa hududlar kesimida ham rivojlantirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Buxoro, Qashqadaryo, Navoiy, Namangan, Toshkent, Farg‘ona va Samarqand viloyatlari Belarusning Vitebsk, Mogilyov, Grodno, Gomel va Brest viloyatlariga biriktiriladi. Sanoat va agrar obyektlar negizida yangi ishlab chiqarishlarni tashkil etish, tadbirkorlik loyihalarini joylashtirish hamda aholi bandligini ta’minlash bo‘yicha alohida “yo‘l xaritalari” tasdiqlanadi.
Har bir hududdan 30 nafardan yetakchi tadbirkorni Belarusga olib borib, mahalliy sheriklar bilan qo‘shma tashabbuslarni boshlash vazifasi qo‘yildi.
O‘zaro savdoni jadallashtirish va yuk tashish xarajatlarini kamaytirish maqsadida zamonaviy logistika infratuzilmasini barpo etish masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Yil yakuniga qadar “Belarus temir yo‘llari” bilan hamkorlikda Vitebsk viloyatidagi Orsha stansiyasida eksport-import yuklari uchun maqbul tariflar asosida xizmat ko‘rsatadigan intermodal logistika markazini ishga tushirish belgilandi.
Shuningdek, Belarus kompaniyalari bilan hamkorlikda ikki mamlakat o‘rtasida to‘g‘ridan to‘g‘ri blok-poyezdlar qatnovini yo‘lga qo‘yish vazifasi qo‘yildi.
Fuqarolarni tashkiliy tartibda ishga joylashtirish masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
Birinchi bosqichda Vitebsk va boshqa hududlardagi 13 ta korxonaga 1 ming 100 nafar O‘zbekiston fuqarosini tanlov asosida ishga joylashtirish rejalashtirilgan.
Sentyabr oyidan boshlab har oyda 500 nafardan, jami 5 ming nafar andijonlikni Vitebsk viloyatida doimiy ish bilan ta’minlash ko‘zda tutilgan. Buning uchun Vitebsk shahrida Migratsiya agentligi vakolatxonasi ochiladi.
Tadbirkorlarga Belarusda hisobvaraq ochish, ustav fondiga mablag‘ o‘tkazish va loyihalariga moliyaviy resurslar olishda ko‘maklashish vazifasi qo‘yildi.
Vitebskda zamonaviy sutchilik majmuasi, yog‘ochni qayta ishlash zavodi va logistika kompaniyasini tashkil etish uchun zarur mablag‘larni qulay shartlarda ajratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Davlatimiz rahbari har bir kelishuv aniq loyiha, yangi korxona, qo‘shimcha savdo hajmi va munosib ish o‘rniga aylanishi shartligini ta’kidladi.
Mutasaddilarga erishilgan natijalarni tizimli nazorat qilish va “yo‘l xaritalari” ijrosini tanqidiy tahlil qilib borish topshirildi.

Обсуждены вопросы расширения межрегионального сотрудничества с Беларусью
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией по реализации договоренностей о расширении межрегионального сотрудничества, достигнутых в ходе визита в Беларусь.
В рамках состоявшегося 8-9 июля официального визита главы нашего государства в Беларусь достигнуты важные договоренности о доведении объема взаимной торговли до 2 миллиардов долларов, а также о реализации 310 совместных проектов и мероприятий общей стоимостью 2 миллиарда долларов в сферах машиностроения, сельского хозяйства, фармацевтики, текстильной промышленности, переработки древесины и здравоохранения.
Глава нашего государства подчеркнул важность практической реализации договоренностей в короткие сроки, организации новых предприятий и рабочих мест, а также создания необходимых условий для развития предпринимательства.
Для размещения инвестиционных проектов в Беларуси предложены промышленные объекты и государственная собственность, имеются обширные сельскохозяйственные площади. Сельскохозяйственные угодья страны составляют 8 миллионов гектаров и занимают около 40 процентов ее территории.
Эти возможности создают прочную основу для организации совместных производств, развития аграрной кооперации, расширения деловых связей и организованного трудоустройства граждан.
В частности, отмечена необходимость сформировать списки граждан и предпринимателей, желающих работать или заниматься бизнесом в Беларуси, и направлять их в эту страну организованно, предварительно согласовав и решив с белорусской стороной вопросы рабочего места, условий проживания, выделения необходимых для проекта помещений и земельных участков.
В ходе презентации доложено о работе, проведенной в рамках сотрудничества между Андижанской и Витебской областями.
Между двумя регионами утверждена «дорожная карта» и уже начата реализация конкретных инициатив. В частности, 255 жителей Андижанской области были организованно направлены и трудоустроены в Витебской области.
Кроме того, достигнута договоренность о реализации новых проектов на базе 11 животноводческих комплексов. Каждый из них рассчитан на содержание от 200 до 3 тысяч голов крупного рогатого скота и располагает достаточными кормовыми угодьями.
При участии компании «Андижон инвест» принимаются меры по запуску инвестиционных и социальных инициатив на базе крупного животноводческого комплекса и санатория.
В целом в Витебской и других областях Беларуси сформирован пакет из 30 новых проектов общей стоимостью свыше 100 миллионов долларов в сферах животноводства, переработки древесины, логистики, торговли и услуг.
В частности, планируется создание крупного молочного комплекса, рассчитанного на 3 тысячи голов крупного рогатого скота, ряда животноводческих хозяйств среднего масштаба, а также предприятия по глубокой переработке древесины и производству пеллет из древесных отходов.
Президент нашей страны поручил распространить сформированную между Андижанской и Витебской областями модель сотрудничества и на другие регионы.
В частности, Бухарская, Кашкадарьинская, Навоийская, Наманганская, Ташкентская, Ферганская, Самаркандская и Сурхандарьинская области будут закреплены за Витебской, Могилёвской, Гродненской, Гомельской и Брестской областями Беларуси. Будут утверждены отдельные «дорожные карты» по созданию на базе промышленных и сельскохозяйственных объектов новых производств, реализации предпринимательских проектов и обеспечению занятости населения.
Рассмотрены также вопросы создания современной логистической инфраструктуры в целях активизации взаимной торговли и снижения затрат на грузоперевозки.
До конца года намечено в сотрудничестве с «Белорусской железной дорогой» ввести в эксплуатацию интермодальный логистический центр на станции Орша Витебской области, который будет обслуживать экспортно-импортные грузы на льготных тарифных условиях.
Кроме того, поставлена задача совместно с белорусскими компаниями наладить прямое сообщение блок-поездов между двумя странами.
Особое внимание было уделено вопросам организованного трудоустройства граждан.
На первом этапе планируется трудоустроить на конкурсной основе 1 100 граждан Узбекистана на 13 предприятиях Витебской и других областей Беларуси.
Начиная с сентября планируется ежемесячно обеспечивать постоянной работой в Витебской области 500 жителей Андижанской области, всего – 5 тысяч. Для этого в городе Витебске будет открыто представительство Агентства миграции.
Поставлена задача оказывать содействие предпринимателям в открытии банковских счетов в Беларуси, перечислении средств в уставный капитал и привлечении финансовых ресурсов для их проектов.
Поручено выделить на льготных условиях средства, необходимые для создания в Витебске современного молочного комплекса, завода по переработке древесины и логистической компании.
Глава нашего государства подчеркнул, что каждая достигнутая договоренность должна быть воплощена в конкретный проект, новое предприятие, дополнительный объем торговли и достойные рабочие места.
Ответственным лицам поручено обеспечить системный контроль за реализацией достигнутых договоренностей и проводить критический анализ исполнения «дорожных карт».