Mahalla tizimini raqamlashtirish va ilmiy asosda rivojlantirish choralari muhokama qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev mahallalar faoliyatini raqamlashtirish va Mahallani rivojlantirish milliy institutini tashkil etish yuzasidan taqdimot bilan tanishdi.
Mamlakatimizda joriy yil “Mahallani rivojlantirish va jamiyatni yuksaltirish yili” deb eʼlon qilingani munosabati bilan aholi bandligini taʼminlash, kambagʻallikni qisqartirish, mahallalar infratuzilmasi va ijtimoiy muhitini yaxshilash boʻyicha keng koʻlamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Bu borada yil yakuniga qadar 1 million aholini doimiy ish bilan taʼminlash, 181 ming oilani kambagʻallikdan chiqarish, kambagʻallikdan xoli mahallalar sonini 2,5 barobar oshirib, 3,5 mingtaga yetkazish, ishsizlik va kambagʻallik darajasini 4,5 foizgacha tushirish maqsad qilingan.
Yil boshida infratuzilma, aholi turmush darajasi, biznes faollik va moliyaviy imkoniyatlari cheklangan 37 ta “ogʻir” tuman hamda 915 ta “ogʻir” mahalla bilan ishlash boʻyicha yangi tizim yaratilgan edi. Buning uchun barcha zarur mablagʻlar ajratildi.
Xususan, respublika budjetidan “ogʻir” tuman va mahallalarda infratuzilmani yaxshilash uchun 12 trillion soʻm yoʻnaltirildi. Bunga qoʻshimcha ravishda har bir shunday tumanga 50 milliard soʻmdan, har bir mahallaga 2 milliard soʻmdan mablagʻ berildi. Viloyat hokimliklari tomonidan ham mazkur 37 ta tumanning har biriga 10 milliard soʻmdan, 915 ta mahallaning har biriga esa 1 milliard soʻmdan mablagʻ ajratildi.
Natijada tuman hokimliklari va mahalliy kengashlar “ogʻir” tuman va mahallalar uchun qoʻshimcha yana 4 trillion soʻm mablagʻga ega boʻldi.
Taqdimotda mahallalarni qoʻllab-quvvatlash uchun Respublika mahalla jamgʻarmasiga yana 200 milliard soʻm ajratilgani maʼlum qilindi. Shuningdek, mahallalar uchun 300 milliard soʻmdan ziyod qoʻshimcha doimiy daromad manbalari yaratilmoqda.
Jumladan, mahalla hududida sanitariya va noqonuniy qurilish boʻyicha jarimalarning bir qismi mahalla budjetlariga yoʻnaltiriladi. Yer va mol-mulk soligʻidan tushadigan tushumlarning ulushi 10 foizdan 15 foizga oshiriladi. Boʻsh maydonlarni ijaraga berish va ayrim binolarni sotishdan tushadigan mablagʻlar ham mahallalarning oʻzida qoldiriladi.
Ushbu mablagʻlar birinchi navbatda ichki yoʻllarni taʼmirlash, piyodalar yoʻlakchalarini tashkil qilish, bolalar va sport maydonchalarini qurish, mahalla bogʻlarini barpo etish, ehtiyojmand oilalar bandligini taʼminlash boʻyicha dasturlarni amalga oshirishga yoʻnaltiriladi.
Shu bilan birga, jinoyat yoʻliga adashib kirib qolgan 245 ming fuqaroni kasb va hunarga oʻqitish, ularni ijtimoiy hayotga qaytarish boʻyicha alohida ishlar tashkil qilinadi.
Taqdimotda mahallalar faoliyatini raqamlashtirish masalalariga ham alohida eʼtibor qaratildi. “Mahalla yettiligi” tomonidan uyma-uy oʻrganishlar davomida 1 million 365 ming nafar aholining muammolari aniqlangani qayd etildi.
Ushbu muammolarni tezkor hal qilish maqsadida 35 ta vazirlik va idoraning axborot tizimlari “Raqamli mahalla” platformasiga ulanadi. Platforma orqali mahalladagi dolzarb masalalarni aniqlash, murojaatlarni tizimli tahlil qilish va tegishli yechimlarni tezkor belgilash imkoni yaratiladi.
Shuningdek, sunʼiy intellekt texnologiyalarini joriy etish orqali har bir mahalladagi eng dolzarb muammolarni oldindan aniqlash va ularni bartaraf etish boʻyicha yangi tizim yoʻlga qoʻyiladi.
Har bir mahallaning oʻziga xos xususiyatidan kelib chiqib, banklar bilan birgalikda aholining biznes tashabbuslari va investitsiya loyihalari portfeli shakllantiriladi. Bu mahalladagi mavjud imkoniyatlarni ish oʻrni va daromad manbaiga aylantirishga xizmat qiladi.
Taqdimotda mahalla faoliyatini ilmiy asosda tashkil etish masalasi ham koʻrib chiqildi. Qayd etilganidek, shu vaqtgacha mamlakatimizda tadqiq etilgan 20 mingga yaqin ilmiy ishning atigi 10 tasida mahallaga aloqador ayrim masalalar oʻrganilgan.
Shu munosabat bilan Mahallani rivojlantirish milliy institutini tashkil etish taklifi bildirildi. Institut faoliyati katta ilmiy salohiyatga ega Davlat boshqaruvi akademiyasi bilan bogʻliq holda yoʻlga qoʻyiladi.
Yangi institut mahalla tizimidagi islohotlarni ilmiy tahlil qilish, ilgʻor tajribalarni oʻrganish va ommalashtirish, “yettilik” faoliyatini samarali tashkil etish boʻyicha amaliy tavsiyalar ishlab chiqish bilan shugʻullanadi. Ushbu tizim orqali har yili 21 ming nafar mahalla tizimi va “yettilik” aʼzolarining malakasi oshiriladi.
Mahalla fuqarolar yigʻinlari binolari masalasi ham muhokama qilindi. Bugungi kunda 99 ta mahalla oʻz binosiga ega emas, yana 84 tasining binosi shaharsozlik normalariga mos kelmaydi, 4 ta bino esa avariya holatida ekani qayd etildi.
Tadbirkorlar tomonidan mahalla binolarini xususiy sheriklik asosida qurish, binolarning bir qismiga “yettilik”ni bepul joylashtirish, qolgan qismida esa aholi bandligini taʼminlashga xizmat qiladigan kichik sexlar va servis obyektlarini tashkil etish taklif qilindi.
Prezidentimiz mazkur takliflarni qoʻllab-quvvatlab, mutasaddilarga “Raqamli mahalla” platformasini toʻliq ishga tushirish, mahallalarning doimiy daromad manbalarini kengaytirish, Mahallani rivojlantirish milliy instituti faoliyatini tashkil etish hamda mahalla binolarini xususiy sheriklik asosida barpo qilish boʻyicha topshiriqlar berdi.

Обсуждены меры по цифровизации и научно обоснованному развитию системы махалли
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией по вопросам цифровизации деятельности махаллей и создания Национального института развития махалли.
В связи с объявлением этого года «Годом развития махалли и всего общества» в нашей стране реализуются масштабные меры по обеспечению занятости населения, сокращению бедности, улучшению инфраструктуры и социальной среды махаллей.
В частности, до конца года намечено обеспечить постоянной занятостью 1 миллион человек, вывести из бедности 181 тысячу семей, увеличить в 2,5 раза количество махаллей, свободных от бедности, доведя их до 3,5 тысячи, а также снизить уровень безработицы и бедности до 4,5 процента.
В начале года создана новая система работы с 37 районами и 915 махаллями, отнесенными к «тяжелой» категории, в которых инфраструктура, условия для улучшения уровня жизни населения, деловой активности, а также финансовые возможности ограничены. Для этого были выделены все необходимые средства.
В частности, на улучшение инфраструктуры в «тяжелых» районах и махаллях направлено 12 триллионов сумов из республиканского бюджета. Помимо этого, каждому такому району было выделено по 50 миллиардов сумов, а каждой махалле – по 2 миллиарда сумов. Хокимиятами областей также выделено по 10 миллиардов сумов каждому из 37 районов и по 1 миллиарду сумов каждой из 915 махаллей.
В результате районные хокимияты и местные кенгаши получили дополнительно 4 триллиона сумов для работы с «тяжелыми» районами и махаллями.
В ходе презентации сообщено, что Республиканскому фонду махалли дополнительно выделено 200 миллиардов сумов на поддержку махаллей. Для них также создаются дополнительные источники постоянного дохода на 300 миллиардов сумов.
В частности, часть штрафов за нарушения санитарных норм и незаконное строительство на территории махалли будет направляться в бюджеты махаллей. Доля поступлений от земельного и имущественного налогов, оставляемых в распоряжении махаллей, будет увеличена с 10 до 15 процентов. Также у махаллей будут оставаться средства, полученные от сдачи в аренду пустующих площадей и продажи некоторых зданий.
Эти средства в первую очередь будут направлены на реализацию программ по ремонту внутренних дорог, обустройству пешеходных дорожек, строительству детских и спортивных площадок, созданию махаллинских парков, обеспечению занятости нуждающихся семей.
Наряду с этим будет организована отдельная работа по обучению профессиям и ремеслам, возвращению к полноценной социальной жизни 245 тысяч граждан, оступившихся и вставших на путь преступности.
В ходе презентации особое внимание было уделено вопросам цифровизации деятельности махаллей. Отмечено, что в рамках проведенного махаллинскими «семерками» подомового изучения выявлены проблемы 1 миллиона 365 тысяч граждан.
В целях оперативного решения этих проблем информационные системы 35 министерств и ведомств будут подключены к платформе «Цифровая махалля». Платформа позволит выявлять актуальные вопросы на уровне махалли, системно анализировать обращения и оперативно определять соответствующие решения.
Кроме того, за счет внедрения технологий искусственного интеллекта будет запущена новая система, позволяющая заранее выявлять наиболее актуальные проблемы в каждой махалле и оперативно принимать меры по их устранению.
Исходя из специфики каждой махалли, совместно с банками будет формироваться портфель бизнес-инициатив населения и инвестиционных проектов. Это будет способствовать превращению имеющихся в махалле возможностей в источники занятости и дохода для населения.
В ходе презентации также рассмотрен вопрос организации деятельности махаллей на основе научного подхода. Как отмечалось, лишь в 10 из почти 20 тысяч проанализированных научных работ исследованы отдельные вопросы, связанные с махаллей.
С учетом этого предложено создать Национальный институт развития махалли. Деятельность института будет организована во взаимосвязи с Академией государственного управления, обладающей значительным научным потенциалом.
Новый институт будет заниматься научным анализом реформ в системе махалли, изучением и распространением передового опыта, а также разработкой практических рекомендаций по эффективной организации деятельности махаллинских «семерок». Через эту систему ежегодно будут повышать квалификацию 21 тысяча работников системы махалли и членов «семерок».
Рассмотрен также вопрос зданий махаллинских сходов граждан. Отмечено, что на сегодняшний день 99 махаллей не имеют собственных зданий, постройки еще 84 махаллей не соответствуют градостроительным нормам, а 4 здания находятся в аварийном состоянии.
Предприниматели предложили построить здания махаллей на основе государственно-частного партнерства, в части этих зданий бесплатно разместить махаллинских «семёрок», а в оставшейся части создать небольшие цеха и объекты сервиса, способствующие обеспечению занятости населения.
Президент нашей страны поддержал эти предложения и дал ответственным лицам поручения по полноценному запуску платформы «Цифровая махалля», расширению постоянных источников дохода махаллей, организации деятельности Национального института развития махалли, а также строительству зданий махаллей на основе государственно-частного партнерства.