“O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 35 yilligi” esdalik nishonini ta’sis etish to‘g‘risida
Vatanimiz istiqlolining milliy davlatchiligimizdagi roli va Yangi O‘zbekistonimizning bugungi va kelgusi taraqqiyotidagi ahamiyatini chuqur anglagan holda, O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 35 yilligini mamlakatimizning ulkan salohiyati va jahon maydonidagi yuksak nufuziga munosib tarzda nishonlash uchun har tomonlama puxta tayyorgarlik ko‘rilmoqda.
Mustaqillik – mard va olijanob xalqimizning qat’iy irodasi, istiqlol yo‘lida kurash olib borgan fidoyi ajdodlarimizning jasorati va matonati bilan qo‘lga kiritilgan, Yangi O‘zbekistonni barpo etishga qaratilgan ezgu ishlarimizning asosi, kelajak avlodlarimiz uchun bezavol yetkazishimiz shart bo‘lgan buyuk va muqaddas qadriyatdir.
Aynan istiqlol tufayli yangilangan konstitutsiyamiz hamda “O‘zbekiston – 2030” strategiyasi asosidagi taraqqiyot yo‘limiz yurtimizni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, inson qadr-qimmatini ulug‘lash, jamiyatimizda tinchlik va barqarorlik, do‘stlik va hamjihatlik muhitini mustahkamlash, buyuk tariximiz hamda milliy urf-odat va an’analarimizni asrab-avaylash, mintaqamizda yaxshi qo‘shnichilik munosabatlarini qaror toptirish, mamlakatimizning xalqaro obro‘-e’tiborini yuksaltirishda mustahkam asos bo‘lib xizmat qilmoqda.
Shuning uchun ham amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar natijasida yurtimiz qiyofasi tubdan o‘zgarib, odamlarning ertangi kunga bo‘lgan ishonchi ortmoqda, ongu tafakkuri va dunyoqarashi yangilanmoqda.
Bu boradagi ishlarimizni izchil davom ettirish va yangi bosqichga ko‘tarish, shuningdek, mamlakatimiz mustaqilligini mustahkamlash, uning iqtisodiy qudrati va salohiyati, jahon maydonidagi nufuzini oshirishga munosib hissa qo‘shayotgan, o‘zining ko‘p yillik fidokorona mehnati, yuksak kasbiy mahorati va ijtimoiy hayotdagi faol ishtiroki bilan el-yurt hurmatiga sazovor bo‘lgan vatandoshlarimizni munosib taqdirlash maqsadida:
1. “O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 35 yilligi” esdalik nishoni ta’sis etilsin.
2. “O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 35 yilligi” esdalik nishonining Nizomi va tavsifi 1- va 2-ilovalarga muvofiq tasdiqlansin.
3. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi bir oy muddatda “O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 35 yilligi” esdalik nishonlari hamda ularning guvohnomalari belgilangan tartibda tayyorlanishini ta’minlasin.
4. Mazkur Farmonning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N. Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari S.Sh. Mirziyoyeva zimmasiga yuklansin.

С глубоким осознанием роли независимости нашей Родины в национальной государственности и ее значения в сегодняшнем и будущем развитии Нового Узбекистана осуществляется основательная всесторонняя подготовка для празднования 35-й годовщины независимости Республики Узбекистан в соответствии с огромным потенциалом и высоким авторитетом страны на мировой арене.
Независимость – это твердая воля нашего мужественного и благородного народа, которая обретена благодаря смелости и стойкости наших самоотверженных предков, боровшихся за нее, это основа наших благих дел, направленных на создание Нового Узбекистана, это великая и священная ценность, которую мы должны бережно передать будущим поколениям.
Наш путь прогресса на основе обновленной благодаря независимости Конституции и Стратегии «Узбекистан – 2030» служит прочной опорой в социально-экономическом развитии республики, возвеличивании чести и достоинства человека, укреплении в обществе атмосферы мира и стабильности, дружбы и сплоченности, сохранении нашей великой истории и национальных обычаев и традиций, утверждении в регионе добрососедских отношений, повышении международного авторитета нашей страны.
В результате осуществляемых широкомасштабных реформ кардинально меняется облик нашей страны, укрепляется вера людей в завтрашний день, меняется их мышление и мировоззрение.
В целях последовательного продолжения работы в этом направлении и ее выведения на новый уровень, а также достойного поощрения наших соотечественников, вносящих большой вклад в укрепление независимости, усиление экономической мощи и потенциала нашей страны, повышение ее авторитета на международной арене, добившихся уважения среди народа своим многолетним самоотверженным трудом, высоким профессиональным мастерством и активным участием в социальной жизни:
1. Учредить памятный знак «Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 35 йиллиги».
2. Утвердить Положение и описание памятного знака «Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 35 йиллиги» согласно приложениям №№ 1 и 2.
3. Кабинету Министров в месячный срок обеспечить в установленном порядке изготовление памятного знака «Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 35 йиллиги» и бланков удостоверений к ним.
4. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Мирзиёеву С.Ш.