Shahar 4 ming va 2021-yilda qishloq xo‘jaligi uchun foydalanilmagan bo‘sh hududda barpo etilmoqda. Qurilish sakkiz bosqichda yakunlanadi. Bugungi kunga qadar 1770 xonadonli 63 ta ko‘p qavatli uy foydalanishga topshirildi. 1680 o‘rinli maktab, 420 o‘rinli bolalar bog‘chasi, smenada 250 o‘ringa mo‘ljallangan poliklinika qurildi, yengil sanoat korxonasi, ipoteka markazi ham tashkil etildi.
Prezident yangi shahar hududidan borib, barpo etilgan inshootlarni ko‘zdan kechirdi.
ishg'ol qilingan. O'yin maydonchalarida bolalarning quvonchi muhitni o'zgacha iliqlik va qulaylik bilan to'ldiradi. Qurilish jadal sur’atlarda davom etmoqda – joriy yilda 1 mingdan ortiq xonadonli yana 40 ta ko‘p qavatli uy qurish rejalashtirilgan.
Ob’ektlar zarur infratuzilma – yo‘llar, elektr energiyasi, tabiiy gaz, suv ta’minoti va issiqlik ta’minoti bilan ta’minlangan. 4 ming kub metr ichimlik suvi yetkazib beruvchi suv ombori va taqsimlash stansiyasi foydalanishga topshirildi.
19 gektar maydonda “Yangi O‘zbekiston” istirohat bog‘i barpo etilib, 10 ming tupdan ortiq manzarali daraxt, buta va gul ko‘chatlari ekildi. Bog‘da amfiteatr, dam olish maskanlari, piyodalar xiyobonlari, kafelar, bolalar maydonchalari va zamonaviy yoritish tizimi mavjud. Bu bog‘ Yangi Andijonning bezaklaridan biriga aylanadi.
Bu yerda joylashgan “Vatanparvar” bog‘i o‘ziga xos ramziy ma’noga ega. “Vatanga qasamyod” monumenti, muzey, konsert va ko‘ngilochar maskanlar mehmonlarda katta taassurot qoldiradi.
Loyiha keng qamrovli. 1439 gektar maydonda 2 ming ko‘p qavatli uy qurish rejalashtirilgan. Shuningdek, 1820 gektar maydonda savdo va xizmat koʻrsatish obʼyektlari, yashil hududlar barpo etiladi. Qurilish tugallangach, shaharda 410 mingdan ortiq aholi yashashi mumkin bo‘ladi.
Bu yerda yangi obodonlashtirish loyihalari ham taqdim etildi. Xususan, Alisher Navoiy nomidagi istirohat bog‘ini rekonstruksiya qilish, Zahiriddin Muhammad Bobur haykali o‘rnatish rejalashtirilgan. Prezidentimiz Boburning asl qiyofasini yaratish, uning atrofini Boburiylar merosiga bag‘ishlangan istirohat bog‘iga aylantirish muhimligini ta’kidladi.
Davlat rahbari xalq hunarmandchiligi, dekorativ-amaliy va tasviriy san’at ko‘rgazmalari bilan ham tanishdi. U har yili Andijonda san’atkorlar festivalini o‘tkazish tashabbusi bilan chiqdi.
15 aprel kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev Andijon shahridagi “Yangi O‘zbekiston” istirohat bog‘ida tashkil etilgan xalq saylida qatnashdi. davlatimiz rahbari yosh avlodga chuqur ishonch bildirdi:
– Davlatimizning asosiy maqsadlaridan biri yoshlarga oid siyosatdir. Ta’limda, mahallada, bandlikda, sportda qilayotgan barcha ishlar farzandlarimiz manfaati uchundir. O‘zbekiston yoshlari iqtidorli va qobiliyatli. Ammo iste'dod qachon namoyon bo'ladi? Ish bo'lganda. Ilmga intilib, o‘z ustida ishlagan kishi hech qachon bo‘sh qolmaydi. O'rganing, rivojlaning, zamonaviy kasblarni egallang. Ertaga baxtli bo'lish uchun bugun poydevor qo'yish kerakdedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezident Andijon shahrida istiqomat qilayotgan turli millat vakillari bilan ham uchrashib, tinchlik va millatlararo totuvlik yurtning eng katta boyligi ekanini ta’kidladi.
Bog‘dagi amfiteatrda bayram konserti bo‘lib o‘tdi. Prezidentimiz o‘z nutqida viloyat aholisiga chuqur hurmat-ehtirom izhor etdi:
– Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlardan ko‘zlangan asosiy maqsad inson, butun xalqning huquq, manfaatlari va qadr-qimmatini ta’minlash, shu asosda odamlarning o‘z hayotidan mamnunligini oshirishdan iborat. Bunday keng ko‘lamli va ezgu ishlarning amaliy samarasini Vatanimizning barcha hududlari, qishloq va ovullarida ko‘rib turibmiz va bu, albatta, barchamizni quvontirmoqdadedi.
Andijon viloyati ham buni amalda yaqqol tasdiqlaydi. Viloyatda sanoat, tadbirkorlik, qishloq xo‘jaligi, ko‘cha va mahallalarni obodonlashtirish jadal rivojlanib, aholi uchun munosib mehnat va turmush sharoiti yaratilmoqda.
– Andijon zaminida har bir mahallaga, har bir oilaga Yangi O‘zbekiston g‘oyasi, Yangi O‘zbekiston nafasi kirib keladi. Bu biz, butun xalqimiz kutgan islohotlarning eng katta, eng muhim natijasidir, dedi Prezidentimiz
Andijon mamlakatimizning eng qadimiy shaharlaridan biri, Farg‘ona vodiysi durdonasidir. Ayni paytda bu yerda keng ko‘lamli loyihalar faol amalga oshirilib, yangi imkoniyatlar yaratilmoqda. Ular orasida yangi shahar qurilishi ham bor. Qisqa vaqt ichida bu yerda zamonaviy “Yangi O‘zbekiston” istirohat bog‘i ham barpo etildi.
Prezidentimiz bu o‘zgarishlarga hissa qo‘shgan barchaga minnatdorchilik bildirdi.
Andijon shahri Zahiriddin Muhammad Bobur tug‘ilgani bilan ham mashhur. Shu munosabat bilan Shavkat Mirziyoyev yangi shaharga Bobur nomini berishni taklif qildi. Bu tashabbus viloyat aholisi tomonidan qizg‘in qo‘llab-quvvatlandi.
- Bobur Mirzo Temuriylar Uyg‘onish davrining munosib davomchisi, buyuk shaxs – ilm-fan, madaniyat, san’at va adabiyot homiysi, insoniyat iste’dodi homiysi. Uning betakror merosi xalqimizni dunyo miqyosida ulug‘ladi. Uning nomi bilan atalgan shaharning barpo etilishi buyuk ajdod orzusining amalga oshishining ramziy ma’nosi bo‘ladi, dedi Prezidentimiz.
Yangi shaharda bolalar bog‘chalari, maktablar, universitet, muzey, kutubxona, IT-parkdan iborat keng ko‘lamli ta’lim klasteri barpo etiladi. Universitet xalqaro miqyosdagi zamonaviy sport majmuasini o‘z ichiga oladi.
Bobur shahri milliy qadriyatlarni aks ettiruvchi ma’naviyat maskani, yoshlar uchun ilhom manbai, yangi sayyohlik va madaniyat markazi, shuningdek, ilg‘or texnologiyalarga ega “aqlli shahar”ga aylanadi.
Bu shahar nomini o‘ylaydigan va ulug‘vor shaharga aylanadi. shonli tariximiz va kelajagimiz o‘rtasidagi ko‘prik. Bog‘ning eng baland nuqtasida yangi, muhtasham Zahiriddin Muhammad Bobur haykali o‘rnatiladi.
Ushbu rejalarni amalga oshirish uchun 250 million dollar mablag‘ ajratilgan maxsus dastur qabul qilinadi.
Muhammad Bobur dunyoning qaysi davlatida bo‘lmasin, Zahiriddin Boburni bilasiz. bo'ldi, butun umri davomida u o'z oila qirralarini sog'indi. Bugun ulug‘ bobomizning orzusi ushalganiga, go‘yo yana o‘z vataniga qaytganiga qo‘shilasiz, deb o‘ylayman. Ushbu tarixiy voqea bilan barchamizni tabriklaymiz!”dedi Prezidentimiz.
So‘z yakunida davlatimiz rahbari madaniyat va san’at xodimlarini 15 aprel kuni nishonlangan kasb bayrami bilan samimiy tabrikladi.

New Andijan will bear the name of the great Babur
The city is being built on a free, previously unused for agriculture area of 4 thousand hectares in the Andijan region. Construction will be completed in eight stages. To date, 63 multi-storey buildings with 1,770 apartments have been commissioned. A school for 1,680 places, a kindergarten for 420 places, a clinic for 250 appointments per shift were built, a light industry enterprise and a mortgage center were also organized.
The President walked through the territory of the new city and inspected the constructed facilities.
Many apartments are already occupied. The joy of children on playgrounds fills the atmosphere with special warmth and comfort. Construction continues at an accelerated pace - this year it is planned to build another 40 multi-storey buildings with more than 1 thousand apartments.
The objects are provided with the necessary infrastructure - roads, electricity, natural gas, water supply and heating. A reservoir and distribution station with a capacity of 4 thousand cubic meters for supplying drinking water was put into operation.
Yangi Uzbekistan Park was laid out on an area of 19 hectares, in which over 10 thousand ornamental trees, shrubs and flowers were planted. The park has an amphitheater, recreation areas, walking alleys, cafes, playgrounds and a modern lighting system. This park will become one of the decorations of New Andijan.
Vatanparvar Park, located here, has a special symbolic meaning. The “Oath to the Motherland” monument, museum, concert and entertainment venues will make a deep impression on guests.
The project is of great scope. It is planned to build 2 thousand apartment buildings on an area of 1,439 hectares. In addition, retail and service facilities will be built, as well as green areas on an area of 1,820 hectares. After completion of construction, the city will be able to accommodate over 410 thousand residents.
New improvement projects were also presented here. In particular, it is planned to reconstruct the park named after Alisher Navoi and install a monument to Zakhiriddin Muhammad Babur. The President emphasized the importance of creating an authentic image of Babur and transforming the surrounding area into a theme park dedicated to the heritage of the Baburids.
The Head of State also got acquainted with exhibitions of folk crafts, decorative, applied and fine arts. He took the initiative to hold an annual festival of artists in Andijan.
On April 15, President Shavkat Mirziyoyev attended a folk festival organized in the Yangi Uzbekiston park in Andijan.
During communication with youth, the head state expressed deep confidence in the younger generation:
– One of the main goals of our state is youth policy. Everything we do in education, mahallas, employment, sports is for the interests of our children. The youth of Uzbekistan are talented and capable. But when does talent reveal itself? When there is work. Anyone who strives for knowledge and works on himself will never be left idle. Learn, develop, master modern professions. To be happy tomorrow, you need to lay the foundation todaysaid Shavkat Mirziyoyev.
The President also met with representatives of different nationalities living in Andijan, emphasizing that peace and interethnic harmony are the country's greatest wealth.
A festive concert took place in the park amphitheater. In his speech, the President expressed deep respect for the residents of the region:
– The main goal of the reforms carried out in New Uzbekistan is to ensure the rights, interests and dignity of humans, of the entire people, and on this basis, to increase people’s satisfaction with their lives. We see the practical results of such large-scale and noble deeds in all regions, villages and auls of our Motherland, and this, of course, makes us all happy,he noted.
The Andijan region clearly confirms this in practice. Industry, entrepreneurship, agriculture, improvement of streets and mahallas are actively developing in the region, decent working and living conditions are being created for the population.
– On the land of Andijan, the idea of New Uzbekistan, the breath of New Uzbekistan comes to every mahalla, every family. This is precisely the biggest, most important result of the reforms that we and all our people were waiting for, the President emphasized.
Andijan is one of the oldest cities in the country and the pearl of the Fergana Valley. Currently, large-scale projects are being actively implemented here, and new opportunities are being created. Among them is the construction of a new city. In a short time, the modern Yangi Uzbekistan park was also created here.
The President expressed gratitude to everyone who contributed to these transformations.
Andijan is also famous for the fact that it was here that Zakhiriddin Muhammad Babur was born. In this regard, Shavkat Mirziyoyev proposed naming the new city after Babur. This initiative was warmly supported by the residents of the region.
- Babur Mirzo is a worthy successor of the Temurid Renaissance, a great personality - the patron of science, culture, art and literature, human talent. His unique legacy has glorified our people throughout the world. The construction of a city bearing his name will be a symbolic fulfillment of the dream of a great ancestor, the President noted.
A large-scale educational cluster with kindergartens, schools, a university, a museum, a library and an IT park will be built in the new city. The university will include a modern sports complex of international level.
The city of Babur will become a spiritual center reflecting national values, a source of inspiration for youth, a new tourist and cultural center, as well as a “smart city” with advanced technologies.
This city, like Navoi, named after the great poet and thinker, will become a bridge between our glorious history and future. A new, majestic monument to Zakhiriddin Muhammad Babur will be erected at the highest point of the park.
To implement these plans, a special program with funding in the amount of $250 million will be adopted.
– As you know, no matter where in the world, in which country Zakhiriddin Muhammad Babur was, all his life he missed his family edges. I think you will agree that today the dream of our great ancestor has come true, it is as if he has returned to his homeland again. Congratulations to all of us on this historical event!said the President.
In conclusion, the head of state cordially congratulated workers of culture and art on their professional holiday, celebrated on April 15.