Yangi Sergeli koʻchasida yangi savdo va xizmat koʻrsatish infratuzilmasi barpo etildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 4-iyul kuni Sergeli tumanining Ittifoq mahallasidagi Yangi Sergeli koʻchasida amalga oshirilgan ishlar hamda savdo va xizmat koʻrsatish obyektlari faoliyati bilan tanishdi.
Turizm va xizmat koʻrsatish sohasi kam xarajat bilan koʻp ish oʻrni yaratish, aholi daromadini oshirish va hududlar qiyofasini yaxshilashda muhim ahamiyatga ega. Toshkent shahrida bu borada katta imkoniyatlar bor.
Yangi Sergeli koʻchasida tashkil etilgan 24/7 rejimida ishlaydigan turizm, savdo va xizmat koʻrsatish obyektlari aholiga qulay sharoit yaratish, tadbirkorlikni rivojlantirish va yangi ish oʻrinlari ochishga xizmat qilmoqda.
Loyihaning umumiy qiymati 18,7 milliard soʻmni tashkil etadi. Koʻchaning 2,1 kilometr qismining infratuzilmasi toʻliq yaxshilanib, savdo, umumiy ovqatlanish va koʻngilochar xizmatlarni oʻz ichiga olgan kun-u tun faoliyat yuritadigan hududga aylantirildi.
Aholi dam olishi va sogʻlom turmush tarzini qoʻllab-quvvatlash maqsadida 10 dan ortiq bolalar maydonchasi, 8 ta vorkaut zonasi, kitob doʻkoni hamda nuroniylar maskani tashkil etildi.
Hudud atrofidagi 4 ta mahallada 21 mingdan ziyod aholi istiqomat qiladi. Yangi Sergeli koʻchasidan kuniga oʻrtacha 15-20 mingta avtotransport vositasi harakatlanadi. Loyiha toʻliq ishga tushgach, yiliga 1,2 milliondan ortiq tashrif buyuruvchiga xizmat koʻrsatish imkoniyati yaratiladi.
Loyiha doirasida 250 dan ortiq yangi ish oʻrni ochildi. 95 ta mavjud tadbirkorlik subyektining faoliyati kengaytirilib, 22 ta yangi tadbirkorlik subyekti tashkil etildi.
Davlatimiz rahbari mahalla boʻylab yurib, milliy meʼmoriy uslubda taʼmirlangan xonadonlar, obodonlashtirilgan koʻchalar va aholi uchun yaratilgan qulayliklar bilan tanishdi. Mahalla faollari va fuqarolar bilan samimiy muloqot qildi.
Prezidentimiz amalga oshirilayotgan ishlar aholi turmush darajasi va farovonligiga qanday taʼsir koʻrsatayotgani bilan qiziqdi. Mahalla faollari bu o‘zgarishlar aholi kayfiyatiga, turmush tarzi va daromadiga ijobiy ta’sir ko‘rsatayotganini, hududning qiyofasi ham, odamlarning ertangi kunga ishonchi ham o‘zgarayotganini ta’kidladi.

На улице Янги Сергели создана новая торговая и сервисная инфраструктура
Президент Шавкат Мирзиёев 4 июля ознакомился с проделанной работой и с деятельностью объектов торговли и сферы услуг на улице Янги Сергели в махалле Иттифок Сергелийского района.
Туризм и сфера услуг играет важную роль в создании множества рабочих мест с небольшими затратами, повышении доходов населения и улучшении облика территорий. В городе Ташкенте имеются большие возможности для этого.
Созданные на улице Янги Сергели и работающие в режиме 24/7 объекты туризма, торговли и сферы услуг служат созданию комфортных условий для населения, развитию предпринимательства и открытию новых рабочих мест.
Общая стоимость проекта составила 18,7 миллиарда сумов. Инфраструктура на 2,1 километровом участке улицы полностью модернизирована и превращена в круглосуточно работающую территорию, объединяющую объекты торговли, общественного питания и индустрии развлечений.
Чтобы создать условия для отдыха жителей и популяризовать здоровый образ жизни, здесь обустроено более 10 детских игровых площадок, 8 воркаут-зон, организованы книжный магазин и центр для досуга престарелых.
В четырех махаллях, прилегающих к этой территории, проживает более 21 тысячи человек. По улице Янги Сергели ежедневно проезжают в среднем 15-20 тысяч автотранспортных средств. После полного ввода проекта в эксплуатацию появится возможность обслуживания свыше 1,2 миллиона посетителей в год.
В рамках проекта создано более 250 новых рабочих мест. 95 субъектов предпринимательства расширили свою деятельность, еще 22 открыли открыли новый бизнес.
Глава нашей государства прошелся по территории махалли, ознакомился с домами, отремонтированными в национальном архитектурном стиле, благоустроенными улицами и созданными для жителей удобствами. Он также провел теплую беседу с активом и жителями махалли.
Президент поинтересовался, как происходящие преобразования влияют на уровень жизни и благосостояние населения. Активисты махалли отметили, что эти изменения положительно влияют на настроение, образ жизни и доходы населения, меняется как облик территории, так и уверенность людей в завтрашнем дне.