Toshkent – Nurafshon yoʻnalishida zamonaviy yoʻl oʻtkazgich bunyod etildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent viloyatiga tashrifi davomida A-373 va Toshkent katta xalqa yoʻllari kesishmasida barpo etilgan yangi yoʻl oʻtkazgichni koʻzdan kechirdi.
Mazkur inshoot transport oqimini samarali tashkil etish, yoʻl harakati xavfsizligini oshirish, tirbandliklarni kamaytirish hamda Toshkent shahri bilan Nurafshon oʻrtasidagi qatnov vaqtini 10-15 daqiqaga qisqartirishga xizmat qiladi.
Bektemir va Oʻrta Chirchiq tumanlari tutashgan hududda 14,1 gektar maydonda barpo etilgan loyihaning qiymati 240 milliard soʻmni tashkil etdi. Obyekt tarkibida uzunligi 66 metr, kengligi 46 metr boʻlgan koʻprik, 450 metrlik yer osti avtomobil yoʻli, ikkita ortga qayrilish yoʻlagi, toʻrtta yer osti piyodalar oʻtish yoʻlagi va 950 metrlik aylana halqa yoʻli qurildi. Shuningdek, 9,5 kilometr piyoda va veloyoʻlaklar, sakkizta jamoat transporti bekati, 240 ta tashqi yoritish chirogʻi hamda 6 kilometr yoʻl toʻsiqlari barpo etildi.
Yangi obyektning ishga tushirilishi natijasida yoʻnalishning kunlik oʻtkazuvchanlik quvvati bir necha barobarga oshib, 130 mingta avtotransport vositasiga yetadi. Bu esa poytaxt va Toshkent viloyati oʻrtasidagi transport aloqalarini yanada yaxshilash, tirbandliklarni bartaraf etish hamda aholi uchun qulay harakatlanish sharoitini yaratishga xizmat qiladi.
Prezidentimizga loyihaning texnik yechimlari, transport oqimini boshqarish imkoniyatlari hamda kelgusida Toshkent – Nurafshon yoʻnalishida tezyurar avtobuslar tizimini (BRT) yoʻlga qoʻyish boʻyicha rejalar haqida ham axborot berildi.

Modern overpass completed on the Tashkent-Nurafshan highway
During his visit to the Tashkent region, President Shavkat Mirziyoyev inspected the new overpass built at the intersection of the A373 highway and the Tashkent big ring road.
The new structure will help streamline traffic flows, improve road safety, reduce congestion, and shorten travel time between Tashkent and Nurafshan by 10–15 minutes.
The project, implemented on a 14.1-hectare site on the border of the Bektemir and Urtachirchik districts, cost 240 billion soums. It included the construction of a 66-meter-long, 46-meter-wide bridge, a 450-meter-long road tunnel, two U-turn lanes, four underground pedestrian crossings, and a 950-meter loop exit ramp. In addition, 9.5 kilometers of pedestrian and bicycle paths were laid, eight public transport stops were equipped, 240 outdoor lighting poles were installed, and 6 kilometers of road barriers were erected.
With the commissioning of the new facility, the traffic capacity of this section will increase severalfold to 130,000 vehicles per day. This will further improve transport links between Tashkent and the Tashkent region, reduce congestion, and provide more convenient travel for residents.
The President was also briefed on the project's technical solutions, its traffic management capabilities, and plans to introduce a Bus Rapid Transit (BRT) system on the Tashkent–Nurafshan route.