O‘zbekistondagi KOICA vakolatxonasining yangi tayinlangan direktori bilan uchrashuv to‘g‘risida
2026-yil 3-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri maslahatchisi Munira Aminova Koreya xalqaro hamkorlik agentligining (KOICA) O‘zbekistondagi vakolatxonasi yangi tayinlangan direktori Kim Myong Jin bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida tomonlar O‘zbekiston–Koreya taraqqiyot sohasidagi hamkorligining bugungi holati hamda uni yanada mustahkamlash istiqbollarini muhokama qildi.
KOICAning O‘zbekiston taraqqiyotining ustuvor yo‘nalishlarini qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, muhim ijtimoiy va infratuzilmaviy loyihalarni amalga oshirishga qo‘shayotgan salmoqli hissasi qayd etildi. Sun’iy intellekt va raqamlashtirish, shuningdek, sog‘liqni saqlash, qishloq xo‘jaligi va ta’lim sohalariga joriy etish, iqlim o‘zgarishi hamda suv resurslarini boshqarish masalalaridagi hamkorlikka alohida e’tibor qaratildi.
Tomonlar Koreyaning ilg‘or tajribasidan foydalanish va O‘zbekistonning milliy taraqqiyot ustuvor yo‘nalishlarini hisobga olgan holda sheriklikni yanada kengaytirish hamda yangi qo‘shma tashabbuslarni ishlab chiqishdan o‘zaro manfaatdor ekanliklarini bildirdi.
Kelgusidagi hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari va loyihalarini aniqlashda yaqin muvofiqlashtirishni ta’minlash hamda muntazam fikr almashib borish muhimligi ham ta’kidlandi.
Prezidentimiz yangi Zamonaviy sanʼat markaziga tashrif buyurdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent shahridagi yangi Zamonaviy sanʼat markaziga tashrif buyurib, bu yerda yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi.
Tibbiyot va farmatsevtika sohasida kadrlar tayyorlash va kasbiy rivojlantirish tizimi takomillashtiriladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev tibbiyot va farmatsevtika sohasida kadrlar tayyorlash, ularni davlat roʻyxatidan oʻtkazish hamda uzluksiz kasbiy taʼlim tizimini takomillashtirish boʻyicha takliflar taqdimoti bilan tanishdi.

О встрече с вновь назначенным директором Офиса KOICA в Узбекистане
3 сентября 2026 года советник министра иностранных дел Республики Узбекистан Мунира Аминова провела встречу с вновь назначенным директором Офиса Корейского агентства международного сотрудничества (KOICA) в Узбекистане Ким Мён Джином.
В ходе встречи стороны обсудили текущее состояние и перспективы дальнейшего укрепления узбекско-корейского сотрудничества в целях развития.
Подчеркнут значительный вклад KOICA в социальных и инфраструктурных проектах. Особое внимание было уделено сотрудничеству в области искусственного интеллекта и цифровизации, внедрению технологий искусственного интеллекта в здравоохранение, сельское хозяйство и образование, а также вопросам изменения климата и управления водными ресурсами.
Стороны выразили взаимную заинтересованность в дальнейшем расширении партнерства и разработке новых совместных инициатив с учетом национальных приоритетов развития Узбекистана и опыта Республики Корея.
Также была подчеркнута важность тесной координации и регулярного обмена мнениями при определении перспективных направлений и проектов дальнейшего сотрудничества.
Президент Узбекистана обсудил с сенатором США дальнейшее укрепление стратегического партнерства
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 3 сентября принял сенатора Конгресса США, сопредседателя Кокуса по Центральной Азии в Сенате Стива Дэйнса.
Рассмотрены ход строительства АЭС и проект города атомщиков
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией о ходе работ по строительству интегрированной атомной электростанции и возведению современного городка-спутника в Джизакской области.
В сфере национальной статистики внедряется новая модель управления данными
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией итогов переписи населения и сельского хозяйства, а также предложений по ускорению реформ в национальной статистической системе.