Prezidentimiz Farg‘onaning sanoat va investitsiya salohiyati bilan tanishdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev tashrifining ikkinchi kuni Farg‘ona shahridagi Investorlarga xizmat ko‘rsatish markazi faoliyati bilan tanishdi.
Farg‘ona shahrida tashkil etilgan “Farg‘ona ekspo” xalqaro ko‘rgazmalar markazi faoliyati viloyatning iqtisodiy salohiyatini keng namoyish etish, sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish, eksportni rag‘batlantirish va investorlar uchun qulay servis muhitini yaratishga qaratilgan.
Markaz nafaqat ko‘rgazma maydoni, balki tadbirkorlar va investorlar uchun yaxlit muloqot maydonchasi vazifasini o‘tamoqda.Besh gektar maydonni egallagan majmuada 200 dan ortiq ishlab chiqaruvchi korxonalar mahsulotlarini namoyish etish imkoniyati yaratilgan.
Yangi barpo etilgan 8 qavatli binoning dastlabki ikki qavati savdo, investitsiya va tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlovchi tashkilotlar uchun ajratilgan. Yuqori qavatlar esa investorlar va biznes vakillari uchun ofis sifatida taqdim etiladi.
Markazda yil davomida 15 ta tarmoq yo‘nalishi bo‘yicha doimiy ko‘rgazma-yarmarka faoliyat yuritadi. Bu yerda davlat idoralari, ishlab chiqaruvchilar, eksportchilar va investorlar bir maydonda uchrashib, amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish imkoniga ega bo‘ladi.
Farg‘ona tajribasining samaradorligini inobatga olgan holda, bunday zamonaviy ko‘rgazma zallarini Toshkent shahri, Buxoro, Jizzax va Samarqand viloyatlarida ham barpo etish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari markazda viloyatning sanoat va xizmat ko‘rsatish salohiyatiga oid ko‘rgazmalar bilan tanishdi. Mashinasozlik, elektrotexnika, zargarlik, charm-poyabzal, hunarmandchilik, tibbiyot va farmatsevtika kabi tarmoqlar mahsulotlari namoyish etildi.
Shuningdek, hudud uchun strategik ahamiyatga ega yirik investitsiya loyihalari taqdimoti o‘tkazildi. Prezidentimiz investorlar bilan suhbatlashdi.

Президент ознакомился с промышленным и инвестиционным потенциалом Ферганы
Президент Шавкат Мирзиёев во второй день поездки d Ферганскую область ознакомился с деятельностью Центра обслуживания инвесторов в городе Фергане.
В Фергане создан международный выставочный центр «Farg‘ona Expo», деятельность которого направлена на широкое продвижение экономического потенциала региона, развитие промышленной кооперации, стимулирование экспорта, а также создание благоприятных условий для инвестиционной деятельности.
Центр выполняет функцию не только выставочной площадки, но и единой коммуникационной платформы для предпринимателей и инвесторов.
На территории комплекса площадью пять гектаров созданы условия для демонстрации продукции более чем 200 производственных предприятий.
Первые два этажа нового восьмиэтажного здания отведены под организации, обеспечивающие поддержку торговли, инвестиций и предпринимательства. А верхние этажи предоставят в качестве офисных помещений инвесторам и представителям бизнеса.
В центре на постоянной основе в течение года функционируют выставки-ярмарки по 15 отраслевым направлениям. Здесь государственные органы, производители, экспортёры и инвесторы получат возможность взаимодействовать на одной площадке и налаживать практическое сотрудничество.
С учётом эффективности ферганского опыта планируется создать аналогичные современные выставочные комплексы в городе Ташкенте, а также в Бухарской, Джизакской и Самаркандской областях.
Глава государства ознакомился с экспозициями, отражающими промышленный и сервисный потенциал региона. Представлена продукция таких отраслей, как машиностроение, электротехника, ювелирная промышленность, кожевенно-обувное производство, ремесленничество, медицина и фармацевтика.
Состоялась также презентация крупных инвестиционных проектов, имеющих стратегическое значение для региона. Президент провел беседу с инвесторами.