Oʻzbekiston va Tojikiston yetakchilari Oliy davlatlararo kengashning birinchi yigʻilishini oʻtkazdilar
26-mart kuni Koʻksaroy qarorgohida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon tor doirada muzokara va Oliy davlatlararo kengashning birinchi yigʻilishini oʻtkazdilar.
Davlatimiz rahbari Tojikiston Prezidentining ushbu davlat tashrifi tarixiy ahamiyatga ega boʻlib, ikki mamlakat oʻrtasidagi koʻp asrlik doʻstlik, yaxshi qoʻshnichilik va oʻzaro hurmat rishtalarini mustahkamlashda yana bir muhim qadam ekanini alohida taʼkidladi.
– Bugun biz Oliy davlatlararo kengashning birinchi yigʻilishini boshlab bermoqdamiz. Ushbu format, shubhasiz, ikki tomonlama hamkorlikni sifat jihatidan yangi bosqichga koʻtaradi, Oʻzbekiston – Tojikiston strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini amaliy mazmun va ilgʻor tashabbuslar bilan boyitishga xizmat qiladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Hukumatlar, parlamentlar va idoralar darajasidagi faol va yaqin aloqalar mamnuniyat bilan qayd etildi.
Tashrifga tayyorgarlik doirasida Hukumatlararo komissiya yigʻilishi, sanoat koʻrgazmasi va hududlar, rektorlar, olimlar, yoshlar va tahlil markazlarining forumlari muvaffaqiyatli tashkil qilindi. Ayni paytda mamlakatimizda Tojikiston madaniyati va kinosi kunlari oʻtkazilmoqda.
Yigʻilishda tomonlar hamkorlikning yangi yoʻnalishlarini batafsil muhokama qilib, ishga solinmagan imkoniyatlardan foydalanish yoʻllarini tahlil qildilar hamda oʻzaro manfaatli Oʻzbekiston – Tojikiston hamkorligini mustahkamlashga katta surʼat bagʻishlaydigan bir qator muhim qarorlarni qabul qildilar.
Oʻzaro savdo hajmini oshirish, sanoat kooperatsiyasini ragʻbatlantirish, transport sohasida oʻzaro bogʻliqlikni mustahkamlash, suv va energetika xavfsizligini kuchaytirish choralariga alohida eʼtibor qaratildi.
Oʻtgan yili tovar ayirboshlash hajmi, eng avvalo, tayyor mahsulotlarni oʻzaro yetkazib berish hisobiga qariyb 1 milliard dollarga yetdi.
Sanoat, qurilish, qishloq xoʻjaligi, toʻqimachilik, elektrotexnika, farmatsevtika va boshqa koʻplab sohalarda qator kooperatsiya loyihalari muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda.
Bugungi kunda ikki mamlakat poytaxtlari oʻrtasida aviareyslar, avtobus va poyezd qatnovlari yoʻlga qoʻyilgan. Yuk tashish hajmi jadal oʻsib bormoqda.
2028-yilga kelib, oʻzaro savdoni 2 milliard dollarga yetkazish imkoniyatlari koʻrib chiqildi.
“Oybek – Fotihobod” chegaraoldi savdo markazini barpo etishni tezlashtirish, mahsulotlarni sertifikatlash va “E-Permit” ruxsatnomalarni almashish raqamli tizimlarini yoʻlga qoʻyish, chegara nazorat punktlarini modernizatsiya qilish boʻyicha erishilgan kelishuvlar bu marraga yetishga xizmat qiladi.
Bundan tashqari, togʻ-kon, energetika, qishloq xoʻjaligi, elektrotexnika, yengil sanoat, qurilish va boshqa sohalardagi loyihalarni oʻz ichiga olgan alohida Sanoat kooperatsiyasi dasturi qabul qilinmoqda.
Istiqbolli loyihalarni qoʻllab-quvvatlash uchun qoʻshma Investitsiya kompaniyasining kapitalini kengaytirish muhimligi taʼkidlandi. Shuningdek, bugun ikki mamlakat hududida yangi qoʻshma loyihalarni amalga oshirishga start beriladi.
Energetika, suv resurslarini boshqarish, transport va boshqa koʻplab sohalardagi sheriklik atroflicha koʻrib chiqilib, hamkorlik istiqbollari belgilab olindi.
Yetakchilar hududlararo aloqalarni yanada rivojlantirish, gumanitar, taʼlim va ilmiy almashinuvlarni ragʻbatlantirishga kelishib oldilar.
Yirik diasporalar mavjudligini hisobga olib, madaniy va gumanitar aloqalarni mustahkamlash boʻyicha besh yillik chora-tadbirlar rejasini qabul qilish taklif qilindi.
Davlat rahbarlari mintaqaviy kun tartibi va xalqaro siyosatning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashdilar.
Markaziy Osiyoda koʻp tomonlama tuzilmalar va mintaqaviy formatlar doirasida yaqin muloqot va oʻzaro qoʻllab-quvvatlashni davom ettirish muhimligi taʼkidlandi. Xavfsizlik sohasidagi hamkorlikni faollashtirish boʻyicha kelishuvga erishildi.
Yigʻilishda Hukumatlararo komissiya hamraislari – ikki mamlakat Bosh vazirlarining hamkorlikning asosiy yoʻnalishlari yuzasidan hisobotlari tinglandi.
Yakunda erishilgan kelishuvlarning toʻliq amalga oshirilishini taʼminlash uchun keng qamrovli “yoʻl xaritasi” qabul qilinishi belgilandi.

Лидеры Узбекистана и Таджикистана провели первое заседание Высшего межгосударственного совета
26 марта в резиденции «Куксарой» Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон провели переговоры в узком составе и первое заседание Высшего межгосударственного совета.
Глава нашего государства особо отметил, что нынешний государственный визит Президента Таджикистана является знаковым событием и еще одним важным шагом в укреплении многовековых уз дружбы, добрососедства и взаимного уважения между двумя странами.
– Сегодня мы открываем первое заседание Высшего межгосударственного совета. Безусловно, данный формат выведет двустороннее сотрудничество на качественно новый уровень и послужит наполнению узбекско-таджикских отношений стратегического партнерства и союзничества практическим содержанием и прорывными инициативами, – заявил Шавкат Мирзиёев.
С удовлетворением отмечены активные и тесные контакты на уровнях правительств, парламентов и ведомств.
В рамках подготовки к визиту плодотворно проведены заседание Межправительственной комиссии, промышленная выставка, форумы регионов, ректоров, ученых, молодежи, аналитических центров. В эти дни в нашей стране проходят Дни таджикской культуры и кино.
В ходе заседания стороны подробно обсудили новые направления взаимодействия, провели анализ использования потенциальных возможностей, приняли ряд важных решений, призванных придать значительный импульс укреплению взаимовыгодного узбекско-таджикского сотрудничества.
Особое внимание уделено мерам по наращиванию объемов взаимной торговли, стимулированию роста промышленной кооперации, усилению транспортной взаимосвязанности и укреплению водно-энергетической безопасности.
По итогам прошлого года товарооборот достиг почти 1 миллиарда долларов, прежде всего за счет взаимных поставок готовой продукции.
Успешно реализуется множество проектов кооперации в промышленности, строительстве, аграрной, текстильной, электротехнической, фармацевтической и многих других сферах.
Сегодня столицы двух стран связывают воздушное, автобусное и железнодорожное сообщение. Динамично растут объемы грузоперевозок.
Рассмотрены возможности доведения взаимной торговли до 2 миллиардов долларов к 2028 году.
Этому будут способствовать договоренности об ускорении создания центра приграничной торговли «Ойбек – Фотехобод», внедрении цифровых систем сертификации товаров и обмена разрешениями «Е-Permit», модернизации приграничных пунктов пропуска.
Кроме того, принимается отдельная программа Промышленной кооперации, включающая проекты в горнодобывающей, энергетической, сельскохозяйственной, электротехнической, легкой, строительной и других отраслях.
Отмечена важность расширения капитальной базы совместной Инвестиционной компании для поддержки перспективных проектов. Сегодня также будет дан старт новым совместным проектам на территории двух стран.
Предметно рассмотрены и обозначены перспективы сотрудничества в области энергетики, водного хозяйства, транспорта и многих других сферах.
Лидеры условились придать дополнительный импульс межрегиональным связям, поощрять гуманитарные, образовательные и научные обмены.
С учетом наличия крупных диаспор, предложено принять пятилетний план мероприятий по укреплению культурно-гуманитарных связей.
Главы государств обменялись мнениями по актуальным вопросам региональной повестки и международной политики.
Отмечена важность продолжения тесного диалога и взаимной поддержки в рамках многосторонних структур и региональных форматов в Центральной Азии. Достигнута договоренность об активизации взаимодействия в сфере безопасности.
На заседании были заслушаны доклады сопредседателей Межправительственной комиссии – Премьер-министров двух стран по ключевым направлениям сотрудничества.
По итогам решено принять комплексную «дорожную карту» по обеспечению полноценной реализации достигнутых договоренностей.