Oʻzbekiston va Turkiya yetakchilari telefon orqali muloqot qildilar
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdogʻan bilan telefon orqali muloqot oʻtkazdi.
Suhbat avvalida Turkiya Prezidenti davlatimiz rahbarini tavallud kuni bilan samimiy tabriklab, unga mustahkam sogʻliq, oilaviy baxt-saodat va davlatchilik faoliyatida yangi zafarlar tiladi.
Qardosh mamlakatlarimiz oʻrtasidagi munosabatlar keng qamrovli strategik sheriklik darajasiga koʻtarilgani, hamkorlikning yuqori surʼatlarda rivojlanayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Tovar ayirboshlash hajmi oʻsmoqda, qoʻshma korxonalar soni va muntazam aviaqatnovlar koʻpayib, istiqbolli loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda. Shuningdek, madaniy-gumanitar tadbirlar ham faol davom etyapti. Jumladan, Xatayda Oʻzbekistonga bagʻishlangan majmualar ochildi, Namangandagi Xalqaro maqom sanʼati festivali va Islom sivilizatsiyasi forumida Turkiya tomoni yuqori darajada qatnashdi.
Muloqotda oliy darajadagi kelishuvlar doirasida oldinda turgan ulkan reja va maqsadlarni birgalikda roʻyobga chiqarish masalalariga ham alohida urgʻu berildi.
Davlatimiz rahbari Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdogʻanga rasmiy tashrif bilan Oʻzbekistonga kelishni taklif etdi.
Oʻzbekiston Prezidenti BAA Prezidenti bilan telefon orqali muloqot qildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Birlashgan Arab Amirliklari Prezidenti Shayx Muhammad bin Zoid Ol Nahayon bilan telefon orqali muloqoti boʻlib oʻtdi.
Oʻzbekiston Prezidenti Tatariston bilan hamkorlikni yanada rivojlantirish muhimligini taʼkidladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Tatariston Respublikasi Raisi Rustam Minnixanov bilan telefon orqali muloqot qildi.
Oʻzbekiston va Serbiya yetakchilari koʻp qirrali munosabatlarni yanada mustahkamlash masalalarini muhokama qildilar
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Serbiya Respublikasi Prezidenti Aleksandr Vuchich telefon orqali muloqot qildilar.

Leaders of Uzbekistan and Türkiye hold telephone conversation
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with President of the Republic of Türkiye Recep Tayyip Erdoğan.
At the beginning of the conversation, the President of Türkiye warmly congratulated the President of Uzbekistan on his birthday, wishing him good health, family well-being, and continued successes in his state activities.
The two leaders noted with satisfaction that relations between the fraternal countries had reached the level of a comprehensive strategic partnership and that cooperation continued to develop across all areas.
Trade turnover continues to grow, the number of joint ventures and regular flights is increasing, and promising projects are being successfully implemented. Cultural and humanitarian cooperation is also steadily expanding. In particular, sites dedicated to Uzbekistan have been opened in Hatay Province, while Türkiye was represented by a high-level delegation at the International Maqom Art Festival in Namangan and the Forum of Islamic Civilization.
The Presidents also discussed the joint implementation of the large-scale plans and objectives under the agreements reached at the highest level.
The Leader of Uzbekistan invited President Recep Tayyip Erdoğan of Türkiye to pay an official visit to Uzbekistan.
President of Uzbekistan holds telephone conversation with President of the UAE
President Shavkat Mirziyoyev and President Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan of the United Arab Emirates held a telephone conversation.
President of Uzbekistan notes importance of further deepening cooperation with Tatarstan
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with the Rais of the Republic of Tatarstan Rustam Minnikhanov.
Leaders of Uzbekistan and Serbia discuss further strengthening of multifaceted relations
President Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with President Aleksandar Vučić of Serbia.