Oʻzbekiston va Belarus yetakchilari telefon orqali muloqot qildilar
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko oʻrtasida telefon orqali muloqot boʻlib oʻtdi.
Suhbat avvalida Belarus yetakchisi davlatimiz rahbarini tavallud kuni bilan samimiy qutlab, unga mustahkam sogʻliq, tuganmas kuch-gʻayrat, davlatchilik faoliyatida yangi muvaffaqiyatlar, Oʻzbekistonning koʻp millatli xalqiga esa tinchlik va farovonlik tiladi.
Oʻzbekiston – Belarus strategik sheriklik munosabatlarini Oʻzbekiston Prezidentining joriy yil 8-9-iyul kunlari Minsk shahriga amalga oshirgan rasmiy tashrifida erishilgan kelishuvlarni bajarish doirasida yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari koʻrib chiqildi.
Turli darajalarda samarali muloqotlar olib borilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Oʻzaro tovar ayirboshlash hajmi barqaror oʻsib bormoqda. Ustuvor sohalarda kooperatsiya loyihalari amalga oshirilmoqda.

Leaders of Uzbekistan and Belarus hold telephone conversation
President Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with President Alexander Lukashenko of Belarus.
At the beginning of the conversation, the Leader of Belarus warmly congratulated the President of Uzbekistan on his birthday, sincerely wishing him good health, boundless energy, continued success in his public service, and peace and prosperity for the multinational people of Uzbekistan.
The leaders discussed current issues related to the further strengthening of the Uzbek-Belarusian strategic partnership in the context of implementing the agreements reached during the official visit of the President of Uzbekistan to Minsk on 8-9 July this year.
They noted with satisfaction the productive contacts maintained at various levels. Bilateral trade continues to grow steadily, while cooperation projects are being implemented across key sectors.
The Presidents also emphasized the importance of continuing active interregional contacts and expanding cultural and humanitarian exchanges.