Oʻzbekiston va Ozarbayjon yetakchilari samarali muzokaralar yakunlarini sarhisob qildilar
Ommaviy axborot vositalari vakillari bilan uchrashuvda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev boʻlib oʻtgan muzokaralar yakunlari yuzasidan fikr bildirdilar.
Davlatimiz rahbari Ozarbayjon Prezidentining Oʻzbekistonga davlat tashrifi hech mubolagʻasiz tarixiy ahamiyatga ega ekanini chuqur mamnuniyat bilan taʼkidladi.
Shavkat Mirziyoyev Abadiy doʻstlik toʻgʻrisidagi shartnomaning imzolanishi bugungi sammitning eng muhim natijasi boʻlganini qayd etdi. Oʻzbekiston yetakchisi taʼkidlaganidek, mazkur hujjat hamkorlikni chuqurlashtirish, bu borada mavjud imkoniyatlarni kengaytirish hamda mushtarak kelajakni barpo etishga boʻlgan birgalikdagi intilishning ifodasidir.
Tashrif doirasida ittifoqchilik munosabatlarini chuqurlashtirish boʻyicha yangi tashabbuslarni ishlab chiqish va amalga oshirishning samarali mexanizmiga aylangan Oliy davlatlararo kengashning uchinchi yigʻilishi ham boʻlib oʻtdi.
Davlatimiz rahbari Ozarbayjon iqtisodiyoti barqaror rivojlanib, xalqaro maydondagi nufuzi tobora ortib borayotganini taʼkidladi. Ilhom Aliyevni Ozarbayjonning hududiy yaxlitligi tiklangani va azaliy yerlari qaytarilgani bilan yana bir bor muborakbod etdi.
Ijtimoiy infratuzilmasi jadal barpo etilib, hududida yangi ish oʻrinlari yaratilayotgan Qorabogʻni qayta tiklash masalasiga alohida eʼtibor qaratildi.
– Ozarbayjon – ishonchli ittifoqchimiz, strategik sherigimiz va bizga qardosh davlat. Munosabatlarimiz zamirida yagona sivilizatsion kod – mushtarak tarixiy ildizlar, koʻp asrlik doʻstlik, oʻxshash madaniyat va anʼanalar mujassam, – dedi Oʻzbekiston yetakchisi.
Sammitga jiddiy tayyorgarlik ishlari olib borilgani taʼkidlandi. Hukumatlararo komissiya va Ishbilarmonlar kengashi yigʻilishlari, Hududlar forumi samarali oʻtkazildi.
Muzokaralar davomida Prezidentlar koʻp qirrali munosabatlarning barcha jabhalarini atroflicha muhokama qilib, Hukumatlararo komissiya hamraislarining asosiy yoʻnalishlar boʻyicha axborotlarini tingladilar.
Bular, avvalo, savdo, sanoat kooperatsiyasi, energetika, transport, madaniyat va boshqa sohalardir.
Tomonlar siyosiy muloqotni yanada mustahkamlash, parlamentlar va hukumatlar, tarmoq idoralari hamda hududlar oʻrtasidagi faol aloqalarni qoʻllab-quvvatlashga kelishib oldilar.
Asosiy eʼtibor iqtisodiy masalalarga qaratildi. Tovar ayirboshlash hajmini 1 milliard dollarga yetkazish imkoniyatlari koʻrib chiqildi. Bugun ushbu muhim marraga erishish boʻyicha aniq chora-tadbirlarni oʻz ichiga olgan tegishli dastur qabul qilindi.
Sanoat kooperatsiyasida yangi oʻsish nuqtalari belgilandi.
Mazkur tashrifga tayyorgarlik doirasida energetika, geologiya, kimyo, qurilish, moliya, qishloq xoʻjaligi va boshqa tarmoqlardagi kooperatsiya loyihalarining salmoqli toʻplami shakllantirildi.
Ushbu loyihalarni ilgari surishda bir necha yil avval tashkil etilgan Investitsiya jamgʻarmasi muhim oʻrin tutmoqda.
Hududlar imkoniyatlarini toʻliq safarbar etish boʻyicha kelishuvga erishildi. Shu maqsadda joriy oyda Toshkent shahri, Buxoro va Namangan viloyatlari hokimlari Ozarbayjonda boʻldilar.
Hamkorlikning yana bir muhim yoʻnalishi – transport-tranzit sohasi, xususan, Transkaspiy koridorini birgalikda rivojlantirish, logistika infratuzilmasi samaradorligini oshirish va yuk tashuvlarini ragʻbatlantirish.
Ikki xalq oʻrtasidagi yaqin madaniy-gumanitar aloqalar ishonchli doʻstlik koʻprigi vazifasini oʻtamoqda.
Bugun Nizomiy Ganjaviy nomidagi Pedagogika universitetining yangi binosi ochiladi, Yangi Toshkentda “Ozarbayjon” bogʻini barpo etish ishlari boshlanadi.
Yil yakuniga qadar Oʻzbekistonda Ozarbayjon madaniyati kunlari hamda Ozarbayjonda oliy taʼlim muassasalari rektorlarining ikkinchi forumi oʻtkaziladi.
Nizomiy Ganjaviy va Alisher Navoiyning adabiy merosiga bagʻishlangan qoʻshma badiiy film suratga olinishi mamlakatlarimizning madaniy hayotida muhim voqea boʻladi.
FIFA qaroriga koʻra, kelasi yili Oʻzbekiston va Ozarbayjon futbol boʻyicha yoshlar oʻrtasidagi jahon chempionatiga birgalikda mezbonlik qilishi taʼkidlandi.
Ushbu yirik sport tadbiri doirasida keng koʻlamli “Ikki mamlakat – bir chempionat” dasturini amalga oshirishga kelishib olindi.
Davlatimiz rahbari soʻzining yakunida ozarbayjonlik hamkasbiga taklif va tashabbuslarni qoʻllab-quvvatlagani uchun minnatdorlik bildirdi. Ushbu tarixiy tashrif yakunlari hamkorlikni aniq amaliy mazmun bilan boyitib, qoʻshma loyihalar va ikki qardosh mamlakatning barqaror taraqqiyoti uchun yangi ufqlar ochishiga ishonch bildirdi.
Yangi Toshkentda “Ozarbayjon” bogʻi barpo etiladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev Yangi Toshkentda “Ozarbayjon” bogʻini barpo etish ishlarini boshlab berdilar.
Nizomiy nomidagi Oʻzbekiston Milliy pedagogika universitetining yangi kampusi ochildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev Yangi Toshkentda Nizomiy nomidagi Oʻzbekiston Milliy pedagogika universitetining yangi kampusini tantanali ochish marosimida ishtirok etdilar.
Ozarbayjon Prezidenti Yangi Toshkent loyihasi bilan tanishdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev Yangi Toshkent shahrini barpo etish direksiyasiga tashrif buyurdilar.

Leaders of Uzbekistan and Azerbaijan sum up productive talks
At a meeting with media, President Shavkat Mirziyoyev and President Ilham Aliyev outlined the key outcomes of the talks.
The President of Uzbekistan noted with deep satisfaction that the state visit of the President of Azerbaijan to Uzbekistan is, without exaggeration, of historic significance.
President Shavkat Mirziyoyev emphasized that the key outcome of the current summit was the signing of the Treaty on Eternal Friendship. According to the President of Uzbekistan, this reflects the shared aspiration to deepen cooperation, expand opportunities for collaboration, and build a common future.
The third meeting of the Supreme Interstate Council was also held during the visit. The Council has become an effective mechanism for developing and implementing new initiatives aimed at further strengthening allied relations.
The President of Uzbekistan noted Azerbaijan’s sustained economic development and growing international standing. He once again congratulated President Ilham Aliyev on the restoration of the country’s territorial integrity and the return of ancestral Azerbaijani lands.
Particular attention was paid to the revival of Karabakh, where social infrastructure is being actively developed and new jobs are being created.
“Azerbaijan is our reliable ally, strategic partner, and fraternal state. Our relations are based on a shared civilizational code – common historical roots, centuries-old friendship, and similar cultures and traditions,” the President of Uzbekistan emphasized.
It was noted that the summit was preceded by extensive preparatory work. Meetings of the Intergovernmental Commission and the Business Council, as well as the Forum of Regions, were successfully held.
During the talks, the Presidents discussed in detail the full range of multifaceted relations and heard reports from the co-chairs of the Intergovernmental Commission on key areas of cooperation.
These include, first and foremost, trade, industrial cooperation, energy, transport, culture, and other areas.
The two sides agreed to strengthen political dialogue and maintain active contacts between the parliaments and governments, relevant ministries and agencies, and regions of the two countries.
Priority attention was given to economic issues. The Presidents discussed opportunities to increase bilateral trade to $1 billion. A corresponding Program setting out specific measures to achieve this important milestone was adopted today.
New areas of growth in industrial cooperation were identified.
A substantial portfolio of cooperation projects in energy, geology, the chemical industry, construction, finance, agriculture, and other sectors was developed ahead of the visit.
The Investment Fund, established several years ago, plays an important role in advancing these projects.
The two sides agreed to make maximum use of the potential of interregional cooperation. To this end, the khokims of Tashkent city and the Bukhara and Namangan regions visited Azerbaijan this month.
Another important area of cooperation is transport and transit, including the joint development of the Trans-Caspian Corridor, improving the efficiency of logistics infrastructure, and facilitating transportation.
Close cultural and humanitarian ties serve as a reliable bridge of friendship between the two peoples.
Today, the new building of the National Pedagogical University named after Nizami Ganjavi will be inaugurated, and construction of Azerbaijan Park in New Tashkent will be launched.
By the end of the year, Days of Azerbaijani Culture will be held in Uzbekistan, while Azerbaijan will host the second Forum of University Rectors.
A landmark cultural initiative will be the production of a joint feature film dedicated to the literary heritage of Nizami Ganjavi and Alisher Navoi.
It was emphasized that, by decision of FIFA, Uzbekistan and Azerbaijan will jointly host the FIFA U-20 World Cup next year.
As part of this major sporting event, the two sides agreed to adopt a large-scale “Two Countries – One Championship” program.
In conclusion, the President of Uzbekistan thanked his Azerbaijani counterpart for supporting the proposals and initiatives put forward. He expressed confidence that the results of this historic visit would give concrete substance to the partnership, open new horizons for joint projects, and contribute to the sustainable development of the two fraternal countries.
Foundation laid for Azerbaijan Park in New Tashkent
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev launched construction of Azerbaijan Park in New Tashkent.
New campus of the National Pedagogical University of Uzbekistan named after Nizami opens
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev attended the opening ceremony of the new campus of the National Pedagogical University of Uzbekistan named after Nizami in New Tashkent.
President of Azerbaijan briefed on New Tashkent project
President Shavkat Mirziyoyev and President Ilham Aliyev visited the Directorate for the Construction of New Tashkent.