Bu maskan Fargʻona vodiysida yozgi dam olish, ekoturizm va faol hordiq chiqarish uchun eng jozibador manzillardan biriga aylanishi kutilmoqda.
Davlatimiz rahbarining 2025-yil 1-apreldagi qaroriga muvofiq, bu yerda qiymati 635 milliard soʻmlik zamonaviy turizm majmuasi shakllantirilmoqda. Hududda yoʻl infratuzilmasi yaxshilanib, obodonlashtirish ishlari davom etmoqda.
508 gektar maydonni egallagan majmua agroturizm, ekoturizm va ekstremal turizm imkoniyatlarini birlashtirgan. Bu yerda 45 ta shale, 57 ta zamonaviy mehmon uyi, agroturizm majmuasi, gullar bogʻi, lavandazor, ekobozor, sokin hududlar va restoranlar tashkil etilgan.
Prezidentimiz hududda yaratilgan sharoitlar bilan tanishar ekan, bunday loyihalar aholi farovonligi, hudud iqtisodiyoti va mamlakatimizning sayyohlik salohiyatini oshirishda muhim ahamiyatga ega ekanini taʼkidladi. Turizm mamlakatni dunyoga tanitish, yangi ish oʻrinlari yaratish va xizmatlar eksportini kengaytirishning samarali yoʻnalishlaridan biri ekani qayd etildi.
Loyiha doirasida yuzdan ortiq tadbirkorlik subyekti tashkil etilib, 2 mingga yaqin yangi ish oʻrni yaratiladi. Yiliga 750 ming nafar sayyohni qabul qilish, 3 milliard soʻmlik budjet tushumi hamda 5 million dollarlik xizmatlar eksportini taʼminlash koʻzda tutilgan. Majmua 2027-yildan toʻliq quvvatda ishga tushiriladi.
Kelgusida bu yerda motokross maydonlari, 2 kilometrli dor yoʻli, karting va golf maydonlari tashkil etiladi. Bu imkoniyatlar “Karkidon” majmuasini faol turizm yoʻnalishidagi flagman maskanlardan biriga aylantiradi.
Mutasaddilarga turizm va xizmat koʻrsatish sohalarini yanada rivojlantirish, mahalliy va xorijiy sayyohlar uchun qulay sharoitlar yaratish, eng muhimi, aholi manfaatiga xizmat qiladigan barqaror tizimni shakllantirish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Tashrif davomida davlatimiz rahbari yangi mehmonxona va savdo majmualari faoliyati bilan ham tanishdi. Shu yerning oʻzida sayyohlik sohasida istiqbolda amalga oshiriladigan loyihalar taqdimot qilindi.
Jumladan, Taxtakoʻpir tumanida Qoratereng koʻli, Xonobod tumanida sunʼiy koʻl, Xatirchi tumanida “Koʻksaroy” suv ombori, Pop tumanida Arashan koʻli, Nurobod tumanida “Sobirsoy” va Kattaqoʻrgʻon tumanidagi “Kattaqoʻrgʻon” suv omborlari atrofida ham yirik turizm majmualarini barpo etish rejalashtirilgan.
Bu kabi loyihalar mamlakatimizning sayyohlik salohiyatini kengaytirish, hududlarda xizmat koʻrsatish sohasini rivojlantirish va aholi daromadini oshirishga xizmat qiladi.

Каркидон станет флагманом активного туризма
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с реализуемыми проектами в новом туристическом комплексе, построенном на базе водохранилища «Каркидон» в Кувинском районе.
Ожидается, что это место станет одним из самых привлекательных направлений для экотуризма и активного отдыха в Ферганской долине.
В соответствии с постановлением Президента от 1 апреля 2025 года здесь формируется современный туристический комплекс стоимостью 635 миллиардов сумов. На территории улучшена дорожная инфраструктура, продолжаются работы по благоустройству.
Комплекс, занимающий территорию в 508 гектаров, объединяет возможности агротуризма, экотуризма и экстремального туризма. Здесь построены 45 шале, 57 современных гостевых домов, агротуристический комплекс, парк цветов, лавандовые поля, экобазар, тихие уголки и рестораны.
В ходе ознакомления с созданными условиями глава нашего государства отметил, что подобные проекты имеют важное значение для повышения благосостояния населения, развития экономики региона и туристического потенциала страны. Было подчеркнуто, что туризм является одним из эффективных направлений продвижения страны на международной арене, создания новых рабочих мест и расширения экспорта услуг.
В рамках проекта планируют организовать более ста субъектов предпринимательства и около 2 тысяч новых рабочих мест. Ожидается, что ежегодно комплекс будет принимать 750 тысяч туристов, обеспечивать поступления в бюджет в размере 3 миллиардов сумов и экспорт услуг на 5 миллионов долларов. Полноценный запуск комплекса запланирован на 2027 год.
В дальнейшем здесь создадут трассы для мотокросса, 2-километровую канатную дорогу, а также площадки для картинга и гольфа. Эти возможности позволят превратить комплекс «Каркидон» в один из флагманских центров активного туризма.
Ответственным лицам даны поручения по дальнейшему развитию сферы туризма и услуг, созданию комфортных условий для местных и иностранных туристов, а также формированию устойчивой системы, служащей интересам населения.
Глава нашего государства также ознакомился с деятельностью новой гостиницы и торговых комплексов. Здесь же были представлены запланированные на перспективу проекты в сфере туризма.
В частности, строительство крупных туристических комплексов планируется и вокруг озера Каратерен в Тахтакупырском районе, искусственного озера в Ханабадском районе, водохранилища «Куксарай» в Хатырчинском районе, озера Арашан в Папском районе, водохранилища «Сабирсай» в Нурабадском районе, а также Каттакурганского водохранилища в Каттакурганском районе.
Подобные проекты будут способствовать расширению туристического потенциала страны, развитию сферы услуг в регионах и повышению доходов населения.