Yaponiya adliya vaziri oʻrinbosari bilan uchrashuv toʻgʻrisida
28-may kuni Oʻzbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri oʻrinbosari Olimjon Abdullayev Tokioda Yaponiya Adliya vaziri oʻrinbosari Xiroshi Morimoto bilan uchrashdi.
Suhbat davomida Oʻzbekiston va Yaponiya oʻrtasidagi huquqiy va konsullik sohalaridagi hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Tomonlar migratsiya, fuqarolarning huquq va manfaatlarini himoya qilish, shuningdek, ikki mamlakatning tegishli idoralari oʻrtasida amaliy hamkorlikni kengaytirish muhimligini taʼkidladi.
Uchrashuvda tashqi mehnat migratsiyasi, konsullik muassasalari oʻrtasida toʻgʻridan-toʻgʻri aloqalarni yoʻlga qoʻyish hamda navbatdagi konsullik maslahatlashuvlarini oʻtkazish yuzasidan fikr almashildi.

On the Meeting with the Deputy Minister of Justice of Japan
On May 28, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Olimjon Abdullaev met with Hiroshi Morimoto, Deputy Minister of Justice of Japan, in Tokyo.
During the meeting, the parties discussed issues related to the development of cooperation between Uzbekistan and Japan in the legal and consular spheres. The sides emphasized the importance of expanding practical interaction between the relevant agencies of the two countries, including on migration issues and protection of the rights and interests of citizens.
The parties also exchanged views on external labor migration, establishing direct contacts between consular institutions, and holding the next round of consular consultations.