Yangi Toshkentda “Ozarbayjon” bogʻi barpo etiladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev Yangi Toshkentda “Ozarbayjon” bogʻini barpo etish ishlarini boshlab berdilar.
Bogʻ uchun Yangi Toshkentda 4 gektar maydon ajratilgan. Bu yerda Ozarbayjonning boy madaniyati, koʻp asrlik tarixi va milliy anʼanalarini aks ettiradigan zamonaviy jamoat makoni tashkil etiladi. U ikki qardosh xalqning madaniy yaqinligi va doʻstligini namoyon etadigan maskanga aylanadi.
Taʼkidlash joizki, bunday ezgu tashabbus ikki tomonlama xususiyatga ega. Prezident Shavkat Mirziyoyevning Ozarbayjonga davlat tashrifi doirasida Boku shahrining “Oq shahar” hududida “Oʻzbekiston” bogʻiga tantanali ravishda tamal toshi qoʻyilgan edi.
4,5 gektar maydonda tashkil etiladigan ushbu majmuada Oʻzbekistonning boy madaniyati va anʼanalari, milliy meʼmorchilik maktabi oʻziga xos tarzda namoyon etiladi. Unda mamlakatimiz tarixiy obidalarining meʼmoriy timsollari, yashil hududlar va sayr maskanlarini barpo etish koʻzda tutilgan.
Shu tariqa Toshkentdagi “Ozarbayjon” va Bokudagi “Oʻzbekiston” bogʻlari ikki xalqning koʻp asrlik doʻstligi, oʻzaro hurmati va maʼnaviy yaqinligining yana bir yorqin ramzi boʻladi.
Davlat rahbarlari boʻlajak bogʻ hududida ramziy kapsulani joylashtirib, loyihani amalga oshirishga start berdilar.
Oʻzbekiston Prezidenti Qozogʻiston Prezidentini Qurultoyga saylov muvaffaqiyatli oʻtgani bilan tabrikladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qozogʻiston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev bilan telefon orqali muloqot qildi.
Nizomiy nomidagi Oʻzbekiston Milliy pedagogika universitetining yangi kampusi ochildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev Yangi Toshkentda Nizomiy nomidagi Oʻzbekiston Milliy pedagogika universitetining yangi kampusini tantanali ochish marosimida ishtirok etdilar.
Ozarbayjon Prezidenti Yangi Toshkent loyihasi bilan tanishdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev Yangi Toshkent shahrini barpo etish direksiyasiga tashrif buyurdilar.

В Новом Ташкенте заложен парк «Азербайджан»
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев дали старт работам по созданию парка «Азербайджан» в Новом Ташкенте.
Для парка выделен земельный участок площадью 4 гектара. Здесь будет создано современное общественное пространство, отражающее богатую культуру Азербайджана, его многовековую историю и национальные традиции. Парк станет местом, демонстрирующим культурную близость и дружбу двух братских народов.
Следует отметить, что эта добрая инициатива носит взаимный характер. В рамках государственного визита Президента Шавката Мирзиёева в Азербайджан на территории «Белого города» в городе Баку была торжественно заложена капсула в основание будущего парка «Узбекистан».
На площади 4,5 гектара будет создан комплекс, в котором будут представлены в уникальном формате богатая культура и традиции, национальная архитектурная школа Узбекистана. В нём предусмотрено создать архитектурные образы исторических памятников нашей страны, зеленые зоны и места для прогулок.
Таким образом, парки «Азербайджан» в Ташкенте и «Узбекистан» в Баку станут еще одним ярким символом многовековой дружбы, взаимного уважения и духовной близости двух народов.
Главы государств заложили символические капсулы на территории будущего парка, дав старт реализации проекта.
Президент Узбекистана поздравил Президента Казахстана с успешным проведением выборов в Курултай
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел телефонный разговор с Президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым.
Открыт новый кампус Национального педагогического университета Узбекистана имени Низами
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев приняли участие в торжественной церемонии открытия нового кампуса Национального педагогического университета Узбекистана имени Низами в Новом Ташкенте.
Президент Азербайджана ознакомился с проектом Нового Ташкента
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев посетили Дирекцию по строительству города Нового Ташкента.