Markaziy va Janubiy Osiyo o'rtasidagi o'zaro bog'liqlik bo'yicha Termiz muloqotining birinchi uchrashuvi bugun ertalab "Markaziy va Janubiy Osiyoda tinchlik, umumiy do'stlik qurish" mavzusida boshlandi. farovonlik”
O‘zbekiston Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (STI) direktori Eldor Aripov qutlov so‘zi bilan so‘zga chiqib, forumning Termiz shahrida o‘tkazilishi ramziy ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi. “Markaziy Janubiy Osiyo tutashgan joyda joylashgan bu qadimiy shahar azal-azaldan mintaqalararo bogʻlanishning“tugun nuqtasi” boʻlib xizmat qilgan”, - deya taʼkidladi ekspert.
Shuningdek, Termiz madaniyatlararo va diniy muloqot markazi boʻlib, u yerda nasroniylik, zardushtiylik, zardushtiylik va islom anʼanalari rivojlangan va bu yerda rivojlangan. Shahar Yunon-Baqtriya va Kushon saltanatlari kabi qadimiy davlatlar oʻrtasida joylashgan boʻlib, Temuriylar davrida oʻzining eng yuqori choʻqqisiga koʻtarilib, yiriksavdo, hunarmandchilik va ilmiy-maʼrifiy markazga aylangan
Bundan tashqari, ekspertning taʼkidlashicha, Hindiston va Markaziy Osiyoni bogʻlaydigan qadimgi Shimoliy savdo yoʻli oʻtgan. Bugun shahar faol ravishda modernizatsiya qilinmoqda va O‘zbekistonning janubiy darvozasi rolini tiklamoqda, yana Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi muhim bo‘g‘inga aylanmoqda.
“Termizning boy tarixiy merosi hamkorlikning yagona makonini shakllantirish uchun mustahkam zamin yaratib, umumiy rivojlanish uchun yangi strategik imkoniyatlarni ochib bermoqda. justify;">Ushbu g‘oyani ishlab chiqqan Eldor Aripov Termiz muloqotini o‘tkazishning ahamiyatiga to‘xtaldi. Uning so'zlariga ko'ra, "global beqarorlik sharoitida barcha tomonlarning hurmati va teng ishtirokiga asoslangan erkin va konstruktiv muloqot har qachongidan ham muhim".
Mutaxassis shu mantiqdan kelib chiqib, 2021-yil iyul oyida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan “Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlik” mavzuida yuqori darajadagi xalqaro konferensiya o‘tkazilganini ta’kidladi. Qiyinchiliklar va imkoniyatlar” mavzusida 2022-yilda BMT tegishli rezolyutsiyani qabul qildi.Bu qadamlar hamkorlik va tarixiy aloqalarni qayta tiklashga asoslangan yangi mintaqaviy kun tartibiga asos soldi.
“Bugungi kunda buning uchun barcha zarur sharoitlar yaratilgan”, dedi Aripov. Osiyo, CASA-1000, TAPI va Trans-Afg‘on yo‘lagi loyihalarini qo‘llab-quvvatlashdan dalolat beradi.
Bundan tashqari, ISMR direktori Afg‘oniston asta-sekin o‘zgarib borayotganini ta’kidladi,o‘zining mintaqaviy munosabatlari, jumladan, Markaziy Osiyo bilan to‘liq integratsiyalashuvi bilan tinchlik va hamjihatlikda yashashga intiladi ikki mintaqa oʻrtasidagi oʻzaro bogʻliqlikni mustahkamlash uchun tarixiy imkoniyat.
Markaziy va Janubiy Osiyo oʻrtasidagi oʻzaro aloqalar haqida gapirar ekan, Eldor Aripov soʻnggi yillarda barqaror rivojlanib borayotganini, bu jarayonda iqtisodiy kun tartibi muhim rol oʻynaganini taʼkidladi hududlar ega bo‘lgan ulkan salohiyatga mos kelmaydi.
Iqtisodiy hamkorlikni sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqish uchun ekspert savdo tartib-qoidalarini yanada soddalashtirish, transport yo‘laklarining ko‘p variantli tizimini yaratish va energetika infratuzilmasini rivojlantirishni muhim deb hisoblaydi.
Bu borada Transafg‘on yo‘lagini qurish loyihasini tezkorlik bilan amalga oshirishning strategik ahamiyatiga alohida e’tibor qaratildi. Uning amalga oshirilishi mintaqa davlatlariga Janubiy Osiyoni Markaziy Osiyo, Rossiya, Xitoy va Yevropa bozorlari bilan bog‘laydigan Hind okeani portlariga eng qisqa muddatda chiqish imkonini berishi ta’kidlandi.”
Mutaxassis Termiz muloqoti yangi munosabatlar paradigmasini taklif qilishiga umid bildirdi. farovonlik.
Shu nuqtai nazardan, ISRS direktori o‘z nutqini yakunlar ekan, Prezident Shavkat Mirziyoyevning “Markaziy va Janubiy Osiyoning tarixiy va sivilizatsiyaviy hamjamiyati, mamlakatlarimiz va xalqlarimiz manfaatlarining uyg‘unligi biz umumiy farovon kelajakni barpo etishimiz mumkin bo‘lgan mustahkam poydevordir”, degan so‘zlarini keltirib o‘tdi. Hamkorlik va samarali mintaqaviy aloqalarni mustahkamlamay turib, bugungi kunda mamlakatlarimiz oldida turgan muammolarni yengib o‘ta olmasligimizni anglab etish vaqti keldi.”
Eslatib o‘tamiz, Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi bog‘liqlik bo‘yicha Termiz muloqotining “Tinchlik, do‘stlik va farovonlik umumiy makonini barpo etish” mavzusidagi birinchi yig‘ilishi 219-may kuni
1>Tadbir ISMI, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi hamkorligida tashkil etildi.Forumda Markaziy va Janubiy Osiyo, Yevropa, MDH, shuningdek, Osiyo-Sharqiy mintaqadan 200 ga yaqin ishtirokchi qatnashdi va iqtisodiy doiralar, ishbilarmon doiralar, moliya institutlari, xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar, shuningdek, dunyoning tahliliy va tadqiqot markazlarining taniqli ekspertlari.

Eldor Aripov: Located at the junction of Central South Asia, ancient Termez from time immemorial served as a “nodal point” of interregional connectivity
The first meeting of the Termez Dialogue on Interconnectedness between Central and South Asia began this morning in Termez on the topic “Building a common space of peace, friendship and prosperity.”
Making a welcoming speech, the director of the Institute for Strategic and Interregional Studies under the President of Uzbekistan (ISRS), Eldor Aripov, emphasized the symbolic nature of holding the forum in the city of Termez. “Located at the junction of Central South Asia, from time immemorial this ancient city served as a“nodal point”of interregional connectivity,” the expert noted.
He also added that Termez was a center of intercultural and religious dialogue, where the traditions of Zoroastrianism, Buddhism, Christianity and Islam were born and developed. The city was located between ancient states, such as the Greco-Bactrian and Kushan kingdoms, and reached its peak in the Temurid era, becoming a majortrade, craft and scientific and educational center.
Moreover, the expert noted, the ancient Northern trade route connecting India and Central Asia passed through Termez. Today, the city is actively modernizing and reviving its role as the southern gateway of Uzbekistan, once again becoming an important link between Central and South Asia.
“The rich historical heritage of Termez creates a solid basis for the formation of a single space of cooperation, opening up new strategic opportunities for common development,” he said.
Developing this idea, Eldor Aripov focused on the importance of holding the Termez dialogue. According to him, “in conditions of global instability, free and constructive dialogue based on respect and equal participation of all parties is more important than ever.”
Guided by this logic, the expert specified, in July 2021, on the initiative of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, a high-level international conference “Central and South Asia: regional interconnectedness” was held. Challenges and opportunities”, and in 2022 the UN adopted a corresponding resolution. These steps laid the foundations for a new regional agenda based on cooperation and the revival of historical ties.
“Today, all the necessary conditions have been created for this,” Aripov noted. A strong consensus has formed in Central Asia regarding the joint deepening of interaction with South Asia, as evidenced by the support of the CASA-1000, TAPI and Trans-Afghan Corridor projects.
In addition, the director of ISMR indicated that Afghanistan is gradually transforming,seeks to live in peace and harmony with its environment. The country's interest in full integration into regional relations, including with Central Asia, opens up a historic chance to strengthen interconnectedness between the two regions.
Speaking about the interaction between Central and South Asia, Eldor Aripov noted that in recent years it has been developing steadily, with the economic agenda playing a key role in this process. At the end of last year, mutual trade turnover exceeded five billion dollars. However, according to him, these indicators remain rather modest and do not correspond to the enormous potential that the regions have.
In order to bring economic cooperation to a qualitatively new level, the expert considers it important to further simplify trade procedures, create a multi-option system of transport corridors and develop energy infrastructure.
Particular attention in this regard was paid to the strategic importance of the speedy implementation of the Trans-Afghan Corridor construction project. It was emphasized that its implementation will provide the countries of the region with the shortest access to the ports of the Indian Ocean, connecting South Asia with the markets of Central Asia, Russia, China and Europe."
The expert expressed the hope that the Termez dialogue will offer a new paradigm of relations, free from conflicts and confrontation, which will be based on the principle of cooperation for the benefit of regional prosperity.
In this context, concluding his speech, the director of ISRS cited the words of President Shavkat Mirziyoyev that “the historical and civilizational community of Central and South Asia, the coinciding interests of our countries and peoples is a solid foundation on which we can build a common prosperous future. It is time to realize that without strengthening cooperation and effective regional connectivity, we will not be able to overcome the challenges that our countries face today.”
We remind you that the first meeting of the Termez Dialogue on Connectivity between Central and South Asia on the topic “Building a common space of peace, friendship and prosperity” is being held in Termez from May 19 to 21.
The event was organized by ISMI, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, the Chamber of Commerce and Industry of the Republic of Uzbekistan.
The forum brought together about 200 participants from Central and South Asia, Europe, the CIS countries, the Asia-Pacific region, America, and the Middle East. Among them are representatives of political and economic circles, business circles, financial institutions, international and regional organizations, as well as prominent experts from analytical and research centers around the world.