Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi sunʼiy yo‘ldosh maʼlumotlari asosida O‘zbekiston hududlarining so‘nggi besh yillik iqtisodiy faolligini baholadi
Sunʼiy yo‘ldosh tasvirlaridan olingan tungi yorug‘lik maʼlumotlari tahlili hududlarda iqtisodiy faollik kuchayganini hamda shahar tipida rivojlanayotgan hududlar soni ortib borayotganini ko‘rsatmoqda.
24-mart 2026-y., Toshkent. Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi O‘zbekistonning hudud va shaharlari darajasida iqtisodiy faollikni baholash uchun sunʼiy yo‘ldosh orqali olingan tungi yorug‘lik (Nighttime Lights, NTL) maʼlumotlaridan foydalandi.
Sunʼiy yo‘ldosh orqali olingan tungi yorug‘lik maʼlumotlari tahlili shuni ko‘rsatadiki, yorug‘lik intensivligi qanchalik yuqori bo‘lsa, iqtisodiy faollik va shahar infratuzilmasi rivojlanishi darajasi ham shunchalik yuqori bo‘ladi.
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi tahlillari natijalari sunʼiy yo‘ldosh ko‘rsatkichlari rasmiy statistika bilan yuqori darajada mos kelishini ko‘rsatdi. Jumladan, NASAning tungi yorug‘lik maʼlumotlari asosidagi baholashlarga ko‘ra, 2020–2025-yillarda O‘zbekistonda aholi jon boshiga to‘g‘ri kelgan yalpi ichki mahsulotning (YAIM) nominal o‘sishi 80,3 foizni tashkil etib, bu o‘rtacha yillik 15,8 foizlik o‘sishga to‘g‘ri keladi. So‘nggi 5 yilda YAIM hajmi 2 090 dollardan 3 887 dollarga yetgan.
Qiyoslash uchun, rasmiy statistika maʼlumotlariga ko‘ra, shu davrda aholi jon boshiga yalpi ichki mahsulot o‘sishi 81,8 foizni tashkil etgan bo‘lib, o‘rtacha yillik o‘sish 16,1 foizga teng bo‘ldi. Natijada bu ko‘rsatkich 2 048 dollardan 3 881 dollargacha oshdi
Yirik va o‘rta shaharlarda iqtisodiy faollik
Maʼlumotlarga ko‘ra, so‘nggi besh yilda hududlar kesimida aholi jon boshiga YAHM miqdori bo‘yicha eng katta o‘sish Toshkent shahrida qayd etildi. Bu ko‘rsatkich taxminan 5 ming dollarga oshib, 2025-yil yakunlariga ko‘ra 9,3 ming dollarni (rasmiy statistikaga ko‘ra 9,2 ming dollar) tashkil etdi.
Baholashlarga ko‘ra, 2025-yilda mamlakatning qator yirik va o‘rta shaharlarida ham aholi jon boshiga YAHM hajmi yuqori darajada bo‘lgan. Jumladan, Navoiy shahrida 9,3 ming dollar, Zarafshon shahrida 7,9 ming dollar, Samarqandda 7,2 ming dollar, Qo‘qon va Andijonda 6,7 ming dollardan, Ohongaron, Yangiyo‘l va Buxoroda esa mos ravishda 5,8 mingdan 5,2 ming dollargacha bo‘lgan.
Shuningdek, mamlakatning ayrim hududlarida aholi jon boshiga YAHM o‘sish surʼatlari nisbatan yuqori bo‘ldi. Toshkent viloyatida bu ko‘rsatkich 1,8 ming dollarga oshib, qariyb 4 ming dollarni tashkil etdi.
Navoiy viloyatida ham o‘sish 1,8 ming dollarni tashkil etib, natijada aholi jon boshiga YAHM taxminan 4 ming dollarga yetdi. Farg‘ona va Sirdaryo viloyatlarida esa mazkur ko‘rsatkich 1,6 ming dollarga oshib, mos ravishda qariyb 3,5 ming va 3,4 ming dollarni tashkil etdi.
Kichik va o‘rta shaharlarda iqtisodiy faollik
Qator kichik va o‘rta shaharlarda aholi jon boshiga YAHMning nisbatan yuqori ko‘rsatkichlari qayd etildi. Jumladan, Termiz shahrida bu ko‘rsatkich 5,1 ming dollarni, Marg‘ilon va Chirchiq shaharlarida qariyb 5 ming dollarni, Namangan shahrida esa 4,8 ming dollarni tashkil etdi. Shuningdek, Kogon va Urganch shaharlarida ham iqtisodiy faollik darajasi nisbatan yuqori bo‘lib qolmoqda.
Tumanlar darajasida iqtisodiy faollik
Toshkent shahri tumanlari kesimida 2020–2025-yillarda aholi jon boshiga to‘g‘ri kelgan YAHMning eng yuqori o‘sish surʼati Mirobod tumanida kuzatilib, ko‘rsatkich 7,1 ming dollarga oshdi. Shuningdek, Yakkasaroy tumanida 6,3 ming dollarga, Chilonzor tumanida esa 5,6 ming dollarga o‘sish qayd etildi. Natijada ushbu tumanlarda aholi jon boshiga YAHM 10 ming dollardan oshdi, bu esa respublikadagi boshqa tuman va shaharlar o‘rtacha qiymatidan deyarli 3 barobar yuqori.
Tumanlar orasida aholi jon boshiga YAHMning eng yuqori o‘sish surʼatlari Karmana tumanida kuzatilib, ko‘rsatkich 2,5 barobarga oshdi. Shuningdek, Yashnobod va Bektemir tumanlarida 2,4 barobar, Sergeli, Yangihayot va Mirzo Ulug‘bek tumanlarida esa 2,3 barobar o‘sish qayd etildi.
Yuqori iqtisodiy faollikka ega hududlar kengayishi
Tungi yorug‘lik maʼlumotlaridan foydalanish tumanlar darajasida urbanizatsiya jarayonlarini baholash imkonini berdi. Xususan, 2020–2025-yillarda tungi yorug‘lik intensivligi yuqori (NTL qiymatining 10 dan baland) bo‘lgan, shahar aglomeratsiyalariga xos hududlar soni 22 tadan 31 taga yetdi.
Bunda mazkur hududlarda aholi jon boshiga YAHM o‘rtacha 3,8 ming dollardan 7 ming dollargacha oshgan.
Shu bilan birga, besh yil davomida tungi yorug‘lik darajasi past (NTL qiymati 1 dan kichik) bo‘lgan tumanlar soni 129 tadan 85 taga qisqardi. Bu esa 44 ta tuman shahar tipidagi rivojlanishga o‘tganini tasdiqlaydi.
Mazkur tumanlarda NTL qiymati o‘rtacha 2,5 barobardan ko‘proqqa oshgan bo‘lsa, aholi jon boshiga YAHM 1,7 ming dollardan 3,2 ming dollargacha o‘sdi.
Xulosa
Olingan natijalar tungi yorug‘lik bo‘yicha sunʼiy yo‘ldosh maʼlumotlari rasmiy statistikani samarali ravishda to‘ldirishi va hududlarning iqtisodiy faolligini tezkor baholashda qo‘llanilishi mumkinligini tasdiqlaydi.
Bunday yondashuv iqtisodiy o‘sishning yangi nuqtalarini aniqlash, shuningdek, hududlarda infratuzilma va investitsiya faolligini rivojlantirish uchun davlat qo‘llab-quvvatlashini yana-da manzilli yo‘naltirish imkonini beradi.

ЦЭИР оценил экономическую активность регионов Узбекистана за пять лет на основе спутниковых данных
Анализ спутниковых данных ночной освещённости показывает усиление экономической активности в регионах и расширение числа территорий с городским типом развития.
24 марта 2026 г., Ташкент. Центр экономических исследований и реформ применил спутниковые данные ночной освещённости (Nighttime Lights, НТЛ) для оценки экономической активности на уровне регионов и городов Узбекистана.
Анализ спутниковых данных ночной освещённости показывает, что более высокая интенсивность освещения, соответствует более высокому уровню экономической активности и развитию городской инфраструктуры.
Результаты анализа ЦЭИР показали высокую степень согласованности спутниковых индикаторов с официальной статистикой. В частности, по оценкам на основе данных ночной освещённости НАСА, в 2020–2025 годах номинальный рост валового внутреннего продукта на душу населения в Узбекистане составил 80,3%, что соответствует среднегодовому росту 15,8%. За 5 лет ВВП увеличился с 2 090 долларов до 3 887 долларов.
Для сравнения, согласно официальной статистике, рост ВВП на душу населения за тот же период составил 81,8% при среднем годовом росте 16,1%, увеличившись с 2 048 долларов до 3 881 доллара.
Экономическая активность крупных и средних городов
Согласно данным, за последние пять лет наибольший рост валового регионального продукта на душу населения среди регионов отмечен в городе Ташкенте, где показатель увеличился примерно на 5 тыс. долларов и по итогам 2025 года составил 9,3 тыс. доллара (согласно статистике 9,2 тыс. долларов).
Согласно оценкам, в 2025 году наиболее высокие показатели валового регионального продукта на душу населения также наблюдались в ряде крупных и средних городов страны. В Навои показатель НТЛ составил 9,3 тыс. долларов, в Зарафшане 7,9 тыс. долларов, в Самарканде 7,2 тыс. долларов, в Коканде и Андижане по 6,7 тыс. долларов, в Ахангаране, Янгиюле и Бухаре от 5,8 тыс. до 5,2 тыс. долларов соответственно.
Также относительно высокие темпы роста валового регионального продукта на душу населения отмечены в ряде регионов страны. В Ташкентской области показатель увеличился на 1,8 тыс. долларов и достиг около 4 тыс. долларов.
В Навоийской области рост также составил 1,8 тыс. долларов, в результате чего ВРП на душу населения достиг примерно 4 тыс. долларов. В Ферганской и Сырдарьинской областях этот показатель увеличился на 1,6 тыс. долларов и составил около 3,5 тыс. и 3,4 тыс. долларов соответственно.
Экономическая активность малых и средних городов
Относительно высокие показатели валового регионального продукта на душу населения отмечены в ряде малых и средних городов. В Термезе показатель составил 5,1 тыс. долларов, в Маргилане и Чирчике около 5 тыс. долларов, в Намангане 4,8 тыс. долларов. Также в городах Каган и Ургенч уровень экономической активности также остается сравнительно высоким.
Экономическая активность на уровне районов
В разрезе районов наиболее высокая динамика роста ВРП на душу населения в 2020–2025 годах наблюдалась в Мирабадском районе, где показатель увеличился на 7,1 тыс. долларов, в Яккасарайском на 6,3 тыс. долларов и в Чиланзарском на 5,6 тыс. долларов. В результате уровень ВРП на душу населения в этих районах превысил 10 тыс. долларов, что почти в 3 раза выше среднего значения по другим районам и городам республики.
Среди районов наиболее высокие темпы роста экономической активности также были отмечены в Карманинском районе, где показатель увеличился в 2,5 раза, Яшнабадском и Бектемирском районах в 2,4 раза, Сергелийском, Янги Хаётском и Мирзо Улугбекском районах в 2,3 раза.
Расширение территорий с высокой экономической активностью
Использование данных ночной освещённости позволило оценить процессы урбанизации на районном уровне. В частности, в период 2020–2025 годов количество территорий с высокой интенсивностью ночной освещённости (НТЛ выше 10), характерной для городских агломераций, увеличилось с 22 до 31. При этом средний уровень валового регионального продукта на душу населения в таких территориях вырос в среднем с 3,8 тыс. долларов до 7 тыс. долларов.
В то же время, за пять лет число районов с низким уровнем ночной освещённости (НТЛ ниже 1) сократилось со 129 до 85, что подтверждает переход 44 районов к городсткому типу развития.
В этих районах показатель НТЛ увеличился в среднем более чем в 2,5 раза, тогда как ВРП на душу населения вырос в среднем с 1,7 тыс. до 3,2 тыс. долларов.
Полученные результаты подтверждают, что спутниковые данные ночной освещённости могут эффективно дополнять официальную статистику и использоваться для оперативной оценки экономической активности регионов.
Такой подход позволит выявлять новые точки экономического роста и более адресно направлять государственную поддержку на развитие инфраструктуры и инвестиционной активности в регионах.