Oliy martabali mehmonlarga ushbu noyob obidalarning tarixi, me’moriy xususiyatlari hamda Sharqda ilm-fan, madaniyat va shaharsozlik rivojidagi ahamiyati haqida batafsil ma’lumot berildi.
Tashrif Ismoil Somoniy tomonidan barpo etilgan Somoniylar maqbarasidan boshlandi. Ushbu obida 1993-yilda YUNЕSKOning Umumjahon merosi ro‘yxatiga kiritilgan.
Shundan so‘ng yetakchilar ko‘p asrlar davomida Buxoroning siyosiy va ma’muriy markazi bo‘lib kelgan qadimiy Ark qal’asiga tashrif buyurdilar. Arxeologik va tarixiy ma’lumotlarga ko‘ra, qal’a uzoq davr mobaynida shakllanib kelgan va yaqin o‘tmishdan boshlab Buxoro hukmdorlarining qarorgohi vazifasini bajargan. Bugungi kunda Ark shaharning eng mashhur obidalaridan biri va Buxoro tarixiy markazining muhim qismi hisoblanadi.
Poyi Kalon majmuasi – Markaziy Osiyoning eng salobatli me’moriy majmualaridan biri. 1127-yilda bunyod etilgan mashhur Kalon minorasi majmuaning eng e’tiborli inshooti bo‘lib, asrlar davomida nafaqat Buxoro me’morchiligi namunasi, balki shaharning haqiqiy “tashrif qog‘ozi” bo‘lib xizmat qilib kelmoqda.
Ansambl tarkibiga XVI asr boshlariga oid Kalon masjidi va Mir Arab madrasasi ham kiradi. Ushbu majmua haqli ravishda Shayboniylar davridagi tarixiy Buxoroning durdonalaridan biri hisoblanadi.
Oliy martabali mehmonlarda Labi Hovuz majmuasi ham katta taassurot qoldirdi. U qadimiy hovuz atrofida qurilgan va eski Buxorodagi eng mashhur jamoat maskanlaridan biri hisoblanadi.
Bu yerda Ko‘kaldosh madrasasi, Nodir Devonbegi madrasasi va xonaqohi joylashgan. Shaharning ushbu go‘shasi asrlar davomida aholi, sayyohlar va ilm ahlini o‘ziga jalb qiluvchi maskan bo‘lib kelgan hamda o‘rta asrlardagi Buxoroning betakror muhitini bugungi kungacha saqlab qolgan.
Tashrif davomida xalq hunarmandchiligi namunalari hamda tarixiy obidalarga tushirilgan badiiy bezaklarning xususiyatlari ham namoyish etildi.
Ozarbayjonlik mehmonlarga Buxoroning Buyuk Ipak yo‘lidagi islom sivilizatsiyasining eng yirik ilm-fan, ta’lim va savdo markazlaridan biri sifatidagi ko‘p asrlik tarixi haqida so‘zlab berildi.
Bahouddin Naqshband maqbarasi ziyorat qilindi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Oʻzbekiston – Ozarbayjon sammitining ikkinchi kuni tadbirlarida ishtirok etish uchun Buxoro shahriga keldi.

Высоким гостям была представлена подробная информация об истории этих уникальных памятников, их архитектурных особенностях и значении в развитии науки, культуры и градостроительства на Востоке.
Осмотр начался с мавзолея Саманидов, который был построен Исмаилом Самани как семейная усыпальница. Мавзолей в 1993 году включен в список объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО.
Затем лидеры посетили крепость Арк – древнюю цитадель, которая на протяжении многих веков была политическим и административным центром Бухары. Археологические и исторические данные свидетельствуют о том, что крепость складывалась на протяжении длительного времени и в своем позднем облике служила резиденцией бухарских правителей. Сегодня Арк остается одним из главных символов города и важной частью исторического центра Бухары.
Ансамбль Пои-Калон – один из самых величественных архитектурных комплексов Центральной Азии. Его доминантой является знаменитый минарет Калон, возведенный в 1127 году, который на протяжении веков служил не только архитектурной вертикалью Бухары, но и подлинным символом города.
В состав ансамбля также входят соборная мечеть Калон начала XVI века и медресе Мир-Араб. Этот комплекс по праву считается одной из главных жемчужин исторической Бухары шейбанидского периода.
Особое впечатление на высоких гостей произвел ансамбль Лаби-Хауз – одно из самых узнаваемых общественных пространств старой Бухары, сложившееся вокруг старинного водоема.
В его состав входят медресе Кукельдаш, ханака и медресе Надира Диванбеги. На протяжении столетий этот уголок города оставался местом притяжения для жителей, путешественников и людей науки, сохранив до наших дней неповторимую атмосферу средневековой Бухары.
В ходе посещения были также представлены образцы народных ремесел, элементы традиционного декоративного искусства, особенности художественного оформления памятников.
Азербайджанским гостям рассказали о многовековой истории Бухары как одного из крупнейших центров исламской цивилизации, науки, просвещения и торговли на Великом шелковом пути.
Президент посетил мавзолей Бахауддина Накшбанда
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев прибыл в город Бухару для участия в мероприятиях второго дня узбекско-азербайджанского саммита.