Xitoyning O‘zbekistondagi Elchisi bilan uchrashuv to‘g‘risida
2026-yil 16-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Mirvoxid Azimov Xitoy Xalq Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Yuy Szyun bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda ikki tomonlama kun tartibidagi dolzarb masalalar, shuningdek, O‘zbekiston va Xitoyning ko‘p tomonlama tuzilmalar, jumladan, ShHT va “MO – Xitoy” formati doirasidagi hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar oliy va yuqori darajadagi tadbirlarga tayyorgarlik ko‘rish yuzasidan yaqin hamkorlikni davom ettirishga kelishib oldilar.

Meeting with the Ambassador of China to Uzbekistan
On 16 July 2026, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Mirvokhid Azimov met with Yu Jun, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of China to the Republic of Uzbekistan.
During the meeting, the sides discussed current issues on the bilateral agenda, as well as cooperation between Uzbekistan and China within multilateral frameworks, including the SCO and the “CA–China” format.
The parties agreed to continue close cooperation in preparation for events at the highest and high levels.