Xitoyning O‘zbekistondagi Elchisi bilan uchrashuv to‘g‘risida
2026-yil 16-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Mirvoxid Azimov Xitoy Xalq Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Yuy Szyun bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda ikki tomonlama kun tartibidagi dolzarb masalalar, shuningdek, O‘zbekiston va Xitoyning ko‘p tomonlama tuzilmalar, jumladan, ShHT va “MO – Xitoy” formati doirasidagi hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar oliy va yuqori darajadagi tadbirlarga tayyorgarlik ko‘rish yuzasidan yaqin hamkorlikni davom ettirishga kelishib oldilar.

О встрече с Послом Китая в Узбекистане
16 июля 2026 года заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Мирвохид Азимов провел встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Китайской Народной Республики в Узбекистане Юй Цзюнем.
На встрече были обсуждены актуальные вопросы двусторонней повестки дня, а также взаимодействие Узбекистана и Китая в рамках многосторонних структур, в том числе ШОС и формата «ЦА – Китай».
Стороны договорились продолжить тесное взаимодействие по подготовке мероприятий на высшем и высоком уровнях.