O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Turkiy davlatlar tashkiloti Tashqi ishlar vazirlari kengashining norasmiy yigʻilishida ishtirok etdi
18-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov Turkiy davlatlar tashkiloti Tashqi ishlar vazirlari kengashining norasmiy yigʻilishida ishtirok etdi.
«Antaliyada Turkiy davlatlar tashkiloti Tashqi ishlar vazirlari kengashining norasmiy yig‘ilishini o‘tkazdik va hamkorligimizning asosiy yo‘nalishlariga, jumladan transport, energetika, “yashil” transformatsiya, raqamlashtirish va innovatsiyalarga alohida eʼtibor qaratdik, – deb yozdi O‘zbekiston TIV rahbari o‘zining telegram-kanalida. – Shuningdek, tashkilotning institutsional rivoji, “TDT plyus” formati doirasida aloqalarimizni kengaytirish, tashqi sheriklar bilan amaliy va tizimli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish yuzasidan fikr almashdik.
Biz mintaqaviy hamkorligimizni mustahkamlash, iqtisodiy o‘sishni rag‘batlantirish va umumiy masalalarni hal qilish uchun birgalikda ishlashni davom ettiramiz».

Министр иностранных дел Узбекистан принял участие в неформальном заседании Совета министров иностранных дел Организации тюркских государств
18 апреля министр иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёр Саидов принял участие в неформальном заседании Совета министров иностранных дел Организации тюркских государств.
«В Анталии провели неформальное заседание Совета министров иностранных дел Организации тюркских государств и уделили особое внимание ключевым направлениям нашего сотрудничества, включая транспорт, энергетику, «зелёную» трансформацию, цифровизацию и инновации, – написал в своем telegram-канале глава МИД Узбекистана. – Обменялись мнениями по вопросам институционального развития организации, расширения взаимодействия в рамках формата «ОТГ плюс», установления практического и системного сотрудничества с внешними партнёрами.
Мы намерены продолжать совместную работу по укреплению регионального сотрудничества, стимулированию экономического роста и решению общих задач».