Hurmatli forum qatnashchilari! Xonimlar va janoblar! Avvalambor, anjumanga tashrif buyurgan mehmonlarimizni chin qalbimdan qutlab, barchangizni Osiyo xotin-qizlarining ikkinchi forumi ochilishi bilan qizg‘in muborakbod etaman.
Hurmatli forum qatnashchilari!
Avvalambor, anjumanga tashrif buyurgan mehmonlarimizni chin qalbimdan qutlab, barchangizni Osiyo xotin-qizlarining ikkinchi forumi ochilishi bilan qizg‘in muborakbod etaman.
Asrlar davomida ilm-fan, madaniyat va sivilizatsiyalar tutashgan boqiy va hamisha navqiron Buxoro shahrida jam bo‘lgan siz, azizlarga samimiy salomimni hamda eng ezgu tilaklarimni izhor etishdan mamnunman.
Mazkur forumni o‘tkazish tashabbusini qo‘llab-quvvatlab, anjuman ishida faol ishtirok etayotgan Birlashgan Millatlar Tashkiloti va uning ixtisoslashgan muassasalariga, barcha xalqaro tashkilotlarga, Osiyo mamlakatlaridan tashrif buyurgan parlament delegatsiyalari a’zolariga, senator va deputatlarga alohida minnatdorlik bildiraman.
Ma’lumki, Osiyo xalqlarining tarixi, madaniyati, qadriyatlari bir-biriga yaqin hamda mushtarak bo‘lib, bu jihat mintaqada barcha sohalarni o‘zaro birlashtiradigan, turli millat ayollarini hamkorlikka chorlaydigan omillardan hisoblanadi.
Bugun Osiyo qit’asida istiqomat qilayotgan 5 milliardga yaqin aholining qariyb yarmini ayollar tashkil etadi. Biz ularning timsolida nafaqat nafosat sohibalarini, balki mamlakatlarimiz taraqqiyotini jadallashtirish, xalqlar farovonligini yuksaltirish va adolatli dunyoni barpo etish yo‘lidagi ulkan bunyodkor kuchni ko‘ramiz.
Sizlarning yuksak professional mahoratingiz, boy bilim va tajribangiz hamda birdamlikka qat’iy intilishingiz keng mintaqamizdagina emas, balki dunyo miqyosida xotin-qizlarning huquq va manfaatlarini samarali himoya qilishga xizmat qilmoqda.
Xotin-qizlarning huquq va erkinliklari, manfaatlarini ta’minlash, ijtimoiy-siyosiy faolligini oshirish Yangi O‘zbekiston islohotlarining ustuvor yo‘nalishiga aylandi. Zero, ayolga e’tibor – bu, avvalo, inson shaxsiga, uning qadriga bo‘lgan yuksak ehtiromning oliy namunasidir. Xotin-qizlarning jamiyatdagi o‘rnini mustahkamlash faqat siyosiy vazifa emas, balki erkin va farovon jamiyat barpo etish yo‘lidagi izchil demokratik yangilanishlarning ajralmas qismi hamdir.
So‘nggi yillarda yurtimizda gender tenglikni ta’minlash borasida mustahkam huquqiy va institutsional poydevor yaratildi. Yangi tahrirdagi Konstitutsiya hamda “O‘zbekiston – 2030” strategiyasi ayollar huquqlari, onalik va bolalikni himoya qilishning institutsional kafolatlarini mustahkamladi.
Keng ko‘lamli islohotlar natijasida xotin-qizlarning davlat boshqaruvidagi ulushi 35 foizga, tadbirkorlik sohasida 37 foizga, siyosiy partiyalar tarkibida esa 49 foizga yetib, O‘zbekiston bu ko‘rsatkich bo‘yicha xalqaro reytinglarda yetakchi mamlakatlar qatoridan joy oldi. Xususan, Parlamentlararo Ittifoq tomonidan yuritiladigan “Parlamentdagi ayollar” reytingida respublikamiz 193 ta mamlakat orasida 35-o‘ringa ko‘tarildi.
Ijro hokimiyati tizimida rahbar ayollar safining kengayishi va mahalliy o‘zini o‘zi boshqarish organlaridagi ishtirokining ortishi davlat tomonidan qarorlar qabul qilinishida inklyuzivlikni ta’minlamoqda.
Oliy ta’lim muassasalari talabalari orasida ayollar ulushi keskin ortgani, jumladan, magistraturada tahsil olayotgan xotin-qizlarning soni oxirgi besh yilda 11 karraga ko‘payganini islohotlarimizning muhim strategik natijasi deb bilamiz.
Ayniqsa, yurtimizda xotin-qizlarning iqtisodiy mustaqilligini ta’minlash taraqqiyotning ustuvor yo‘nalishlaridan biriga aylandi. 2025-yilda 2,6 million nafar xotin-qizning daromadli mehnat bilan band bo‘lishiga ko‘maklashildi. O‘zbekiston joriy yilda “Ayol, biznes va qonun” xalqaro indeksida o‘z pozitsiyasini 43 pog‘onaga yaxshilab, 190 ta davlat o‘rtasida 48-o‘rinni egallaganini mamnuniyat bilan qayd etmoqchiman.
Bugungi murakkab davrda xotin-qizlarning iqtisodiyotdagi ishtiroki hamda ulushini keskin oshirish, davlat va jamiyat boshqaruvidagi ta’sirini kuchaytirish, ularning intellektual salohiyatidan unumli foydalanish dolzarbdir. Bu borada davlatlarimiz tadbirkor xotin-qizlari o‘rtasidagi ko‘p qirrali sheriklikni kengaytirish, biznes forumlar va xalqaro treninglar o‘tkazib borilishidan manfaatdormiz.
Shuningdek, mamlakatlarimiz ishbilarmon ayollari imkoniyatlarini yangi bosqichga olib chiqish maqsadida hayotimizga shiddat bilan kirib kelayotgan sun’iy intellekt va raqamli texnologiyalardan foydalanish ko‘nikmalarini o‘rgatuvchi, yangi startap loyihalarini qo‘llab-quvvatlovchi platforma tashkil etish taklifini ilgari suramiz.
Ertaga butun dunyoda “Xalqaro oila kuni” keng nishonlanadi. Sharq davlatlarida jamiyatning mustahkam poydevori, qo‘rg‘oni bo‘lgan oilaviy qadriyat va an’analarini bezavol saqlash so‘nggi yillarda tobora dolzarb masalaga aylanib bormoqda. Mazkur forum doirasida mamlakatlarimizdagi oila institutini tadqiq etish bo‘yicha ilmiy muassasalar tarmog‘ini shakllantirib, eng ilg‘or tajribalarni o‘zaro almashish albatta o‘zining kutilgan samarasini beradi.
Umuman olganda, mazkur forum kelgusida Osiyoda barcha darajada qarorlar qabul qilish jarayonida ayollarning rolini oshiradigan sermahsul muloqot maydoniga aylanishi shubhasiz. Shu ma’noda ushbu anjuman doirasida sizlar barqaror taraqqiyotni ta’minlash borasida yangi tashabbus va ezgu g‘oyalarni faol ilgari surishingizga qat’iy aminman.

Участникам второго Азиатского форума женщин
Уважаемые участники форума! Дамы и господа! От всей души поздравляю наших дорогих гостей с открытием второго Азиатского форума женщин.
От всей души поздравляю наших дорогих гостей с открытием второго Азиатского форума женщин.
Мне доставляет большое удовольствие приветствовать вас, собравшихся сегодня в древней и вечно молодой Бухаре, где на протяжении веков развивались наука и культура, происходило взаимовлияние великих цивилизаций.
Выражаю особую признательность за поддержку инициативы о проведении форума Организации Объединенных Наций и ее специализированным учреждениям, международным организациям и активное в нем участие их представителей, в том числе парламентских делегаций, сенаторов и депутатов из стран Азии.
Как известно, история, культура, ценности народов Азии близки и схожи, и это один из объединяющих факторов в регионе, в том числе побуждающий женщин разных национальностей к взаимодействию.
Сегодня около половины почти пятимиллиардного населения Азии составляют женщины. Мы видим в них не только олицетворение красоты и нежности, но и огромную созидательную силу, способную ускорить развитие наших стран, повысить благосостояние народов и построить справедливый мир. Ваш высокий профессионализм, знания и богатый опыт, а также решительное стремление к активному сотрудничеству служат эффективной защите прав и интересов женщин в регионе и во всем мире.
В Новом Узбекистане обеспечение прав, свобод и жизненных интересов женщин, повышение их общественно-политической активности определены приоритетным направлением реформ. Ведь внимание к женщине – это прежде всего высшее проявление внимания к человеческой личности, ее достоинству. Укрепление роли женщин в обществе является не только политической задачей, но и неотъемлемой частью последовательного демократического обновления в процессе построения свободного и благополучного общества.
В последние годы в стране создана прочная правовая и институциональная основа обеспечения гендерного равенства. Конституция в новой редакции и Стратегия «Узбекистан – 2030» укрепили конституционные гарантии защиты прав женщин, материнства и детства.
В результате масштабных реформ доля женщин в государственном управлении достигла 35 процентов, в сфере предпринимательства – 37 процентов, в политических партиях – 49 процентов, и Узбекистан по данному показателю вошел в число ведущих стран в международных рейтингах.
В частности, в рейтинге «Женщины в парламенте» Межпарламентского союза республика поднялась на 35-е место среди 193 стран.
Увеличение числа женщин-руководителей в системе исполнительной власти и органах самоуправления на местах обеспечивает их инклюзивное участие в процессе принятия государственных решений. Среди студентов высших образовательных учреждений становится все больше девушек, в том числе за последние пять лет их число среди обучающихся в магистратуре увеличилось в 11 раз, все это мы считаем значимым стратегическим результатом наших реформ.
Обеспечение экономической независимости женщин является в нашей стране одним из важных направлений развития. В 2025 году содействие в обеспечении занятости было оказано 2,6 миллиона женщин. С удовлетворением отмечаю, что Республика Узбекистан в международном индексе «Женщины, бизнес и закон» в 2026 году улучшила свои позиции на 43 пункта и заняла 48-е место среди 190 государств.
В нынешнее сложное время актуальным является значительное расширение участия и увеличение доли женщин в экономике, усиление их влияния в государственном и общественном управлении и рациональное использование их интеллектуального потенциала. В этой связи мы заинтересованы в расширении многостороннего партнерства между женщинами-предпринимателями наших государств, проведении бизнес-форумов и международных тренингов.
С целью вывести возможности женщин-предпринимателей на новый уровень мы также выдвигаем предложение о создании платформы, которая будет обучать навыкам использования искусственного интеллекта и цифровых технологий, стремительно входящих в нашу жизнь, и поддерживать новые стартап-проекты.
Завтра во всем мире будет широко отмечаться Международный день семьи. В последние годы все более актуальным становится сохранение семейных ценностей и традиций, являющихся прочной опорой общества в странах Востока. Формирование в рамках этого форума сети научных учреждений в наших странах для исследования института семьи и обмен передовым опытом, безусловно, принесут ожидаемые результаты.
В целом данный форум, несомненно, станет в будущем эффективной площадкой для диалога, который повысит роль женщин в Азии в процессах принятия решений на всех уровнях. В этом плане я твердо убежден, что в рамках форума вы будете активно продвигать новые инициативы и идеи по обеспечению устойчивого развития.
Пользуясь случаем, желаю всем вам здоровья, благополучия и новых достижений в вашей деятельности, больших успехов работе форума.