Ўзбекистон ташқи ишлар вазири бошчилигидаги делегациянинг Германия Федератив Республикасига ташрифи юзасидан
11 февраль куни Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидов бошчилигидаги делегация Берлин шаҳрида Германия томони вакиллари билан қатор муҳим учрашувлар ва музокаралар ўтказди.
Ташриф дастури сиёсий, савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни янада ривожлантиришга қаратилган тадбирларни қамраб олди.
Жумладан Германия Федерал иқтисодий ишлар ва энергетика вазири Катерина Райхе билан учрашувда мамлакатлар ўртасидаги иқтисодий ҳамкорликда истиқболли ривожланиш динамикаси қайд этилди. Сўнгги йилларда товар айирбошлаш ҳажми икки баробарга ортганлиги, қўшма инвестиция портфели 10 миллиард доллардан ошиб, “яшил” энергетика, саноат, муҳим хомашёлар ва ишчи кучининг ҳаракатчанлиги соҳасида ҳамкорлик кенгайиб бораётганлиги таъкидланди. Шу доирада савдо ва инвестициявий шерикликни фаоллаштириш ҳамда келгусида икки томонлама бизнес тадбирлари олдидан аниқ лойиҳаларни ишлаб чиқиш масалаларида келишувга эришилди.
Ташриф доирасида Бахтиёр Саидов Германия ташқи ишлар вазири Йохан Вадефул билан стратегик ҳамкорликни кенгайтириш масалалари бўйича атрофлича музокаралар олиб борди. Савдо, энергетика ва минтақавий барқарорлик каби муҳим йўналишларда икки томонлама ҳамкорликни янада ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилди. Бўлажак саммитлар ва Ўзбекистон–Германия ишбилармонлар кенгаши каби ташаббуслар орқали иқтисодий алоқаларни мустаҳкамлаш муҳимлиги таъкидланди. Ҳамкорликни янада илгари суриш ва яқин келажакда Германия вакилини Тошкентда ташрифини амалга оширишга ишонч билдирди.
Шунингдек, Европа Иттифоқининг Марказий Осиё бўйича махсус вакили Эдуардс Стипраис билан учрашув ўтказилди. Самарқанд ва Брюссель саммитлари Ўзбекистон–Европа Иттифоқи стратегик шериклигида янги босқични бошлаб бергани қайд этилди. Шу билан бирга, Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтадиган “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи Парламентлараро” биринчи саммитига тайёргарлик масалалари кўриб чиқилди, шунингдек Тошкент шаҳрида Европа инвестиция банкининг Минтақавий ваколатхонасининг очилиши инвестициявий ҳамкорликни мустаҳкамлашда муҳим босқич эканлиги қайд этилди.
“Марказий Осиё – Германия” бизнес форуми доирасида Ўзбекистон кенг кўламли ислоҳотларни изчил амалга ошириб келаётгани, очиқ, барқарор ва инвесторлар учун қулай иқтисодиётни шакллантираётгани қайд этилди. Учрашув глобал трансформация шароитида узлуксиз етказиб бериш занжирларини барпо этиш ва янги инвестиция лойиҳаларини ишга туширишга тайёр, якдил ҳамкорларни бирлаштирган муҳим платформа сифатида баҳоланди.
Шунингдек, “яшил” энергетика, машинасозлик, электротехника ишлаб чиқариш ва қурилиш материаллари соҳаларида ҳамкорликни чуқурлаштириш учун кучли салоҳият мавжудлиги қайд этилди. Жорий йил июнь ойида бўлиб ўтадиган Тошкент Халқаро Инвестиция Форумига ҳамкорлар таклиф этилди ва стратегик иқтисодий шерикликни янада мустаҳкамлаш масалалари давом эттирилиши маълум қилинди.

Делегация Узбекистана во главе с министром иностранных дел провела ряд встреч в Берлине
11 февраля делегация во главе с министром иностранных дел Узбекистана Бахтиёром Саидовым провела в Берлине ряд важных встреч и переговоров с представителями германской стороны.
Программа визита охватила мероприятия, направленные на дальнейшее развитие политического, торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества.
В частности, состоялась встреча с министром экономики и энергетики Германии Катериной Райхе. Было отмечено наличие весьма многообещающей динамики в экономическом сотрудничестве между странами. Подчёркнуто, что за последние годы объём торговли удвоился, совместный инвестиционный портфель превышает 10 миллиардов долларов, расширяется взаимодействие в области «зелёной» энергетики, промышленности, критически важных сырьевых материалов и мобильности рабочей силы. В этой связи достигнута договорённость активизировать диалог по вопросам торговли и инвестиций, а также продвигать конкретные проекты в рамках предстоящих двусторонних деловых мероприятий.
В ходе обсуждения с министром иностранных дел Германии Йоханном Вадефулем подтверждена нацеленность на дальнейшее углубление двустороннего сотрудничества в таких ключевых сферах, как торговля, энергетика и региональная стабильность. Отдельно подчёркнута важность предстоящих саммитов и укрепления экономических связей через такие инициативы, как Узбекско-германский деловой совет. Выражена уверенность в дальнейшем продвижении партнёрства и готовность приветствовать германского коллегу в Ташкенте в ближайшее время.
Также состоялась встреча со Специальным представителем Европейского союза по Центральной Азии Эдуардом Стипрайсом. Отмечено, что саммиты в Самарканде и Брюсселе ознаменовали новый этап в стратегическом партнёрстве Узбекистана и ЕС. Рассмотрена подготовка к первому Межпарламентскому саммиту «Центральная Азия – ЕС» в Самарканде, а также приветствовано открытие регионального представительства Европейского инвестиционного банка в Ташкенте как важная веха в укреплении инвестиционного сотрудничества.
На «Центральноазиатско-германском» бизнес-форуме было отмечено, что Узбекистан последовательно проводит масштабные реформы, формируя открытую, стабильную и благоприятную для инвесторов экономику. Мероприятие было оценено как важная платформа, объединившая единомышленников, приверженных созданию надёжных цепочек поставок и запуску новых инвестиционных проектов в условиях глобальных преобразований.
Подчёркнут значительный потенциал для углубления сотрудничества в области «зелёной» энергетики, машиностроения, электротехнической промышленности и производства строительных материалов. Выражена готовность приветствовать партнёров на Ташкентском международном инвестиционном форуме в июне текущего года и продолжить укрепление стратегического экономического партнёрства.