Ўзбекистонлик талабалар Покистонда ўтаётган халқаро конференцияда иштирок этмоқда
Ўзбекистон элчихонасида Покистон Фан ва технологиялар миллий университетида (NUST) ташкил этилган халқаро илмий-амалий конференцияда иштирок этиш учун Исломобод шаҳрига келган бир гуруҳ ватандош талабалар билан учрашув бўлиб ўтди.
Мулоқот давомида иштирокчиларга Ўзбекистонда ёшларга оид давлат сиёсатининг устувор йўналишлари ҳақида батафсил маълумот берилди. Давлатимиз раҳбари томонидан илгари сурилаётган қатор муҳим ташаббуслар ҳамда амалга оширилаётган ислоҳотларга алоҳида эътибор қаратилди.
Хорижда таҳсил олаётган ва меҳнат фаолияти билан шуғулланаётган ватандош ёшларнинг қонуний ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш давлатимиз сиёсатининг устувор йўналишларидан бири эканлиги таъкидланди. Ҳозирги кунда ёшлар инновацион ва ижтимоий ғояларни илгари суришда, шунингдек, мамлакатимизни ижтимоий-иқтисодий тараққиётнинг янги босқичига олиб чиқишда асосий куч бўлиб хизмат қилаётгани қайд этилди.
Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳалари муҳокамаси портали платформасида эълон қилинган янгиланган «Ўзбекистон–2030» стратегияси лойиҳаси ҳақида алоҳида тўхталиб ўтилди. Такомиллашаётган стратегиянинг марказида Давлатимиз Раҳбари томонидан илгари сурилган асосий ғоя — “Халқ давлат идораларига эмас, давлат идоралари халқимизга хизмат қилиши керак” деган тамойил туриши қайд этилди. Стратегияни такомиллаштириш жараёнида унинг доирасида эришилган натижалар чуқур таҳлил қилиниб, мавжуд муаммолар инобатга олинмоқда.
Шунингдек, Ўзбекистон-Покистон муносабатларининг бугунги ҳолати ва истиқболлари, элчихона фаолияти, хусусан, олий таълим соҳасида ушбу мамлакат университетлари билан эришилган келишувлар, қўшма таълим дастурлари ва лойиҳалар, шунингдек, ўзбекистонлик ёшлар учун ажратилган грантлар ҳақида маълумот берилди.
Ватандош талабалар, ўз навбатида Покистонга ташрифлари ҳамда халқаро конференциядаги иштироклари Озарбайжон, Индонезия, Малайзия ва бошқа давлатлар ёшлари билан тажриба алмашиш ва мулоқот қилиш учун муҳим майдон бўлганини таъкидладилар.
«Покистонда ташкил этилган конференцияда Ўзбекистон ва Германияда таҳсил олаётган ватандошлар иштирок этаяпти. Анжуман қатнашчиларига Ўзбекистонда ёшларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, таълим олиш имкониятларини кенгайтириш, хорижда ўқиши учун тақдим этилаётган имтиёзлар ҳақида маълумот бердик. Шунингдек, Ўзбекистон ёшларининг ахборот технологиялари, IT, гуманитар фанлар ва хорижий тилларни ўзлаштириш йўналишида эришган ютуқлари, мамлакатимизнинг бой маданий мероси ва тарихи ҳақида батафсил тақдимотлар ўтказдик», – деди Муҳаммадали Носиржонов.

Студенты из Узбекистана принимают участие в международной конференции в Пакистане
В посольстве Узбекистана состоялась встреча с группой студентов-земляков, приехавших в Исламабад для участия в международной научно-практической конференции, организованной в Национальном университете науки и технологий Пакистана (NUST).
В ходе беседы участникам подробно рассказали о приоритетных направлениях государственной политики в отношении молодежи в Узбекистане. Особое внимание было уделено ряду важных инициатив, продвигаемых Главой нашего государства, а также реализуемым реформам.
Было подчеркнуто, что обеспечение законных прав и интересов молодых соотечественников, обучающихся за границей и работающих, является одним из приоритетных направлений государственной политики. Отмечено, что сегодня молодежь служит ключевой движущей силой в продвижении инновационных и социальных идей, а также в выведении нашей страны на новый уровень социально-экономического развития.
Особое внимание уделено обновленному проекту стратегии «Узбекистан–2030», размещенному на портале обсуждения проектов нормативно-правовых актов. В центре совершенствующейся стратегии находится основная идея, продвигаемая Главой государства — принцип «Государственные учреждения должны служить народу, а не наоборот». В процессе совершенствования стратегии достигнутые результаты тщательно анализируются, а существующие проблемы принимаются во внимание.
Кроме того, была представлена информация о текущем состоянии и перспективах узбекистанско-пакистанских отношений, деятельности посольства, а также о достигнутых соглашениях с университетами Пакистана, совместных образовательных программах и проектах, а также грантах, предоставленных для узбекской молодежи.
В свою очередь, студенты-земляки отметили, что их визит в Пакистан и участие в международной конференции стали важной площадкой для обмена опытом и общения с молодежью Азербайджана, Индонезии, Малайзии и других стран.
«В конференции, организованной в Пакистане, принимают участие наши соотечественники, обучающиеся в Узбекистане и Германии. Мы предоставили участникам информацию о комплексной поддержке молодежи в Узбекистане, расширении возможностей получения образования, льготах для обучения за границей. Также были проведены подробные презентации о достижениях узбекской молодежи в сфере информационных технологий, IT, гуманитарных наук и изучения иностранных языков, а также о богатом культурном наследии и истории нашей страны», – сообщил Мухаммадали Носиржонов.