Ўзбекистон Президенти Қирғизистон Президентини таваллуд куни билан табриклади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 6 декабрь куни бўлиб ўтган телефон орқали мулоқотда Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаровни таваллуд куни билан самимий табриклаб, унга мустаҳкам соғлик, фаровонлик ва қардош Қирғизистон халқига бардавом равнақ тилади.
Ўзбекистон билан Қирғизистон ўртасидаги стратегик шериклик, дўстлик ва яхши қўшничилик муносабатларини янада мустаҳкамлашнинг амалий жиҳатлари муҳокама қилинди.
Кейинги йилларда икки томонлама ҳамкорликда эришилган ютуқлар алоҳида мамнуният билан қайд этилди. Барча даражадаги алоқалар давом этмоқда. Товар айирбошлаш ва юк ташиш ҳажми барқарор ўсиб бормоқда. Иқтисодиётнинг устувор тармоқларида қўшма лойиҳалар амалга оширилмоқда. Фаол маданий-гуманитар ва ҳудудлараро алмашинувлар олиб борилмоқда.
Йирик стратегик лойиҳалар, жумладан, “Ўзбекистон - Қирғизистон – Хитой” темир йўли ва Қамбарота ГЭС-1 қурилиши доирасидаги ишлар давом этмоқда.

The President of Uzbekistan congratulates the President of Kyrgyzstan on his birthday
During a telephone conversation on December 6, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, congratulated the President of the Kyrgyz Republic, Sadyr Japarov, on his birthday, sincerely wishing him good health, well-being, and continued prosperity for the brotherly people of Kyrgyzstan.
The practical aspects of deepening the strategic partnership, friendship, and good-neighborliness between Uzbekistan and Kyrgyzstan were discussed.
With particular satisfaction, the progress achieved in recent years in bilateral cooperation was noted. Contacts at all levels continue. Trade turnover and freight transportation are steadily increasing. Joint projects in priority sectors of the economy are being implemented. Active cultural, humanitarian, and interregional exchanges are underway.
Work is underway on the practical implementation of major strategic projects, including the construction of the Uzbekistan – Kyrgyzstan – China railway and the Kambarata HPP-1.