Ўзбекистон Президенти Қирғизистон Президентини таваллуд куни билан табриклади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 6 декабрь куни бўлиб ўтган телефон орқали мулоқотда Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаровни таваллуд куни билан самимий табриклаб, унга мустаҳкам соғлик, фаровонлик ва қардош Қирғизистон халқига бардавом равнақ тилади.
Ўзбекистон билан Қирғизистон ўртасидаги стратегик шериклик, дўстлик ва яхши қўшничилик муносабатларини янада мустаҳкамлашнинг амалий жиҳатлари муҳокама қилинди.
Кейинги йилларда икки томонлама ҳамкорликда эришилган ютуқлар алоҳида мамнуният билан қайд этилди. Барча даражадаги алоқалар давом этмоқда. Товар айирбошлаш ва юк ташиш ҳажми барқарор ўсиб бормоқда. Иқтисодиётнинг устувор тармоқларида қўшма лойиҳалар амалга оширилмоқда. Фаол маданий-гуманитар ва ҳудудлараро алмашинувлар олиб борилмоқда.
Йирик стратегик лойиҳалар, жумладан, “Ўзбекистон - Қирғизистон – Хитой” темир йўли ва Қамбарота ГЭС-1 қурилиши доирасидаги ишлар давом этмоқда.

Президент Узбекистана поздравил Президента Кыргызстана с днем рождения
В ходе телефонного разговора 6 декабря Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев тепло поздравил Президента Кыргызской Республики Садыра Жапарова с днем рождения, искренне пожелав ему крепкого здоровья, благополучия и дальнейшего процветания братскому народу Кыргызстана.
Были обсуждены практические аспекты дальнейшего углубления узбекско-кыргызских отношений стратегического партнерства, дружбы и добрососедства.
С особым удовлетворением отмечен достигнутый в последние годы прогресс в двустороннем сотрудничестве. Продолжаются контакты на всех уровнях. Стабильно растут объемы товарооборота и грузоперевозок. Реализуются совместные проекты в приоритетных отраслях экономики. Осуществляются активные культурно-гуманитарные и межрегиональные обмены.
Ведется работа по практической реализации крупных стратегических проектов, включая строительство железной дороги Узбекистан – Кыргызстан – Китай и Камбаратинской ГЭС-1.