Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Венада ўтказилган ЕХҲТ Вазирлар кенгашининг 32-йиғилишида иштирок этди
4 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидов Вена шаҳрида ўтказилган ЕХҲТ Вазирлар кенгашининг 32-йиғилишида иштирок этди.
“Вена шаҳрида ўтказилган ЕХҲТ Вазирлар кенгашининг 32-йиғилишида конструктив мулоқот, минтақавий ҳамкорлик ва янгиланган кўп томонлама тизимга содиқлигимизни яна бир бор тасдиқладик, – деб ёзди Ўзбекистон ТИВ раҳбари ўзининг telegram-каналида. – Халқаро муносабатларда бугунги кунда кузатилаётган чуқур бўлинишни енгиб ўтиш ҳамда ўзаро ишончни тиклаш заруратини алоҳида таъкидладик.
Геосиёсий зиддиятлар, қуролли можаролар, кибер таҳдидлар ва иқлим билан боғлиқ офатлар чегаралар оша тобора ортиб бораётган бир пайтда, ЕХҲТ каби халқаро институтлар ўз асосий вазифаларини янада самарали бажаришни кучайтириши лозим.
Ўзбекистон ташкилотнинг самарадорлигини ошириш, унинг инклюзив характерини сақлаб қолиш ва бугунги чақириқларга муносиб жавоб бериш қобилиятини мустаҳкамлашга қаратилган барча саъй-ҳаракатларни қўллаб-қувватлайди.
Шунингдек, биз Марказий Осиёнинг ўзаро ишонч, мулоқот ва манфаатли ҳамкорликка асосланган минтақага айланиш йўлидаги муваффақиятли қадамларини алоҳида қайд этдик. Сўнгги саккиз йил ичида минтақа давлатларининг биргаликдаги саъй-ҳаракатлари узоқ йиллар давомида ечими долзарблигини йўқотмаган масалаларнинг ҳал этилишига, иқтисодий интеграциянинг жадаллашишига ва ўзаро боғлиқликнинг кучайишига хизмат қилди”.

Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan took part in the meeting of the 32nd OSCE Ministerial Council in Vienna
On December 4, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov took part in the meeting of the 32nd OSCE Ministerial Council in Vienna.
“During the 32nd OSCE Ministerial Council in Vienna, we reaffirmed our strong commitment to constructive dialogue, regional cooperation and a revitalized multilateral system, – the head of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan wrote in his telegram channel. – Underscored the urgent need to restore trust and overcome the deep fragmentation that currently characterizes international relations.
At a time when geopolitical tensions, armed conflicts, cyber threats and climate-related disasters increasingly spill across borders, international institutions, including the OSCE, must be strengthened to fulfill their founding purpose.
Uzbekistan supports all efforts aimed at reforming the Organization to enhance its effectiveness, preserve its inclusive nature and reinforce its capacity to respond to today’s challenges.
We also highlighted Central Asia’s successful transformation into a region defined by trust, dialogue and mutually beneficial cooperation. Over the past eight years, joint efforts by the countries of our region have resolved long-standing issues, accelerated economic integration and boosted connectivity”.