Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Венада ўтказилган ЕХҲТ Вазирлар кенгашининг 32-йиғилишида иштирок этди
4 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидов Вена шаҳрида ўтказилган ЕХҲТ Вазирлар кенгашининг 32-йиғилишида иштирок этди.
“Вена шаҳрида ўтказилган ЕХҲТ Вазирлар кенгашининг 32-йиғилишида конструктив мулоқот, минтақавий ҳамкорлик ва янгиланган кўп томонлама тизимга содиқлигимизни яна бир бор тасдиқладик, – деб ёзди Ўзбекистон ТИВ раҳбари ўзининг telegram-каналида. – Халқаро муносабатларда бугунги кунда кузатилаётган чуқур бўлинишни енгиб ўтиш ҳамда ўзаро ишончни тиклаш заруратини алоҳида таъкидладик.
Геосиёсий зиддиятлар, қуролли можаролар, кибер таҳдидлар ва иқлим билан боғлиқ офатлар чегаралар оша тобора ортиб бораётган бир пайтда, ЕХҲТ каби халқаро институтлар ўз асосий вазифаларини янада самарали бажаришни кучайтириши лозим.
Ўзбекистон ташкилотнинг самарадорлигини ошириш, унинг инклюзив характерини сақлаб қолиш ва бугунги чақириқларга муносиб жавоб бериш қобилиятини мустаҳкамлашга қаратилган барча саъй-ҳаракатларни қўллаб-қувватлайди.
Шунингдек, биз Марказий Осиёнинг ўзаро ишонч, мулоқот ва манфаатли ҳамкорликка асосланган минтақага айланиш йўлидаги муваффақиятли қадамларини алоҳида қайд этдик. Сўнгги саккиз йил ичида минтақа давлатларининг биргаликдаги саъй-ҳаракатлари узоқ йиллар давомида ечими долзарблигини йўқотмаган масалаларнинг ҳал этилишига, иқтисодий интеграциянинг жадаллашишига ва ўзаро боғлиқликнинг кучайишига хизмат қилди”.

Министр иностранных дел Узбекистан принял участие в 32-ом заседании Совета министров ОБСЕ в Вене
4 декабря министр иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёр Саидов принял участие в 32 - заседании Совета министров ОБСЕ в Вене.
“В ходе 32-го заседания Совета министров ОБСЕ в Вене, вновь подтвердили нашу твердую приверженность конструктивному диалогу, региональному сотрудничеству и активизации многосторонней системы , – написал в своем telegram канале глава МИД Узбекистана. – Подчеркнули настоятельную необходимость восстановления доверия и преодоления глубокой фрагментации, которая в настоящее время характеризует международные отношения.
В условиях, когда геополитическая напряженность, вооруженные конфликты, киберугрозы и климатические бедствия все чаще выходят за пределы национальных границ, международные институты, в том числе ОБСЕ, должны быть укреплены, чтобы выполнять свою основополагающую цель.
Узбекистан поддерживает все усилия, направленные на реформирование Организации с целью повышения ее эффективности, сохранения ее инклюзивного характера и укрепления ее способности реагировать на современные вызовы.
Мы также подчеркнули успешную трансформацию Центральной Азии в регион, характеризующийся доверием, диалогом и взаимовыгодным сотрудничеством. За последние восемь лет совместными усилиями стран нашего региона были решены многолетние проблемы, ускорена экономическая интеграция и укреплены транспортные связи.