Исломободда ўтказилган “Global Destinations Expo” халқаро туристик кўргазмасида Ўзбекистон туризм салоҳияти намойиш этилди
Покистон пойтахти Исломобод шаҳридаги “Mariott Hotel Islamabad” меҳмонхонасида “Global Destinations Expo” халқаро туризм кўргазмаси бўлиб ўтди.
Покистон Туризмни ривожлантириш корпорацияси ва туризм йўналишини ёритишга ихтисослашган етакчи “Discover Pakistan” телеканали томонидан ташкил этилган тадбирда 20 дан ортиқ хорижий давлатлар ва халқаро ташкилотлар ваколатхоналари, шу жумладан Ўзбекистон элчихонаси алоҳида павильон билан қатнашди.
Ўзбекистон павильонида мамлакатимизнинг бой тарихий ва маданий мероси, сайёҳлик, жумладан зиёрат туризми йўналишидаги салоҳияти, миллий анъаналари, миллий либослари, ҳунармандчилик намуналари, ўзбек миллий ошхонасининг энг сара таомлари тақдим этилди.
Юртимиз стендига Покистон Бош вазирининг туризм бўйича махсус координатори Сардар Ясир Иляс Хан, Равалпинди Савдо ва саноат палатаси раиси Усман Шавкат, Покистон Туризмни ривожлантириш корпорацияси бошқарувчи директори Афтаб ур-Реҳман Рана, қатор хорижий мамлакатларнинг элчилари ва бошқалар ташриф буюрди. Покистон томони мазкур кўргазмадаги иштирок учун Ўзбекистон вакилларига миннатдорлик билдирди ва мамлакатимиз бурчаги тадбирда нафақат ҳажми, балки миллий руҳда безатилганини эътироф этган ҳолда кўргазманинг энг ёрқин гавжум манзили бўлганини таъкидлади.
–Халқларимизни чамбарчас боғлаб турувчи кўп асрлик ришталар, умумий тарих ва муштарак қадриятлар туфайли Покистон аҳолисида Ўзбекистонга саёҳат қилишга қизиқиш кундан кунга ортиб бормоқда, – деди Покистон Бош вазирининг туризм бўйича махсус координатори Сардар Ясир Иляс Хан. – Бунда эса, ҳеч шубҳасиз, Ўзбекистон томонидан покистонликлар учун туристик визалар беришнинг соддалаштирилгани, мамлакатларимиз ўртасида йўлга қўйилган тўғридан-тўғри авиақатновларнинг ўрни беқиёсдир. Чунки биз туризмни ривожлантириш, ўзаро сайёҳлар оқимини ошириш бўйича қанча гапирмайлик, давлатларимиз ҳаво йўллари орқали тўғридан-тўғри боғланмаса, сайёҳлар учун сафар ҳужжатларини расмийлаштиришда қулайликлар яратилмаса, тан олиш керак, кўзланган мақсадга ҳеч қачон эриша олмаймиз. Ўзбекистон томони билан туризм соҳасида ҳамкорликни ривожлантириш учун барча куч ва имкониятимизни сафарбар қилишга, сайёҳлар алмашинувини ошириш йўлида саъй-ҳаракатларимизни бирлаштиришга тайёрмиз.
Тадбир давомида Ўзбекистоннинг Покистондаги туризм бренди элчиси Ҳамид Маҳмуд томонидан мамлакатимизнинг туристик салоҳиятига бағишланган тақдимот ўтказилди. Унда меҳмонларга юртимиздаги маданий мерос объектлари, замонавий туризм инфратузилмаси, меҳмонхоналар, ҳунармандчилик марказлари ҳамда халқаро сайёҳлар учун яратилаётган қулайликлар ҳақида маълумотлар берилди.
Кўргазма доирасида, шунингдек, Покистоннинг қатор сайёҳлик компаниялари вакиллари билан самаралари музокаралар ташкил этилди. “Global Destinations Expo” халқаро туризм кўргазмасининг ёпилиш маросимида ҳар бир мамлакатнинг иштироки баҳоланди. Хусусан, Ўзбекистон бурчаги кўргазманинг энг яхши павильони, деб топилди ва махсус сертификат билан тақдирланди.

Туристический потенциал Узбекистана представлен на международной туристической выставке “Global Destinations Expo”, прошедшей в Исламабаде
Туристический потенциал Узбекистана был представлен на международной туристической выставке «Global Destinations Expo», которая прошла в столице Пакистана.
В выставке, организованной Пакистанской корпорацией развития туризма и ведущим телеканалом «Discover Pakistan», приняли участие Посольства более 20 зарубежных стран и международных организаций, аккредитованных в Исламабаде.
В павильоне Узбекистана были представлены Экспонаты, отражающие богатое историческое и культурное наследие нашей страны, ее туристический потенциал, информация о возможностях паломнического туризма, национальных традициях, одежде и кухни.
Гостями павильона стали специальный координатор Премьер-министра Пакистана по туризму Сардар Ясир Иляс Хан, председатель Торгово-промышленной палаты Равалпинди Усман Шавкат, управляющий директор Пакистанской корпорации развития туризма Афтаб ур-Рехман Рана, а также ряд послов иностранных государств. Они выразили благодарность представителям Узбекистана за участие в выставке и отметили, что узбекский павильон был самым ярким и многолюдным на мероприятии.
- Благодаря многовековым связям, общей истории и общим ценностям, интерес населения Пакистана к путешествиям в Узбекистан с каждым днём растёт, — заявил специальный координатор по туризму Премьер-министра Пакистана Сардар Ясир Иляс Хан. - В этом, безусловно, огромную роль сыграли упрощённое оформление туристических виз для пакистанцев и прямые авиарейсы между нашими странами. Ведь, сколько бы мы ни говорили о развитии туризма и увеличении потока туристов, если государства не будут связаны прямыми авиарейсами и не создадут удобств для оформления путешествий, нужно признать, что нам никогда не удастся достичь поставленных целей. Мы готовы мобилизовать все наши силы и возможности для развития сотрудничества в сфере туризма с Узбекистаном и объединить усилия для увеличения туристического обмена.
В ходе мероприятия посол туристического бренда Узбекистана в Пакистане Хамид Махмуд выступил с презентацией о туристическом потенциале нашей страны. Он рассказал гостям о культурном наследии узбекского народа, современной туристической инфраструктуре, отелях, ремесленных центрах и объектах инфраструктуры, созданных для иностранных туристов.
В рамках выставки также состоялись плодотворные переговоры с представителями ряда пакистанских туристических компаний. На церемонии закрытия международной туристической выставки «Global Destinations Expo» была дана оценка участию каждой страны. В частности, павильон Узбекистана был признан лучшим павильоном выставки и отмечен специальным сертификатом.