Исломободда ўтказилган “Global Destinations Expo” халқаро туристик кўргазмасида Ўзбекистон туризм салоҳияти намойиш этилди
Покистон пойтахти Исломобод шаҳридаги “Mariott Hotel Islamabad” меҳмонхонасида “Global Destinations Expo” халқаро туризм кўргазмаси бўлиб ўтди.
Покистон Туризмни ривожлантириш корпорацияси ва туризм йўналишини ёритишга ихтисослашган етакчи “Discover Pakistan” телеканали томонидан ташкил этилган тадбирда 20 дан ортиқ хорижий давлатлар ва халқаро ташкилотлар ваколатхоналари, шу жумладан Ўзбекистон элчихонаси алоҳида павильон билан қатнашди.
Ўзбекистон павильонида мамлакатимизнинг бой тарихий ва маданий мероси, сайёҳлик, жумладан зиёрат туризми йўналишидаги салоҳияти, миллий анъаналари, миллий либослари, ҳунармандчилик намуналари, ўзбек миллий ошхонасининг энг сара таомлари тақдим этилди.
Юртимиз стендига Покистон Бош вазирининг туризм бўйича махсус координатори Сардар Ясир Иляс Хан, Равалпинди Савдо ва саноат палатаси раиси Усман Шавкат, Покистон Туризмни ривожлантириш корпорацияси бошқарувчи директори Афтаб ур-Реҳман Рана, қатор хорижий мамлакатларнинг элчилари ва бошқалар ташриф буюрди. Покистон томони мазкур кўргазмадаги иштирок учун Ўзбекистон вакилларига миннатдорлик билдирди ва мамлакатимиз бурчаги тадбирда нафақат ҳажми, балки миллий руҳда безатилганини эътироф этган ҳолда кўргазманинг энг ёрқин гавжум манзили бўлганини таъкидлади.
–Халқларимизни чамбарчас боғлаб турувчи кўп асрлик ришталар, умумий тарих ва муштарак қадриятлар туфайли Покистон аҳолисида Ўзбекистонга саёҳат қилишга қизиқиш кундан кунга ортиб бормоқда, – деди Покистон Бош вазирининг туризм бўйича махсус координатори Сардар Ясир Иляс Хан. – Бунда эса, ҳеч шубҳасиз, Ўзбекистон томонидан покистонликлар учун туристик визалар беришнинг соддалаштирилгани, мамлакатларимиз ўртасида йўлга қўйилган тўғридан-тўғри авиақатновларнинг ўрни беқиёсдир. Чунки биз туризмни ривожлантириш, ўзаро сайёҳлар оқимини ошириш бўйича қанча гапирмайлик, давлатларимиз ҳаво йўллари орқали тўғридан-тўғри боғланмаса, сайёҳлар учун сафар ҳужжатларини расмийлаштиришда қулайликлар яратилмаса, тан олиш керак, кўзланган мақсадга ҳеч қачон эриша олмаймиз. Ўзбекистон томони билан туризм соҳасида ҳамкорликни ривожлантириш учун барча куч ва имкониятимизни сафарбар қилишга, сайёҳлар алмашинувини ошириш йўлида саъй-ҳаракатларимизни бирлаштиришга тайёрмиз.
Тадбир давомида Ўзбекистоннинг Покистондаги туризм бренди элчиси Ҳамид Маҳмуд томонидан мамлакатимизнинг туристик салоҳиятига бағишланган тақдимот ўтказилди. Унда меҳмонларга юртимиздаги маданий мерос объектлари, замонавий туризм инфратузилмаси, меҳмонхоналар, ҳунармандчилик марказлари ҳамда халқаро сайёҳлар учун яратилаётган қулайликлар ҳақида маълумотлар берилди.
Кўргазма доирасида, шунингдек, Покистоннинг қатор сайёҳлик компаниялари вакиллари билан самаралари музокаралар ташкил этилди. “Global Destinations Expo” халқаро туризм кўргазмасининг ёпилиш маросимида ҳар бир мамлакатнинг иштироки баҳоланди. Хусусан, Ўзбекистон бурчаги кўргазманинг энг яхши павильони, деб топилди ва махсус сертификат билан тақдирланди.

The tourism potential of Uzbekistan was prominently presented at the international “Global Destinations Expo”, held in the capital of Pakistan
The tourism potential of Uzbekistan was prominently presented at the international “Global Destinations Expo”, held in the capital of Pakistan.
The Expo, organized by the Pakistan Tourism Development Corporation in collaboration with the leading television channel “Discover Pakistan”, hosted delegations from more than 20 foreign embassies and international organizations accredited in Islamabad.
At the Uzbekistan Pavilion, visitors were offered a comprehensive showcase of the country’s rich historical and cultural heritage, highlighting Uzbekistan’s tourism potential. The exhibition featured information on pilgrimage tourism opportunities, as well as insights into national traditions, traditional clothing, and cuisine.
Among the visitors to the Uzbekistan Pavilion were Sardar Yasir Ilyas Khan, Special Coordinator for Tourism to the Prime Minister of Pakistan; Usman Shaukat, Chairman of the Rawalpindi Chamber of Commerce and Industry; Aftab ur-Rehman Rana, President at Sustainable Tourism Foundation Pakistan as well as several ambassadors from foreign countries. They expressed their appreciation to the Uzbek representatives for their participation in the Expo and highlighted that the Uzbekistan Pavilion stood out as the most vibrant and well-attended exhibition space at the event.
- Thanks to centuries-old ties, shared history, and common values, public interest in traveling to Uzbekistan from Pakistan is growing every day, - said Sardar Yasir Ilyas Khan, Special Coordinator for Tourism to the Prime Minister of Pakistan. - Undoubtedly, the simplified tourist visa procedures for Pakistani citizens and the availability of direct flights between our countries have played a significant role in this. After all, no matter how much we talk about developing tourism and increasing tourist flows, if the countries are not connected by direct flights and travel facilitation is not ensured, we must acknowledge that we will never achieve our goals. We are ready to mobilize all our resources and efforts to develop tourism cooperation with Uzbekistan and work together to increase tourist exchanges.
During the event, Hamid Mahmud, Ambassador of the Uzbekistan Tourism Brand to Pakistan, delivered a presentation on the country’s tourism potential. He introduced the guests to Uzbekistan’s rich cultural heritage, modern tourism infrastructure, hotels, craft centers, and facilities developed specifically for international visitors.
The Expo also provided a platform for productive discussions with representatives of several Pakistani tourism companies. At the closing ceremony of the Global Destinations Expo, the participation of each country was formally assessed. In particular, the Uzbekistan Pavilion was recognized as the best pavilion of the exhibition and was awarded a special certificate in acknowledgment of its excellence.