Швейцариянинг Ўзбекистондаги элчиси билан учрашув тўғрисида
18 ноябрь куни Ўзбекистон ташқи ишлар вазири ўринбосари Музаффар Мадраҳимов Швейцариянинг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Константин Оболенский билан учрашув ўтказди.
Учрашувда сиёсий мулоқот, савдо-иқтисодий, инвестицион, молиявий-техник, маданий-гуманитар ҳамкорлик ва халқаро ташкилотлар доирасидаги ўзаро ҳамкорликнинг долзарб масалалари ва истиқболлари муҳокама қилинди. 2026 йилга мўлжалланган қўшма тадбирлар режалари кўриб чиқилди.
Асосий урғу икки давлат ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари ўртасидаги 16 октябрь куни Берн шаҳрида бўлиб ўтган музокаралар доирасида келишилган амалий чора-тадбирларни амалга оширишга қаратилди.
Учрашув якунида ташқи ишлар вазирликлари ўртасида сиёсий маслаҳатлашувларни, савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги мажлисларини, Ўзбекистонда Швейцария иқтисодиёти кунларини, шунингдек, делегацияларнинг ўзаро ташрифларини ташкил этиш каби бир қатор қўшма тадбирларни ўтказиш бўйича келишувларга эришилди.

Встреча с послом Швейцарии в Узбекистане
18 ноября заместитель министра иностранных дел Узбекистана Музаффар Мадрахимов встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Швейцарии в Узбекистане Константином Оболенским.
Обсуждены актуальные вопросы и перспективы дальнейшего развития политического диалога, торгово-экономического, инвестиционного, финансово-технического, культурно-гуманитарного сотрудничества, взаимодействия в рамках международных организаций. Рассмотрены планы совместных мероприятий на 2026 год.
Особо внимание уделено практической реализации совместных мер по углублению отношений, согласованных в ходе переговоров глав внешнеполитических ведомств двух стран в г. Берне 16 октября т.г.
По итогам достигнуты договоренности по проведению ряда совместных мероприятий, в том числе межмидовские политические консультации, очередное заседание Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству, “Дни швейцарской экономики в Узбекистане”, а также взаимные визиты делегаций.