18 ноябрь – Ўзбекистон Республикаси Давлат байроғи қабул қилинган кун
Ўзбекистон Республикаси байроғи 1991 йил 18 ноябрда Олий Кенгашнинг VII сессиясида қабул қилинган. Ушбу кун халқимизнинг мустақилликка бўлган қатъий ишончи, миллий ўзлиги, бирлик ва бирдамлигини ифода этувчи муҳим тарихий саналардан биридир.
Бугун БМТ биносида унга аъзо бўлган мустақил давлатлар қатори Ўзбекистоннинг ҳам байроғи ҳилпираб турибди.
Аслида ҳар бир байроқнинг ўз тарихи, у мансуб бўлган юрт сувратию сийратига монанд қиёфаси бор. Байроғимиздаги ҳар бир элементга чуқур ёндашилган. Тарихий манбалардан, эзгу тимсоллардан андоза олинган. Байроғимиздаги ҳар бир ранг, ҳар бир белги ўзига хос маънога эга. Ундаги мовий ранг куч-қудратни, тинчлик ва барқарорликни ўзида акс эттиради. Оқ ранг поклик, беғуборликни ифодалаб келган. Яшил ранг эса, яшариш ва янгиланиш рамзи, шунинг баробарида она табиатимиз, асрий қадриятларимиз, иймон-эътиқодимиз тимсоли ҳисобланади. Қизил чизиқлар томиримиздаги аждодлар қони – мангулик нишонасидир.
Она Ватанимиз мустақиллиги, ғурури ва юксак мақсадларини мужассам этган ушбу рамз ҳар биримизни бирликка, фидойиликка ва Ватан равнақи йўлида масъулият билан хизмат қилишга чорлайди.
Ўзбекистоннинг Покистондаги элчихонаси жамоаси 18 ноябрь – Ўзбекистон Республикаси Давлат байроғи қабул қилинган кун билан барча юртдошларимизни муборакбод этади.

18 ноября – День принятия Государственного флага Республики Узбекистан
Флаг Республики Узбекистан был принят 18 ноября 1991 года на VII сессии Верховного Совета. Этот день – одна из важных исторических дат, выражающих твердую веру в независимость, национальную самобытность, единство и сплоченность нашего народа.
Сегодня флаг Узбекистана, наряду с флагами независимых государств, входящих в его состав, развевается над зданием ООН.
Ведь каждый флаг имеет свою историю, образ, схожий с характером страны, которой он принадлежит. Каждый элемент нашего флага проработан с особым вниманием. Он вдохновлен историческими истоками и благородными символами. Каждый цвет, каждый символ на нашем флаге имеет свое значение. Синий цвет в нем отражает силу, мир и стабильность. Белый цвет всегда символизировал чистоту и невинность. Зеленый цвет – символ возрождения и обновления, а также нашей родной природы, наших вековых ценностей и нашей веры. Красные полосы – это кровь наших предков в наших жилах – знак вечности.
Этот символ, олицетворяющий независимость, гордость и высокие цели нашей Родины, призывает каждого из нас к единству, самоотверженности и ответственному служению во имя развития Родины.
Коллектив Посольства Узбекистана в Пакистане поздравляет всех наших соотечественников с 18 ноября – Днём принятия Государственного флага Республики Узбекистан.