18 ноябрь – Ўзбекистон Республикаси Давлат байроғи қабул қилинган кун
Ўзбекистон Республикаси байроғи 1991 йил 18 ноябрда Олий Кенгашнинг VII сессиясида қабул қилинган. Ушбу кун халқимизнинг мустақилликка бўлган қатъий ишончи, миллий ўзлиги, бирлик ва бирдамлигини ифода этувчи муҳим тарихий саналардан биридир.
Бугун БМТ биносида унга аъзо бўлган мустақил давлатлар қатори Ўзбекистоннинг ҳам байроғи ҳилпираб турибди.
Аслида ҳар бир байроқнинг ўз тарихи, у мансуб бўлган юрт сувратию сийратига монанд қиёфаси бор. Байроғимиздаги ҳар бир элементга чуқур ёндашилган. Тарихий манбалардан, эзгу тимсоллардан андоза олинган. Байроғимиздаги ҳар бир ранг, ҳар бир белги ўзига хос маънога эга. Ундаги мовий ранг куч-қудратни, тинчлик ва барқарорликни ўзида акс эттиради. Оқ ранг поклик, беғуборликни ифодалаб келган. Яшил ранг эса, яшариш ва янгиланиш рамзи, шунинг баробарида она табиатимиз, асрий қадриятларимиз, иймон-эътиқодимиз тимсоли ҳисобланади. Қизил чизиқлар томиримиздаги аждодлар қони – мангулик нишонасидир.
Она Ватанимиз мустақиллиги, ғурури ва юксак мақсадларини мужассам этган ушбу рамз ҳар биримизни бирликка, фидойиликка ва Ватан равнақи йўлида масъулият билан хизмат қилишга чорлайди.
Ўзбекистоннинг Покистондаги элчихонаси жамоаси 18 ноябрь – Ўзбекистон Республикаси Давлат байроғи қабул қилинган кун билан барча юртдошларимизни муборакбод этади.

November 18 – National Flag Day of the Republic of Uzbekistan
The flag of the Republic of Uzbekistan was adopted on November 18, 1991, at the 7th session of the Supreme Council. This day is one of the most important historical dates, expressing the firm belief in the independence, national identity, unity, and cohesion of our people.
Today, the flag of Uzbekistan, along with the flags of the independent states that comprise it, flies over the UN headquarters in NewYork.
After all, every flag has its own history, an image similar to the image and character of the country to which it belongs. Every element of our flag has been carefully crafted. It is inspired by historical roots and noble symbols. Each color, each symbol on our flag has its own meaning. Blue reflects strength, peace, and stability. White has always symbolized purity and innocence. Green is a symbol of rebirth and renewal, as well as our native nature, our age-old values, and our faith. The red stripes represent the blood of our ancestors in our veins – a sign of eternity. This symbol, embodying the independence, pride, and lofty goals of our homeland, calls each of us to unity, dedication, and responsibility service in the name of the development of our motherland.
The staff of the Embassy of Uzbekistan in Pakistan congratulates all our compatriots on November 18 – the Day of Adoption of the National Flag of the Republic of Uzbekistan.