Тошкентда Ўзбекистон-Покистон бизнес конференцияси ўз ишини бошлади
Бугун Тошкент шаҳрида Ўзбекистон-Покистон бизнес конференцияси ва “International Achievement Awards and Business Opportunities Conference – 2025” ғолибларини тақдирлаш маросими бошланди.
Тадбир Ўзбекистоннинг Покистондаги элчихонаси ташаббуси билан Равалпинди Савдо-саноат палатаси – RCCI (Rawalpindi Chamber of Commerce and Industry) билан ҳамкорликда, Ўзбекистон ҳукумати ва бизнес тузилмалари кўмагида ташкил этилмоқда.
Етакчи компаниялар, саноат ассоциациялари, инвестиция ва логистика институтларининг 150 дан ортиқ вакилларидан иборат Покистон делегацияси форумда иштирок этиш учун Тошкентга келди. Иштирокчилар орасида RCCI президенти Усман Шавкат, вице-президенти Фаҳад Барлас, RCCI раиси Шаҳраиз Ашраф Малик ва бошқа нуфузли тадбиркорлар бор.
Конференция савдо-иқтисодий ҳамкорликни кенгайтириш, инвестиция лойиҳаларини ривожлантириш ва икки мамлакат бизнеслари ўртасида тўғридан-тўғри алоқаларни ўрнатиш мақсадида ташкил этилди. Халқаро тадбирнинг биринчи кунида Тошкентда Ўзбекистон-Покистон бизнес форуми, В2В ва В2G музокаралари, шунингдек, Ўзбекистоннинг инвестиция ва экспорт салоҳияти бўйича тақдимотлар бўлиб ўтади.
Дастурнинг асосий тадбири халқаро бизнес интеграциясини ривожлантириш ва қўшма ташаббусларни илгари суришга катта ҳисса қўшган компания ва тадбиркорларни (International Achievement Awards) мукофотлари маросими ҳисобланади.
Тадбир якунида саноат, туризм, авиақатновлар, IТ, рақамли иқтисодиёт ва фонд бозори соҳаларида меморандумлар ва ҳамкорлик шартномаларини имзолаш режалаштирилган. Бу янги қўшма лойиҳаларни ишга тушириш ва минтақавий бозорларда Ўзбекистон ва Покистон бизнесларининг иштирокини кенгайтириш имконини беради.
Ўзбекистоннинг Покистондаги элчихонасининг тайёргарлик ишлари натижасида икки мамлакат тадбиркорлари ўртасида тўғридан-тўғри ўзаро алоқалар учун амалий платформа яратилди, бу эса конференцияни икки томонлама иқтисодий муносабатлардаги энг муҳим тадбирлардан бирига айлантирди.

Uzbekistan-Pakistan business conference opens in Tashkent to strengthen bilateral trade and investment ties
Today, Uzbekistan-Pakistan Business Conference officially commenced in Tashkent, alongside the International Achievement Awards and Business Opportunities Conference 2025.
The event is being held under the initiative of the Embassy of Uzbekistan in Islamabad and organized in collaboration with the Rawalpindi Chamber of Commerce and Industry (RCCI), with the active support of Uzbekistan’s governmental and business institutions.
A major Pakistani business delegation, comprising over 150 representatives from leading companies, industry associations, and investment and logistics organizations, has arrived in Tashkent to participate in the forum. Among the attendees are Usman Shavkat, President of the Rawalpindi Chamber of Commerce and Industry (RCCI), Fahad Barlas, Vice President of the Rawalpindi Chamber of Commerce and Industry (RCCI), Shahraiz Ashraf Malik, Chairman of RCCI, and other prominent business leaders.
The conference is aimed at expanding trade and economic cooperation, advancing investment projects, and establishing direct business-to-business and business-to-government contacts between Uzbekistan and Pakistan. On the very first day in Tashkent, participants will engage in the Uzbekistan-Pakistan Business Forum, conduct B2B and B2G meetings, and attend presentations highlighting Uzbekistan’s investment and export potential.
The key event of the program will be the International Achievement Awards ceremony, which recognizes companies and entrepreneurs who have made significant contributions to the advancement of international business integration and the promotion of joint initiatives.
Following the event, it is planned that memoranda of understanding and cooperation agreements will be signed in the fields of industry, tourism, air transport, IT and digital economy, as well as the capital market. These agreements are expected to facilitate the launch of new joint projects and expand the presence of Uzbek and Pakistani businesses in regional markets.
As a result of preparatory work by the Embassy of Uzbekistan in Islamabad, a practical platform for direct interaction between entrepreneurs from both countries has been established, making the conference one of the most significant events in bilateral economic relations.