O‘zbekiston Prezidenti Pekindagi tantanali harbiy paradda ishtirok etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Pekin shahriga rasmiy tashrif doirasida 3-sentabr kuni Tyananmen maydonida Ikkinchi jahon urushidagi G‘alabaning 80 yilligiga bag‘ishlangan tantanali harbiy paradda ishtirok etdi.
Tadbirda yigirmadan ortiq davlat rahbarlari va vakillari, jumladan, Rossiya, Belarus, Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Mo‘g‘uliston, Tojikiston, Turkmaniston, Eron, Vetnam, Misr va boshqa davlatlar yetakchilari ishtirok etdi.
XXR Raisi Si Szinpin o‘z nutqida bugungi sharoitda tarixiy xotirani asrab-avaylash, tinchlikni saqlash va adolatni ta’minlash muhimligini ta’kidladi.
Paradda Xitoy xalq ozodlik armiyasining 45 ta bo‘linmasi ishtirok etdi. Xitoy mudofaa sanoati tomonidan ishlab chiqarilgan raketa tizimlari, tanklar, aviatsiya texnikasi va uchuvchisiz uchish apparatlarining eng so‘nggi namunalari namoyish etildi.
Bunday paradlar 1949-yildan buyon Pekinda o‘tkazib kelinadi, qurolli kuchlarning so‘nggi katta ko‘rigi esa 2019-yil 1-oktabrda bo‘lib o‘tgan va unda 15 mingga yaqin ishtirokchi qatnashgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Pekin shahridagi tantanali tadbirlarda ishtiroki mamlakatimizning xalqlar o‘rtasidagi do‘stlik va o‘zaro anglashuvni mustahkamlash, tinchlik, barqaror taraqqiyot va farovonlik yo‘lida mintaqaviy va global darajada konstruktiv muloqotni rivojlantirishga qaratilgan izchil tashqi siyosatining navbatdagi tasdig‘i bo‘ldi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Xitoy Xalq Respublikasiga rasmiy tashrifining tadbirlarga boy dasturi yakuniga yetdi.
Davlatimiz rahbari 31-avgust kuni rafiqasi bilan birga Tyanszin shahridagi “Meyszyan” kongress markazida Shanxay hamkorlik tashkiloti sammitining norasmiy tadbirlarida ishtirok etdi.
O‘zbekiston yetakchisi 1-sentabr kuni SHHT Davlat rahbarlari kengashining navbatdagi yig‘ilishi va “SHHT plyus” formatidagi uchrashuvda qatnashib, ko‘p tomonlama hamkorlikni yanada mustahkamlash hamda tashkilot faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha qator tashabbuslarni ilgari surdi.
2-sentyabr kuni Pekin shahrida Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin bilan rasmiy delegatsiyalar ishtirokida muzokaralar bo‘lib o‘tdi. Uchrashuv yakunida amaliy hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha ikki tomonlama hujjatlarning salmoqli to‘plami imzolandi.
Shuningdek, Prezidentimiz Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan uchrashib, ikki tomonlama hamkorlikning dolzarb masalalarini muhokama qildi.
Davlatimiz rahbari Xitoy Bosh vaziri Li Syan, xorijiy delegatsiyalar rahbarlari va ishbilarmon doiralar vakillari bilan ham samarali uchrashuvlar o‘tkazdi.
O‘zbekiston Prezidenti 3-sentyabr kuni Pekin shahrida Ikkinchi jahon urushi yakunlanganining 80-yilligi munosabati bilan o‘tkazilgan G‘alaba paradida ishtirok etdi.
Tashrif tadbirlari yakunlangach, davlatimiz rahbari Toshkentga jo‘nab ketdi. Oliy martabali mehmonlarni Xitoy rasmiylari kuzatib qo‘ydi.

Президент Республики Узбекистан принял участие в торжественном военном параде в Пекине
3 сентября в рамках программы официального визита в город Пекин Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял участие в торжественном военном параде в честь 80-й годовщины Победы во второй мировой войне, состоявшемся на площади Тяньаньмэнь.
В мероприятии участвовали руководители и представители более двадцати государств, включая лидеров России, Беларуси, Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Монголии, Таджикистана, Туркменистана, Ирана, Вьетнама, Египта, а также других стран.
В своём выступлении Председатель КНР Си Цзиньпин подчеркнул важность бережного отношения к исторической памяти, сохранения мира и обеспечения справедливости в современных условиях.
В параде приняли участие 45 расчетов Народно-освободительной армии Китая. Были представлены новейшие образцы ракетных систем, танков, авиационной техники и беспилотных летательных аппаратов, произведённых китайским оборонно-промышленным комплексом.
Подобные парады проходят в Пекине с 1949 года, а последний грандиозный смотр вооружённых сил состоялся 1 октября 2019 года и собрал около 15 тысяч участников.
Участие Президента Республики Узбекистан в торжественных мероприятиях в Пекине стало ещё одним подтверждением последовательной внешнеполитической линии нашей страны, направленной на укрепление дружбы и взаимопонимания между народами, а также развитие конструктивного диалога на региональном и глобальном уровнях во имя мира, устойчивого развития и процветания.
Насыщенная программа мероприятий официального визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Китайскую Народную Республику завершилась.
31 августа в городе Тяньцзине глава нашего государства вместе с супругой принял участие в неформальных мероприятиях саммита Шанхайской организации сотрудничества в конгресс-центре «Мэйцзян».
1 сентября лидер Узбекистана участвовал в работе очередного заседания Совета глав государств ШОС и встрече в формате «ШОС плюс», в ходе которых выдвинул ряд инициатив по дальнейшему укреплению многостороннего сотрудничества и совершенствованию деятельности организации.
2 сентября в городе в Пекине состоялись переговоры с Председателем Китайской Народной Республики Си Цзиньпином с участием официальных делегаций. По итогам встречи подписан солидный пакет двусторонних документов в приоритетных направлениях практического взаимодействия.
Состоялась встреча с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным, на которой лидеры обсудили актуальные вопросы двустороннего сотрудничества.
Глава нашего государства также провел плодотворные встречи с Премьер-министром Китая Ли Цяном, главами зарубежных делегаций и представителями деловых кругов Китая.
3 сентября Президент Узбекистана принял участие в параде Победы, состоявшемся в Пекине по случаю 80-летия окончания Второй мировой войны.
По завершении мероприятий визита глава нашего государства вылетел в Ташкент. В аэропорту высоких гостей проводили официальные лица КНР.