O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Fransiya elchisini qabul qildi
Davlatimiz rahbari Fransiya elchisining samarali faoliyati hamda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlarini rivojlantirish va mustahkamlashga qo‘shgan shaxsiy hissasini alohida qayd etdi.
Bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi o‘zaro tashriflar O‘zbekiston-Fransiya hamkorligini sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarish, uning kun tartibini aniq mazmun bilan boyitishga xizmat qilgani ta’kidlandi.
Turli darajalarda tizimli muloqot va faol aloqalar yo‘lga qo‘yilgan. Savdo-iqtisodiy sohada sezilarli muvaffaqiyatlarga erishildi: keyingi yillarda tovar ayirboshlash 4 barobar ko‘paydi, Fransiyaning yetakchi kompaniya va tashkilotlari bilan umumiy qiymati 10 milliard dollardan ziyod loyihalar amalga oshirilmoqda.
Ta’lim, sog‘liqni saqlash va madaniy-gumanitar almashinuv sohalarida muhim dasturlar amalga oshirilmoqda. Luvr muzeyi va Arab dunyosi institutida ko‘rgazmalar katta muvaffaqiyat bilan o‘tdi.
Parij shahri yaqinida Beruniy haykali ochildi. Fransiya poytaxtidagi ko‘chaga Samarqand nomi berildi. Joriy yilda Toshkent shahrida O‘zbekiston-Fransiya universiteti o‘z ishini boshlaydi.
Uchrashuv yakunida O‘zbekiston Prezidenti Fransiya Favqulodda va Muxtor Elchisi Oreliya Bushezga mamlakatlarimiz o‘rtasida do‘stlik va strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlashga qo‘shgan katta hissasi uchun "Do‘stlik" ordenini topshirdi.
Elchi xonim uning diplomatik missiyasi yuksak baholangani hamda O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasidagi keng ko‘lamli hamkorlikni rivojlantirishni har tomonlama qo‘llab-quvvatlayotgani uchun davlatimiz rahbariga samimiy minnatdorlik bildirdi.

Президент Республики Узбекистан принял посла Франции
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 14 августа принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Французской Республики Орелию Бушез, завершающую свою дипломатическую миссию в нашей стране.
Глава нашего государства особо отметил плодотворную деятельность и личный вклад посла Франции в развитие и укрепление отношений стратегического партнерства между двумя странами.
Подчеркнуто, что состоявшиеся взаимные визиты на высшем уровне позволили вывести узбекско-французское сотрудничество на качественно новый уровень, наполнив его повестку конкретным содержанием.
Налажен системный диалог и активные контакты на разных уровнях. Заметный прогресс достигнут в торгово-экономической сфере: за последние годы товарооборот вырос в 4 раза, с ведущими компаниями и организациями Франции реализуются проекты общей стоимостью более 10 миллиардов долларов.
Осуществляются важные программы в области образования, здравоохранения и культурно-гуманитарного обмена. С большим успехом прошли выставки в Лувре и Институте арабского мира.
В пригороде Парижа открыт памятник Беруни. В честь Самарканда названа улица в столице Франции. В этом году начнет свою работу Узбекско-Французский университет в городе Ташкенте.
В завершение встречи за большой вклад в укрепление узбекско-французских отношений дружбы и стратегического партнерства Президент Узбекистана вручил Чрезвычайному и Полномочному Послу Франции Орелии Бушез орден «Дўстлик».
Посол выразила глубокую признательность лидеру нашей страны за высочайшую оценку ее дипломатической миссии, а также искренне поблагодарила за всемерную поддержку развития полномасштабного сотрудничества Узбекистана и Франции.