O‘zbekiston va Rossiya Prezidentlari telefon orqali ikki tomonlama va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalarni muhokama qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 8-avgust kuni Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqot qildi.
Ikki tomonlama va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar ko‘rib chiqildi.
Rossiya Prezidenti 6-avgust kuni Moskva shahrida AQSH Prezidentining maxsus vakili Stiven Uitkoff bilan o‘tkazilgan muzokaralarning asosiy natijalari haqida ma’lum qildi.
Oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirish doirasida O‘zbekiston-Rossiya keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlashning amaliy jihatlari ham muhokama qilindi.
O‘zaro tovar ayirboshlash va investitsiya ko‘rsatkichlarining o‘sish sur’atini ta’minlash, iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarida kooperatsiya loyihalarini jadallashtirish, hududlar darajasida sermahsul aloqalar, ishbilarmonlik va gumanitar almashinuvlarni davom ettirishga qaratilgan muvofiqlashtirilgan chora-tadbirlarni qabul qilishga alohida e’tibor qaratildi.

Президенты Узбекистана и России обсудили по телефону актуальные вопросы двусторонней и международной повестки
8 августа состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Российской Федерации Владимира Путина.
Были рассмотрены актуальные вопросы двусторонней и международной повестки.
Президент России сообщил об основных результатах переговоров со специальным посланником Президента США Стивеном Уиткоффом, проведенных 6 августа в городе Москве.
Были также обсуждены практические аспекты дальнейшего развития и укрепления узбекско-российских отношений всеобъемлющего стратегического партнёрства и союзничества в контексте реализации договорённостей на высшем уровне.
Особое внимание уделено принятию скоординированных мер, направленных на обеспечение динамики роста показателей взаимного товарооборота и инвестиций, ускорение проектов кооперации в приоритетных отраслях экономики, продолжение продуктивных контактов, деловых и гуманитарных обменов на уровне регионов.