O‘zbekiston va Rossiya Prezidentlari telefon orqali ikki tomonlama va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalarni muhokama qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 8-avgust kuni Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqot qildi.
Ikki tomonlama va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar ko‘rib chiqildi.
Rossiya Prezidenti 6-avgust kuni Moskva shahrida AQSH Prezidentining maxsus vakili Stiven Uitkoff bilan o‘tkazilgan muzokaralarning asosiy natijalari haqida ma’lum qildi.
Oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirish doirasida O‘zbekiston-Rossiya keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlashning amaliy jihatlari ham muhokama qilindi.
O‘zaro tovar ayirboshlash va investitsiya ko‘rsatkichlarining o‘sish sur’atini ta’minlash, iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarida kooperatsiya loyihalarini jadallashtirish, hududlar darajasida sermahsul aloqalar, ishbilarmonlik va gumanitar almashinuvlarni davom ettirishga qaratilgan muvofiqlashtirilgan chora-tadbirlarni qabul qilishga alohida e’tibor qaratildi.

Presidents of Uzbekistan and Russia discussed current issues on the bilateral and international agenda by phone
On August 8, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of the Russian Federation Vladimir Putin held a telephone conversation.
Current issues on the bilateral and international agenda were reviewed.
The President of Russia informed about the main results of the talks with the Special Envoy of the President of the United States, Steve Witkoff, held on August 6 in Moscow.
Practical aspects of further developing and strengthening the comprehensive strategic partnership and alliance between Uzbekistan and Russia in the context of implementing high-level agreements were also discussed.
Special attention was given to adopting coordinated measures aimed at ensuring growth dynamics in mutual trade and investment indicators, accelerating cooperation projects in priority sectors of the economy, and continuing productive contacts, as well as business and humanitarian exchanges at the regional level.