O‘zbekiston va Ozarbayjon yetakchilari Oliy davlatlararo kengashning ikkinchi yig‘ilishini o‘tkazdilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyevning taklifiga binoan davlat tashrifi bilan Boku shahriga keldi.
Poytaxtdagi Haydar Aliyev nomidagi aeroportda davlatimiz rahbarini Ozarbayjon Bosh vazirining birinchi o‘rinbosari Yaqub Ayubov va boshqa rasmiy shaxslar kutib oldi.
Oliy martabali mehmon sharafiga ikki davlat bayroqlari ko‘tarildi, faxriy qorovul saf tortdi.
"Zagulba" qarorgohida Ozarbayjonga davlat tashrifi bilan kelgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevni rasmiy kutib olish marosimi bo‘ldi.
Qarorgoh oldidagi maydonda ikki davlat bayroqlari ko‘tarildi, faxriy qorovul saf tortdi.
Oliy martabali mehmonni Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev samimiy kutib oldi.
Davlat madhiyalari yangradi. Harbiy orkestr sadolari ostida faxriy qorovul davlat rahbarlari oldidan saf tortib o‘tdi.
Birgalikda suratga tushishdan so‘ng O‘zbekiston va Ozarbayjon Prezidentlarining tor doiradagi uchrashuvi boshlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev "Zagulba" qarorgohida tor doirada uchrashuv va Oliy davlatlararo kengashning ikkinchi yig‘ilishini o‘tkazdilar.
O‘zbekiston-Ozarbayjon do‘stlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlash, hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarida kooperatsiya va almashinuvlarni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari bu galgi davlat tashrifi va Oliy davlatlararo kengashning ikkinchi yig‘ilishi mamlakatlarimiz o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30-yilligi nishonlanayotgan yilda o‘tayotganini alohida ta’kidladi.
- Munosabatlarimiz tarixda hech qachon bugungidek yuksak darajada bo‘lmagan, - dedi O‘zbekiston yetakchisi.
Prezidentlar ko‘p qirrali hamkorlik barcha darajalarda jadal rivojlanib borayotganini qayd etdilar. Kecha Xiva shahrida birinchi Parlamentlararo forum bo‘lib o‘tdi. Bokuda Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi va Hududlar forumi samarali o‘tdi. Yaqinda Andijonda ilk bor rektorlar forumi tashkil etilib, 60 dan ortiq shartnoma imzolandi. Ozarbayjonning "Shirvon" ansambli Xiva baxshichilik festivali gran-prisini qo‘lga kiritdi.
Iqtisodiy kooperatsiya yilida tovar ayirboshlash hajmi 25 foizga oshdi. Loyihalar portfeli 4 milliard dollarga yetgan. 300 ga yaqin qo‘shma korxona faoliyat ko‘rsatmoqda.
Tashrif davomida Boku shahrida "O‘zbekiston" bog‘i qurilishiga start beriladi va mamlakatimizning Ozarbayjondagi elchixonasi yangi binosi ochiladi.
Parlamentlar, hukumatlar, vazirliklar va hududlar darajasidagi amaliy hamkorlikni davom ettirishga kelishib olindi. Xalqaro tuzilmalar doirasida o‘zaro qo‘llab-quvvatlash muhimligi ta’kidlandi.
Tovar ayirboshlash va investitsiyalar hajmini yiliga 1 milliard dollarga yetkazish imkoniyatlari atroflicha ko‘rib chiqildi. Sanoat, infratuzilma, qishloq xo‘jaligi, sog‘liqni saqlash, turizm, bank va boshqa sohalardagi loyihalarni o‘z ichiga olgan alohida Kooperatsiya dasturi qabul qilinayotgani ta’kidlandi.
Qo‘shma investitsiya kompaniyasi faoliyatini kengaytirish muhimligi qayd etildi. Tadbirkorlar kengashi hamda Sanoat va iqtisodiy zonalar forumi kabi hamkorlikning yangi formatlari qo‘llab-quvvatlandi.
Transport-kommunikatsiya sohasidagi sheriklikka alohida e’tibor qaratildi. O‘rta yo‘lakni rivojlantirishda ishtirok etish loyihalari muhokama qilindi.
Ushbu yo‘lak orqali tashilayotgan O‘zbekiston yuklari hajmi 25 foizga - 1 million tonnadan ziyodga oshgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Bundan tashqari, joriy yil mart oyidan boshlab yuk tashishda elektron ruxsatnomalarga o‘tish ta’minlandi.
Shuningdek, Yevropaga elektr energiyasini eksport qilish bo‘yicha qo‘shma loyihani tayyorlashni jadallashtirishga kelishib olindi.
Diplomatik munosabatlar yubileyini munosib nishonlash maqsadida tomonlar joriy yilning kuzida qator qo‘shma madaniy va yoshlar tadbirlarini o‘tkazishga kelishib oldilar.
Davlat rahbarlari xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar.
Majlisda Hukumatlararo komissiya hamraislari, transport, energetika va madaniyat vazirlarining muzokaralar kun tartibi yuzasidan hisobotlari tinglandi.
Yig‘ilish yakunlari bo‘yicha "yo‘l xaritasi"ni qabul qilishga kelishib olindi.
Boku shahrida bo‘lib o‘tgan muzokaralar yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev Oliy davlatlararo kengashning ikkinchi yig‘ilishi qarorini qabul qildilar.
Davlat rahbarlari huzurida qator ikki tomonlama hujjatlar almashildi. Shu jumladan:
- Ittifoqchilik munosabatlari to‘g‘risidagi shartnomani 2025-2029-yillarda amalga oshirish bo‘yicha "yo‘l xaritasi";
- Atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida hamkorlik to‘g‘risida hukumatlararo bitim;
- Fan, kasb-hunar va oliy ta’lim sohalarida hamkorlik to‘g‘risida hukumatlararo bitim;
- 2025-2026-yillarga mo‘ljallangan sanoat kooperatsiyasi dasturi;
- 2030-yilga qadar tovar ayirboshlashni 1 milliard dollarga yetkazish dasturi;
- 2025-2027-yillarda qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat ta’minoti sohasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha amaliy harakatlar rejasi;
- 2025-2027-yillarda ijtimoiy himoya sohasida hamkorlik bo‘yicha chora-tadbirlar rejasi;
- Kemachilik va kemasozlik sohasida hamkorlik to‘g‘risida bayonnoma;
- Toshkent viloyati va Sumgait shahri, Navoiy va Gabala shaharlari o‘rtasida birodarlik munosabatlarini o‘rnatish to‘g‘risidagi kelishuvlar.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev ommaviy axborot vositalari vakillari bilan uchrashuvda muzokaralar yakunlari yuzasidan fikr bildirdilar.
Davlatimiz rahbari so‘zining avvalida O‘zbekiston Prezident Ilhom Aliyev rahbarligida Ozarbayjonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli yangilanishlar va mamlakat erishayotgan yuksak natijalardan chin dildan xursand ekanini ta’kidladi.
– Siz otangiz va har bir ozarbayjonlikning azaliy orzusini ro‘yobga chiqardingiz - mamlakat hududiy yaxlitligini tikladingiz. Qaytarib olingan hududlarning iqtisodiyoti va infratuzilmasini modernizatsiya qilish bo‘yicha faol ish olib boryapsiz, – dedi mamlakatimiz yetakchisi.
Ozarbayjon O‘zbekistonning ishonchli ittifoqchisi va strategik sherigi ekani ta’kidlandi. Bizning maqsadlarimiz, qarashlarimiz va intilishlarimiz o‘xshash. Xalqlarimizni azaldan qardoshligimiz va o‘zaro ishonchimiz asosini tashkil etayotgan tarix, qadriyatlar, til va madaniyat bog‘lab turibdi.
Davlatimiz rahbari bugun bo‘lib o‘tgan Oliy davlatlararo kengash ikkinchi yig‘ilishining samarali natijalarini, uning yakunida muhim qaror va kelishuvlar qabul qilinganini yuksak baholadi.
Bu galgi sammitga jiddiy tayyorgarlik ko‘rilgani ta’kidlandi. Birinchi Parlamentlararo forum, Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi, hududlar va rektorlar forumlari, siyosiy maslahatlashuvlar, qator madaniy tadbirlar muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
Muzokaralarda ikki mamlakat o‘rtasida Ittifoqchilik munosabatlari to‘g‘risidagi shartnomani keng ko‘lamda amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
Xalqaro maydonda yaqin aloqalarni mustahkamlash va o‘zaro qo‘llab-quvvatlashni davom ettirishga qat’iy intilish tasdiqlandi. Ko‘plab dolzarb global va mintaqaviy muammolar bo‘yicha pozitsiyalar mos kelishi qayd etildi. Shu ma’noda, davlatimiz rahbari O‘zbekiston barcha o‘tkir muammo va ziddiyatlarni faqat tinch yo‘l bilan, diplomatik sa’y-harakatlar orqali hal etish tarafdori ekanini ta’kidladi.
Muzokaralar chog‘ida ikki tomonlama savdo va investitsiyalar hajmini yaqin yillarda 1 milliard dollarga yetkazish bo‘yicha qo‘shma amaliy choralar ko‘rishga kelishib olindi. Savdo va kooperatsiyani rag‘batlantirish bo‘yicha alohida dastur qabul qilindi.
Prezidentimiz ta’kidlaganidek, amalga oshirilayotgan ishlar samaradorligini oshirish maqsadida hamkorlikning amaldagi formatlari kengaytiriladi va yangi formatlari yo‘lga qo‘yiladi. Gap Tadbirkorlar kengashini tuzish hamda Sanoat va iqtisodiy zonalar forumini o‘tkazish haqida bormoqda.
Yetakchilar transport jihatidan o‘zaro bog‘liqlikni kuchaytirishga alohida ahamiyat qaratdilar. Bugungi kunda mamlakatlarimizni bog‘laydigan va boshqa strategik yo‘nalishlarga chiqish imkonini beradigan O‘rta yo‘lak faol rivojlanayotgani ta’kidlandi. Xususan, bahordan boshlab ushbu yo‘lakda elektron ruxsatnomalar ishga tushirildi. Shu bilan birga, O‘zbekiston yuklarini tashish hajmi 25 foizga oshdi. Ularning yillik hajmi bir million tonnadan ortdi.
Yevropaga "yashil" energiya eksporti bo‘yicha qo‘shma loyihani ilgari surishda erishilgan yutuqlar qayd etildi.
Bundan tashqari, bugun Boku shahrida "O‘zbekiston" bog‘i qurilishiga start beriladi va mamlakatimizning Ozarbayjondagi elchixonasining yangi binosi ochiladi.
Shular bilan bir vaqtda O‘zbekistonda bo‘lajak "Ozarbayjon" bog‘i va noyob "Sea Breeze" sayyohlik majmuasi loyihalari faol tayyorlanayotgani ta’kidlandi.
Joriy yilda ikki qardosh mamlakat o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30-yilligi nishonlanishi munosabati bilan ushbu muhim sanaga bag‘ishlangan yirik tadbirlar, konsertlar va yoshlar forumlarini birgalikda o‘tkazishga kelishib olindi.
So‘zining yakunida davlatimiz rahbari hamkorlikka oid qo‘shma loyiha va dasturlarni qo‘llab-quvvatlayotgani uchun ozarbayjonlik hamkasbiga minnatdorlik bildirdi. Ozarbayjonga bu galgi davlat tashrifi natijalari ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlashga, qardosh mamlakatlar va xalqlarning barqaror taraqqiyoti va farovonligiga xizmat qilishiga ishonch bildirdi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Ozarbayjonga davlat tashrifi doirasida Boku shahrida "O‘zbekiston" bog‘iga tamal toshi qo‘yishga bag‘ishlangan tantanali marosim bo‘lib o‘tdi.
Yangi bog‘ poytaxtning nufuzli va jadal rivojlanayotgan "Oq shahar" mavzesidan o‘rin oldi.
Loyihaga ko‘ra, 4,5 gektar maydonda O‘zbekistonning boy madaniyati va an’analarini namoyish etadigan ulkan majmua barpo etiladi.
Bog‘ hududida yurtimiz me’moriy obidalari nusxalari, sayilgohlar, yashil hududlar, mehmonxona, turli xil savdo va ko‘ngilochar maskanlar tashkil etiladi. Binolar qurilishi va bezagida o‘zbek milliy me’morchiligi an’analari hamda naqshlaridan foydalaniladi.
Marosimda ikki davlat rahbarlari birgalikda bog‘ poydevoriga ramziy kapsula qo‘yib, ushbu muhim loyiha qurilishini boshlab berdilar.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Ozarbayjonga davlat tashrifi doirasida mamlakatimizning Boku shahridagi elchixonasi yangi binosining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyev ishtirok etdilar.
Yetakchilar ramziy tasmani kesib, diplomatik vakolatxonaning yangi binosini tantanali ravishda ochdilar.
Davlat rahbarlari diplomatlarning ikki mamlakat o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlashga qaratilgan samarali faoliyati uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi.
Elchixona zallari O‘zbekiston hududlari nomi bilan atalgan. Prezidentimiz xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik va hamjihatlik ramzi sifatida zallardan biriga Qorabog‘ nomini berishni taklif etdi.
Yakunda Prezidentlar elchixonaning Faxriy mehmonlar kitobiga tilaklarini yozib qoldirdilar.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ozarbayjonga davlat tashrifining birinchi kuni yakunida Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyev hamrohligida "Sea Breeze" dam olish majmuasi faoliyati bilan tanishdi.
Tashrif chog‘ida Kaspiy dengizining g‘arbiy sohilidagi ushbu yirik xalqaro sayyohlik markazi faoliyati haqida taqdimot o‘tkazildi.
Davlatimiz rahbariga bu yerda yaratilgan sharoitlar, dam olish zonalari, plyajlar, sport maydonchalari, mehmonxonalar, kottejlar va turar-joy majmualari haqida ma’lumot berildi.
Loyiha zamonaviy "Kaspiy riverasi"ga aylangan. Kurort qariyb 500 gektar maydonni egallagan. Bu yerda 6,5 kilometrlik plyaj zonasi, 150 gektar maydonda yashil hududlar va dam olish obyektlari mavjud bo‘lib, 700 mingga yaqin daraxt va butalar ekilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ozarbayjonga davlat tashrifining ikkinchi kunida Boku shahrida Ozarbayjon xalqining umummilliy yetakchisi Haydar Aliyev mangu qo‘nim topgan Faxr xiyoboniga tashrif buyurdi.
Prezidentimiz Haydar Aliyev qabriga gul qo‘yib, Ozarbayjonning buyuk davlat va siyosat arbobi xotirasiga ehtirom ko‘rsatdi.
Haydar Aliyev haqli ravishda mustaqil Ozarbayjonning asoschisi hisoblanadi. Uning rahbarligida mamlakatning jadal rivojlanishi va xalqaro maydondagi nufuzi yuksalishi uchun mustahkam poydevor yaratildi.
Uning davlat qurilishi va milliy suverenitetni mustahkamlashga qo‘shgan hissasi Ozarbayjon tarixida alohida o‘rin tutadi.
O‘zbekistonda Haydar Aliyevni qardosh davlatlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik aloqalarini rivojlantirish va mustahkamlashga katta ahamiyat bergan davlat arbobi sifatida chuqur hurmat qilishadi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Boku shahridagi G‘alaba bog‘iga tashrif buyurdi.
O‘zbekiston yetakchisi G‘alaba kuniga bag‘ishlangan yodgorlik poyiga gul qo‘yib, Ozarbayjon vatanparvarlari xotirasiga hurmat bajo keltirdi.
Ozarbayjon poytaxti markazida joylashgan ushbu zamonaviy yodgorlik majmuasi mamlakat ozodligi va hududiy yaxlitligi yo‘lida qurbon bo‘lgan milliy qahramonlar xotirasini abadiylashtirish maqsadida bunyod etilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ozarbayjonga davlat tashrifi doirasida Fuzuliy shahriga keldi.
Aeroportda oliy martabali mehmonni Ozarbayjon madaniyat vaziri Odil Kerimli va boshqa rasmiylar kutib oldi.
Shahar buyuk ozarbayjon shoiri va mutafakkiri Muhammad Fuzuliy nomi bilan atalgan. Mamlakatning janubi-g‘arbiy qismida joylashgan bu shahar azaldan Qorabog‘ning "janubiy darvozasi" hisoblanadi.
2020-yildan boshlab Fuzuliy tumani va shahrida keng ko‘lamli qayta tiklash dasturi amalga oshirilmoqda. 2021-yilda foydalanishga topshirilgan Fuzuliy aeroporti barpo etilgan muhim obyektlardan biri bo‘ldi. Shaharda, shuningdek, zamonaviy turar joy majmualari, tibbiyot va ta’lim muassasalari, infratuzilma obyektlari qad rostladi, yangilari qurilmoqda.
2023-yil avgust oyida ikki mamlakat yetakchilari shaharda O‘zbekiston Prezidenti tashabbusi bilan birodar xalqlarimiz o‘rtasidagi mustahkam do‘stlik ramzi sifatida qurilgan Mirzo Ulug‘bek nomidagi zamonaviy maktabni ochgan edilar.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Xonkendi shahriga keldi.
Davlatimiz rahbarini Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev kutib oldi.
Bu yerda yetakchilar qo‘shma tikuvchilik fabrikasi faoliyati bilan tanishdi.
Korxona Prezidentlar tomonidan 2024-yil noyabr oyida Bokuda bo‘lib o‘tgan BMT Iqlim sammiti doirasidagi uchrashuvda ishga tushirilgan edi.
Tikuvchilik fabrikasining maydoni 1,2 gektar. Loyihaning umumiy investitsiya qiymati 6,2 million dollarni tashkil etadi. Jami 800 ta ish o‘rni yaratiladi.
Korxonada yiliga 3-5 million dona trikotaj mahsulotlari ishlab chiqarish rejalashtirilgan. Tayyor mahsulotlar ham ichki bozorga, ham eksportga yetkazib beriladi.

The Leaders of Uzbekistan and Azerbaijan hold the second meeting of the Supreme Interstate Council
At the invitation of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev arrived in the city of Baku on a state visit.
In the capital’s airport named after Heydar Aliyev, the Head of our state was met by the first deputy Prime Minister of Azerbaijan Yagub Eyubov and other officials.
In honor of the distinguished guest the state flags of the two countries were raised and a guard of honor was lined up.
A solemn official welcoming ceremony was held at the “Zagulba” residence for the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev who’s paying a state visit to Azerbaijan.
State flags of the two countries were displayed and guard of honor was lined up on the square in front of the residence.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev warmly welcomed the distinguished guest.
National anthems were played. To the sounds of a military band, the guard of honor marched in front of the Heads of state.
After a joint photographing, the Presidents of Uzbekistan and Azerbaijan began their meeting in a narrow format.
On July 2, at the “Zagulba” residence President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev held a meeting in a narrow format and the second meeting of the Supreme Interstate Council.
The issues of further strengthening Uzbek-Azerbaijani relations of friendship, strategic partnership and alliance, as well as expansion of cooperation and exchanges in priority areas of cooperation were considered.
The Head of our state emphasized that the current state visit and the second session of the Supreme Interstate Council are taking place in the year of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries.
- Never in history have our relations been at such a high level as they are today, - emphasized the Leader of Uzbekistan.
The presidents have noted the dynamic development of multifaceted cooperation at all levels. Yesterday, the first Inter-Parliamentary Forum was held in Khiva. The Intergovernmental Commission and the Forum of Regions have been fruitfully held in Baku. Recently, the first Rectors' Forum was organized in Andijan, where more than 60 agreements were signed. Azerbaijani ensemble “Shirvan” won the Grand Prix of Bakhshi Festival in Khiva.
In the Year of Economic Cooperation, trade turnover increased by 25%. The portfolio of projects reached $4 billion. About 300 joint ventures are operating.
During the visit, the construction of “Uzbekistan” Park in Baku will be launched and a new building of our country's embassy in Azerbaijan will be opened.
An agreement has been reached to continue practical interaction at the level of parliaments, governments, ministries and regions. The importance of mutual support within international structures has been confirmed.
The possibilities of bringing the volume of trade turnover and investments up to $1 billion annually were discussed in detail. It was noted that a separate Cooperation Program is being adopted, which will include projects in industry, infrastructure, agriculture, healthcare, tourism, banking sector and other areas.
The importance of expanding the activities of the joint Investment Company was emphasized. Such new formats of interaction as the Council of Entrepreneurs and the Forum of Industrial and Economic Zones were supported.
Special attention was paid to partnership in the sphere of transportation and communications. Projects of participation in the development of the Middle Corridor were discussed.
The growth of Uzbek cargo transportation through this corridor by 25% - more than 1 million tons - has been noted with satisfaction. In addition, the transition to electronic permits for cargo transportation has been ensured since March this year.
An agreement was also reached to accelerate the preparation of a joint project on electricity export to Europe.
In order to properly celebrate the anniversary of diplomatic relations, the sides decided to hold a number of joint cultural and youth events this fall.
The Heads of state also exchanged views on the international and regional agenda.
During the meeting the reports of the co-chairmen of the Intergovernmental Commission, the Ministers of transport, energy and culture on the agenda of the negotiations were heard.
As a result of the session it was decided to adopt a “road map” on timely and quality implementation of the reached agreements.
Following the negotiations held in the city of Baku, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev adopted a Decision of the second meeting of the Supreme Interstate Council.
In presence of the Heads of state an exchange of a range of bilateral documents took place. In particular, the following were adopted:
- “Road map” on implementing the Treaty on alliance relations in the years of 2025-2029;
- Intergovernmental agreement on cooperation in the environmental protection sphere;
- Intergovernmental agreement on cooperation in the sphere of science, professional and higher education;
- Program of industrial cooperation for 2025-2026;
- Program of bringing the trade turnover to $1 billion by 2030;
- Plan of practical actions (“Road map”) on further development of cooperation in the sphere of agriculture and food supply in 2025-2027;
- Plan of practical actions on implementing cooperation in the sphere of social protection for 2025-2027;
- Protocol on cooperation in the sphere of navigation and shipbuilding;
- Agreements on establishing twinning relations between Tashkent region and the city of Sumgait, as well as cities of Navoi and Gabala, and other documents.
At a meeting with representatives of mass media, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev shared their assessments of the talks.
At the beginning of his speech, the Head of our state stated that Uzbekistan sincerely celebrates the large-scale transformations and high achievements of Azerbaijan under the leadership of President Ilham Aliyev.
- You have fulfilled the long-standing dream of your father and every citizen of Azerbaijan - restored the territorial integrity of the country. You are actively working on modernization of economy and infrastructure of the returned territories, - noted the Leader of our country.
It was emphasized that Azerbaijan is a reliable ally and strategic partner of Uzbekistan. We share common goals, views and aspirations. Our peoples are linked by history, close values, language and culture, which have always served as the foundation of fraternal and trusting relations.
The President of Uzbekistan highly appreciated the fruitful outcomes of the second session of the Supreme Interstate Council held today, which resulted in the adoption of important decisions and agreements.
It has been noted that serious preparatory work has been carried out for this summit. The first Interparliamentary Forum, a meeting of the Intergovernmental Commission, forums of regions and rectors, political consultations and a number of cultural events were successfully held.
Special attention during the talks was paid to the full-scale implementation of the Treaty on Allied Relations between the two countries.
The mutual intention to strengthen close contacts and continue mutual support on international platforms was confirmed. Coincidence of positions on many pressing global and regional issues was noted. In this context, the Head of our state emphasized that Uzbekistan stands for resolving all acute problems and conflicts exclusively peacefully, through diplomatic efforts.
During the talks, agreements have been reached on taking joint practical measures to bring the volume of bilateral trade and investments to one billion dollars in the coming years. A separate Program for the promotion of trade and cooperation has been adopted.
According to the President, the existing formats of cooperation will be expanded and new ones will be launched in order to enhance the effectiveness of the ongoing work. These include the holding of the Council of Entrepreneurs and the Forum of Industrial and Economic Zones.
The leaders paid special attention to strengthening transport interconnectivity. It was emphasized that the Middle Corridor, which connects our countries and allows us to connect to other strategic routes, is being actively developed. Thus, since spring, electronic permits have been launched on this corridor. At the same time, the volume of Uzbek cargo transportation has grown by a quarter. Their annual volume already exceeds one million tons.
Progress was noted in promoting a joint project to export “green” energy to Europe.
In addition, today the construction of the “Uzbekistan” Park in Baku will be launched and a new building of our Embassy in Azerbaijan will be opened.
It was noted that in parallel, the projects of the future “Azerbaijan” Park and the unique tourist complex “Sea Breeze” in Uzbekistan are being actively prepared.
In connection with the celebration of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two brotherly countries this year, an agreement was reached to jointly hold major events, concerts and youth forums dedicated to this important date.
In conclusion, the Head of our state thanked his Azerbaijani counterpart for supporting joint projects and cooperation programs. He expressed confidence that the results of the current state visit to Azerbaijan would contribute to further strengthening of allied relations, as well as to the goals of sustainable development and prosperity of brotherly countries and peoples.
In accordance with the program of the state visit of President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to Azerbaijan, a solemn ceremony of laying the foundation stone of “Uzbekistan” park was held in Baku.
The new park will be located in the prestigious and dynamically developing “Ag Sheher” district of the capital.
The project envisages the creation of a large-scale park complex on an area of 4.5 hectares, which is designed to present the rich culture and traditions of Uzbekistan.
It will include architectural structures, walking zones, green areas, various recreation and entertainment facilities. The buildings will be decorated with elements of Uzbek national architecture and decorated with traditional ornaments.
During the ceremony, the two Heads of state together laid a symbolic capsule in the foundation of the park, launching the implementation of this important project.
During the state visit of President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to Azerbaijan, the new building of our country's embassy in Baku has been inaugurated.
The ceremony was attended by President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of Azerbaijan Ilham Aliyev.
The leaders cut a symbolic ribbon and inaugurated the new building of the diplomatic mission.
The Heads of state got acquainted with the created conditions for effective activity of diplomats aimed at further strengthening relations of strategic partnership and alliance between the two countries.
The embassy halls are named after the regions of Uzbekistan. The President of our country proposed to name one of the halls in honor of Karabakh as a symbol of friendship and solidarity between our peoples.
At the end, the Presidents left memorable notes with wishes in the Book of honorary guests of the Embassy.
At the conclusion of the first day of the state visit to Azerbaijan, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, accompanied by the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, got acquainted with the “Sea Breeze” resort complex.
During the visit to the tourist site, a presentation was given on the activities of this large-scale international tourist center on the western coast of the Caspian Sea.
The Head of our state was informed about the conditions created at this facility, including recreation areas, beaches, sports grounds, hotels, cottages, and residential complexes.
The project represents a modern "Caspian Riviera". The resort covers about 500 hectares. It features a 6.5-kilometer beach area, parks and recreational facilities on an area of 150 hectares, where approximately 700 thousand trees and shrubs have been planted.
On July 3, on the second day of the program of a state visit to Azerbaijan, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev visited the Alley of Honor – a memorial resting place of the Nationwide leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev.
The President laid flowers to the grave of Heydar Aliyev paying a tribute of deep respect to the memory of a great state and political figure of Azerbaijan.
Heydar Aliyev is rightfully perceived as a founder of the independent Azerbaijan. Under his leadership a strong foundation was laid for the dynamic development of the country and growth of its international authority.
His contribution to the creation of a state and strengthening the national sovereignty has a special place in the history of Azerbaijan.
Heydar Aliyev was deeply respected and recognized in Uzbekistan as a statesman who attached great importance to the development and strengthening of friendly ties between the two brotherly states.
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev visited Victory Park in Baku.
The Leader of Uzbekistan laid flowers at the memorial monument in honor of Victory Day and paid tribute to the memory of fallen patriots of Azerbaijan.
This modern memorial complex, located in the center of the capital of Azerbaijan, was created to immortalize the memory of national heroes who gave their lives for freedom and territorial integrity of the country.
In continuation of the program of the state visit to Azerbaijan, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev arrived in the city of Fizuli.
At the airport, the high guest was met by Azerbaijan's minister of culture Adil Kerimli and other officials
The city is named after a great Azerbaijani poet and philosopher Muhammad Fizuli.
Located in the southwestern side of the country, this city is historically known as “south gates” of Karabakh.
A large-scale restoration program has been underway in Fizuli district and the city of the same name since 2020. One of the important facilities has become Fizuli Airport, commissioned in 2021. Modern residential complexes, medical and educational institutions, and infrastructure facilities have also been built and are under construction in the city.
In August 2023, the leaders of the two countries opened a modern school named after Mirzo Ulugbek in the city, built at the initiative of the President of Uzbekistan as a sign of lasting friendship between the brotherly peoples of the two countries.
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev arrived in the city of Khankendi.
The Head of our state was met by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
Here, the leaders got acquainted with the activities of the joint garment factory.
The enterprise was launched by the Presidents in November 2024 in the framework of a meeting on the margins on the UN Climate summit in Baku.
The area of the garment factory is 1.2 ha. The total investment cost of the project – $6.2 million. Overall 800 working places will be created.
Annually it’s planned to manufacture from 3 to 5 million textile products. The ready-made goods will be supplied to both the domestic market and export.