O‘zbekiston va Ozarbayjon yetakchilari Oliy davlatlararo kengashning ikkinchi yig‘ilishini o‘tkazdilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyevning taklifiga binoan davlat tashrifi bilan Boku shahriga keldi.
Poytaxtdagi Haydar Aliyev nomidagi aeroportda davlatimiz rahbarini Ozarbayjon Bosh vazirining birinchi o‘rinbosari Yaqub Ayubov va boshqa rasmiy shaxslar kutib oldi.
Oliy martabali mehmon sharafiga ikki davlat bayroqlari ko‘tarildi, faxriy qorovul saf tortdi.
"Zagulba" qarorgohida Ozarbayjonga davlat tashrifi bilan kelgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevni rasmiy kutib olish marosimi bo‘ldi.
Qarorgoh oldidagi maydonda ikki davlat bayroqlari ko‘tarildi, faxriy qorovul saf tortdi.
Oliy martabali mehmonni Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev samimiy kutib oldi.
Davlat madhiyalari yangradi. Harbiy orkestr sadolari ostida faxriy qorovul davlat rahbarlari oldidan saf tortib o‘tdi.
Birgalikda suratga tushishdan so‘ng O‘zbekiston va Ozarbayjon Prezidentlarining tor doiradagi uchrashuvi boshlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev "Zagulba" qarorgohida tor doirada uchrashuv va Oliy davlatlararo kengashning ikkinchi yig‘ilishini o‘tkazdilar.
O‘zbekiston-Ozarbayjon do‘stlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlash, hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarida kooperatsiya va almashinuvlarni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari bu galgi davlat tashrifi va Oliy davlatlararo kengashning ikkinchi yig‘ilishi mamlakatlarimiz o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30-yilligi nishonlanayotgan yilda o‘tayotganini alohida ta’kidladi.
- Munosabatlarimiz tarixda hech qachon bugungidek yuksak darajada bo‘lmagan, - dedi O‘zbekiston yetakchisi.
Prezidentlar ko‘p qirrali hamkorlik barcha darajalarda jadal rivojlanib borayotganini qayd etdilar. Kecha Xiva shahrida birinchi Parlamentlararo forum bo‘lib o‘tdi. Bokuda Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi va Hududlar forumi samarali o‘tdi. Yaqinda Andijonda ilk bor rektorlar forumi tashkil etilib, 60 dan ortiq shartnoma imzolandi. Ozarbayjonning "Shirvon" ansambli Xiva baxshichilik festivali gran-prisini qo‘lga kiritdi.
Iqtisodiy kooperatsiya yilida tovar ayirboshlash hajmi 25 foizga oshdi. Loyihalar portfeli 4 milliard dollarga yetgan. 300 ga yaqin qo‘shma korxona faoliyat ko‘rsatmoqda.
Tashrif davomida Boku shahrida "O‘zbekiston" bog‘i qurilishiga start beriladi va mamlakatimizning Ozarbayjondagi elchixonasi yangi binosi ochiladi.
Parlamentlar, hukumatlar, vazirliklar va hududlar darajasidagi amaliy hamkorlikni davom ettirishga kelishib olindi. Xalqaro tuzilmalar doirasida o‘zaro qo‘llab-quvvatlash muhimligi ta’kidlandi.
Tovar ayirboshlash va investitsiyalar hajmini yiliga 1 milliard dollarga yetkazish imkoniyatlari atroflicha ko‘rib chiqildi. Sanoat, infratuzilma, qishloq xo‘jaligi, sog‘liqni saqlash, turizm, bank va boshqa sohalardagi loyihalarni o‘z ichiga olgan alohida Kooperatsiya dasturi qabul qilinayotgani ta’kidlandi.
Qo‘shma investitsiya kompaniyasi faoliyatini kengaytirish muhimligi qayd etildi. Tadbirkorlar kengashi hamda Sanoat va iqtisodiy zonalar forumi kabi hamkorlikning yangi formatlari qo‘llab-quvvatlandi.
Transport-kommunikatsiya sohasidagi sheriklikka alohida e’tibor qaratildi. O‘rta yo‘lakni rivojlantirishda ishtirok etish loyihalari muhokama qilindi.
Ushbu yo‘lak orqali tashilayotgan O‘zbekiston yuklari hajmi 25 foizga - 1 million tonnadan ziyodga oshgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Bundan tashqari, joriy yil mart oyidan boshlab yuk tashishda elektron ruxsatnomalarga o‘tish ta’minlandi.
Shuningdek, Yevropaga elektr energiyasini eksport qilish bo‘yicha qo‘shma loyihani tayyorlashni jadallashtirishga kelishib olindi.
Diplomatik munosabatlar yubileyini munosib nishonlash maqsadida tomonlar joriy yilning kuzida qator qo‘shma madaniy va yoshlar tadbirlarini o‘tkazishga kelishib oldilar.
Davlat rahbarlari xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar.
Majlisda Hukumatlararo komissiya hamraislari, transport, energetika va madaniyat vazirlarining muzokaralar kun tartibi yuzasidan hisobotlari tinglandi.
Yig‘ilish yakunlari bo‘yicha "yo‘l xaritasi"ni qabul qilishga kelishib olindi.
Boku shahrida bo‘lib o‘tgan muzokaralar yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev Oliy davlatlararo kengashning ikkinchi yig‘ilishi qarorini qabul qildilar.
Davlat rahbarlari huzurida qator ikki tomonlama hujjatlar almashildi. Shu jumladan:
- Ittifoqchilik munosabatlari to‘g‘risidagi shartnomani 2025-2029-yillarda amalga oshirish bo‘yicha "yo‘l xaritasi";
- Atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida hamkorlik to‘g‘risida hukumatlararo bitim;
- Fan, kasb-hunar va oliy ta’lim sohalarida hamkorlik to‘g‘risida hukumatlararo bitim;
- 2025-2026-yillarga mo‘ljallangan sanoat kooperatsiyasi dasturi;
- 2030-yilga qadar tovar ayirboshlashni 1 milliard dollarga yetkazish dasturi;
- 2025-2027-yillarda qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat ta’minoti sohasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha amaliy harakatlar rejasi;
- 2025-2027-yillarda ijtimoiy himoya sohasida hamkorlik bo‘yicha chora-tadbirlar rejasi;
- Kemachilik va kemasozlik sohasida hamkorlik to‘g‘risida bayonnoma;
- Toshkent viloyati va Sumgait shahri, Navoiy va Gabala shaharlari o‘rtasida birodarlik munosabatlarini o‘rnatish to‘g‘risidagi kelishuvlar.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev ommaviy axborot vositalari vakillari bilan uchrashuvda muzokaralar yakunlari yuzasidan fikr bildirdilar.
Davlatimiz rahbari so‘zining avvalida O‘zbekiston Prezident Ilhom Aliyev rahbarligida Ozarbayjonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli yangilanishlar va mamlakat erishayotgan yuksak natijalardan chin dildan xursand ekanini ta’kidladi.
– Siz otangiz va har bir ozarbayjonlikning azaliy orzusini ro‘yobga chiqardingiz - mamlakat hududiy yaxlitligini tikladingiz. Qaytarib olingan hududlarning iqtisodiyoti va infratuzilmasini modernizatsiya qilish bo‘yicha faol ish olib boryapsiz, – dedi mamlakatimiz yetakchisi.
Ozarbayjon O‘zbekistonning ishonchli ittifoqchisi va strategik sherigi ekani ta’kidlandi. Bizning maqsadlarimiz, qarashlarimiz va intilishlarimiz o‘xshash. Xalqlarimizni azaldan qardoshligimiz va o‘zaro ishonchimiz asosini tashkil etayotgan tarix, qadriyatlar, til va madaniyat bog‘lab turibdi.
Davlatimiz rahbari bugun bo‘lib o‘tgan Oliy davlatlararo kengash ikkinchi yig‘ilishining samarali natijalarini, uning yakunida muhim qaror va kelishuvlar qabul qilinganini yuksak baholadi.
Bu galgi sammitga jiddiy tayyorgarlik ko‘rilgani ta’kidlandi. Birinchi Parlamentlararo forum, Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi, hududlar va rektorlar forumlari, siyosiy maslahatlashuvlar, qator madaniy tadbirlar muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
Muzokaralarda ikki mamlakat o‘rtasida Ittifoqchilik munosabatlari to‘g‘risidagi shartnomani keng ko‘lamda amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
Xalqaro maydonda yaqin aloqalarni mustahkamlash va o‘zaro qo‘llab-quvvatlashni davom ettirishga qat’iy intilish tasdiqlandi. Ko‘plab dolzarb global va mintaqaviy muammolar bo‘yicha pozitsiyalar mos kelishi qayd etildi. Shu ma’noda, davlatimiz rahbari O‘zbekiston barcha o‘tkir muammo va ziddiyatlarni faqat tinch yo‘l bilan, diplomatik sa’y-harakatlar orqali hal etish tarafdori ekanini ta’kidladi.
Muzokaralar chog‘ida ikki tomonlama savdo va investitsiyalar hajmini yaqin yillarda 1 milliard dollarga yetkazish bo‘yicha qo‘shma amaliy choralar ko‘rishga kelishib olindi. Savdo va kooperatsiyani rag‘batlantirish bo‘yicha alohida dastur qabul qilindi.
Prezidentimiz ta’kidlaganidek, amalga oshirilayotgan ishlar samaradorligini oshirish maqsadida hamkorlikning amaldagi formatlari kengaytiriladi va yangi formatlari yo‘lga qo‘yiladi. Gap Tadbirkorlar kengashini tuzish hamda Sanoat va iqtisodiy zonalar forumini o‘tkazish haqida bormoqda.
Yetakchilar transport jihatidan o‘zaro bog‘liqlikni kuchaytirishga alohida ahamiyat qaratdilar. Bugungi kunda mamlakatlarimizni bog‘laydigan va boshqa strategik yo‘nalishlarga chiqish imkonini beradigan O‘rta yo‘lak faol rivojlanayotgani ta’kidlandi. Xususan, bahordan boshlab ushbu yo‘lakda elektron ruxsatnomalar ishga tushirildi. Shu bilan birga, O‘zbekiston yuklarini tashish hajmi 25 foizga oshdi. Ularning yillik hajmi bir million tonnadan ortdi.
Yevropaga "yashil" energiya eksporti bo‘yicha qo‘shma loyihani ilgari surishda erishilgan yutuqlar qayd etildi.
Bundan tashqari, bugun Boku shahrida "O‘zbekiston" bog‘i qurilishiga start beriladi va mamlakatimizning Ozarbayjondagi elchixonasining yangi binosi ochiladi.
Shular bilan bir vaqtda O‘zbekistonda bo‘lajak "Ozarbayjon" bog‘i va noyob "Sea Breeze" sayyohlik majmuasi loyihalari faol tayyorlanayotgani ta’kidlandi.
Joriy yilda ikki qardosh mamlakat o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30-yilligi nishonlanishi munosabati bilan ushbu muhim sanaga bag‘ishlangan yirik tadbirlar, konsertlar va yoshlar forumlarini birgalikda o‘tkazishga kelishib olindi.
So‘zining yakunida davlatimiz rahbari hamkorlikka oid qo‘shma loyiha va dasturlarni qo‘llab-quvvatlayotgani uchun ozarbayjonlik hamkasbiga minnatdorlik bildirdi. Ozarbayjonga bu galgi davlat tashrifi natijalari ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlashga, qardosh mamlakatlar va xalqlarning barqaror taraqqiyoti va farovonligiga xizmat qilishiga ishonch bildirdi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Ozarbayjonga davlat tashrifi doirasida Boku shahrida "O‘zbekiston" bog‘iga tamal toshi qo‘yishga bag‘ishlangan tantanali marosim bo‘lib o‘tdi.
Yangi bog‘ poytaxtning nufuzli va jadal rivojlanayotgan "Oq shahar" mavzesidan o‘rin oldi.
Loyihaga ko‘ra, 4,5 gektar maydonda O‘zbekistonning boy madaniyati va an’analarini namoyish etadigan ulkan majmua barpo etiladi.
Bog‘ hududida yurtimiz me’moriy obidalari nusxalari, sayilgohlar, yashil hududlar, mehmonxona, turli xil savdo va ko‘ngilochar maskanlar tashkil etiladi. Binolar qurilishi va bezagida o‘zbek milliy me’morchiligi an’analari hamda naqshlaridan foydalaniladi.
Marosimda ikki davlat rahbarlari birgalikda bog‘ poydevoriga ramziy kapsula qo‘yib, ushbu muhim loyiha qurilishini boshlab berdilar.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Ozarbayjonga davlat tashrifi doirasida mamlakatimizning Boku shahridagi elchixonasi yangi binosining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyev ishtirok etdilar.
Yetakchilar ramziy tasmani kesib, diplomatik vakolatxonaning yangi binosini tantanali ravishda ochdilar.
Davlat rahbarlari diplomatlarning ikki mamlakat o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlashga qaratilgan samarali faoliyati uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi.
Elchixona zallari O‘zbekiston hududlari nomi bilan atalgan. Prezidentimiz xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik va hamjihatlik ramzi sifatida zallardan biriga Qorabog‘ nomini berishni taklif etdi.
Yakunda Prezidentlar elchixonaning Faxriy mehmonlar kitobiga tilaklarini yozib qoldirdilar.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ozarbayjonga davlat tashrifining birinchi kuni yakunida Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyev hamrohligida "Sea Breeze" dam olish majmuasi faoliyati bilan tanishdi.
Tashrif chog‘ida Kaspiy dengizining g‘arbiy sohilidagi ushbu yirik xalqaro sayyohlik markazi faoliyati haqida taqdimot o‘tkazildi.
Davlatimiz rahbariga bu yerda yaratilgan sharoitlar, dam olish zonalari, plyajlar, sport maydonchalari, mehmonxonalar, kottejlar va turar-joy majmualari haqida ma’lumot berildi.
Loyiha zamonaviy "Kaspiy riverasi"ga aylangan. Kurort qariyb 500 gektar maydonni egallagan. Bu yerda 6,5 kilometrlik plyaj zonasi, 150 gektar maydonda yashil hududlar va dam olish obyektlari mavjud bo‘lib, 700 mingga yaqin daraxt va butalar ekilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ozarbayjonga davlat tashrifining ikkinchi kunida Boku shahrida Ozarbayjon xalqining umummilliy yetakchisi Haydar Aliyev mangu qo‘nim topgan Faxr xiyoboniga tashrif buyurdi.
Prezidentimiz Haydar Aliyev qabriga gul qo‘yib, Ozarbayjonning buyuk davlat va siyosat arbobi xotirasiga ehtirom ko‘rsatdi.
Haydar Aliyev haqli ravishda mustaqil Ozarbayjonning asoschisi hisoblanadi. Uning rahbarligida mamlakatning jadal rivojlanishi va xalqaro maydondagi nufuzi yuksalishi uchun mustahkam poydevor yaratildi.
Uning davlat qurilishi va milliy suverenitetni mustahkamlashga qo‘shgan hissasi Ozarbayjon tarixida alohida o‘rin tutadi.
O‘zbekistonda Haydar Aliyevni qardosh davlatlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik aloqalarini rivojlantirish va mustahkamlashga katta ahamiyat bergan davlat arbobi sifatida chuqur hurmat qilishadi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Boku shahridagi G‘alaba bog‘iga tashrif buyurdi.
O‘zbekiston yetakchisi G‘alaba kuniga bag‘ishlangan yodgorlik poyiga gul qo‘yib, Ozarbayjon vatanparvarlari xotirasiga hurmat bajo keltirdi.
Ozarbayjon poytaxti markazida joylashgan ushbu zamonaviy yodgorlik majmuasi mamlakat ozodligi va hududiy yaxlitligi yo‘lida qurbon bo‘lgan milliy qahramonlar xotirasini abadiylashtirish maqsadida bunyod etilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ozarbayjonga davlat tashrifi doirasida Fuzuliy shahriga keldi.
Aeroportda oliy martabali mehmonni Ozarbayjon madaniyat vaziri Odil Kerimli va boshqa rasmiylar kutib oldi.
Shahar buyuk ozarbayjon shoiri va mutafakkiri Muhammad Fuzuliy nomi bilan atalgan. Mamlakatning janubi-g‘arbiy qismida joylashgan bu shahar azaldan Qorabog‘ning "janubiy darvozasi" hisoblanadi.
2020-yildan boshlab Fuzuliy tumani va shahrida keng ko‘lamli qayta tiklash dasturi amalga oshirilmoqda. 2021-yilda foydalanishga topshirilgan Fuzuliy aeroporti barpo etilgan muhim obyektlardan biri bo‘ldi. Shaharda, shuningdek, zamonaviy turar joy majmualari, tibbiyot va ta’lim muassasalari, infratuzilma obyektlari qad rostladi, yangilari qurilmoqda.
2023-yil avgust oyida ikki mamlakat yetakchilari shaharda O‘zbekiston Prezidenti tashabbusi bilan birodar xalqlarimiz o‘rtasidagi mustahkam do‘stlik ramzi sifatida qurilgan Mirzo Ulug‘bek nomidagi zamonaviy maktabni ochgan edilar.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Xonkendi shahriga keldi.
Davlatimiz rahbarini Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev kutib oldi.
Bu yerda yetakchilar qo‘shma tikuvchilik fabrikasi faoliyati bilan tanishdi.
Korxona Prezidentlar tomonidan 2024-yil noyabr oyida Bokuda bo‘lib o‘tgan BMT Iqlim sammiti doirasidagi uchrashuvda ishga tushirilgan edi.
Tikuvchilik fabrikasining maydoni 1,2 gektar. Loyihaning umumiy investitsiya qiymati 6,2 million dollarni tashkil etadi. Jami 800 ta ish o‘rni yaratiladi.
Korxonada yiliga 3-5 million dona trikotaj mahsulotlari ishlab chiqarish rejalashtirilgan. Tayyor mahsulotlar ham ichki bozorga, ham eksportga yetkazib beriladi.

Лидеры Узбекистана и Азербайджана провели второе заседание Высшего межгосударственного совета
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева прибыл в город Баку с государственным визитом.
В столичном аэропорту имени Гейдара Алиева главу нашего государства встретили первый заместитель Премьер-министра Азербайджана Ягуб Эюбов и другие официальные лица.
В резиденции «Загульба» прошла торжественная церемония официальной встречи Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, совершающего государственный визит в Азербайджан.
Высокого гостя тепло встретил Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев.
Прозвучали государственные гимны. Под звуки военного оркестра почетный караул прошел маршем перед главами государств.
После совместного фотографирования началась встреча Президентов Узбекистана и Азербайджана в узком формате.
2 июля в резиденции «Загульба» Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев провели встречу в узком составе и второе заседание Высшего межгосударственного совета.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-азербайджанских отношений дружбы, стратегического партнерства и союзничества, а также расширения кооперации и обменов в приоритетных направлениях сотрудничества.
Глава нашего государства особо отметил, что нынешний государственный визит и второе заседание Высшего межгосударственного совета проходят в год 30-летия установления дипломатических отношений между двумя странами.
– Никогда в истории наши отношения не были на таком высочайшем уровне, как сегодня, – подчеркнул лидер Узбекистана.
Президенты констатировали динамичное развитие многопланового сотрудничества на всех уровнях. Вчера в Хиве состоялся первый Межпарламентский форум. В Баку плодотворно прошли заседание Межправительственной комиссии и Форум регионов. Недавно в Андижане организован первый Форум ректоров, где было подписано более 60 соглашений. Азербайджанский ансамбль «Ширван» завоевал Гран-при фестиваля бахши в Хиве.
В Год экономической кооперации товарооборот вырос на 25 процентов. Портфель проектов достиг 4 миллиардов долларов. Действует около 300 совместных предприятий.
В ходе визита будет дан старт строительству парка «Узбекистан» в Баку и открыто новое здание посольства нашей страны в Азербайджане.
Достигнута договоренность о продолжении практического взаимодействия на уровне парламентов, правительств, министерств и регионов. Подтверждена важность взаимной поддержки в рамках международных структур.
Подробно рассмотрены возможности доведения объемов товарооборота и инвестиций до 1 миллиарда долларов ежегодно. Отмечено, что принимается отдельная Программа кооперации, в которую войдут проекты в области промышленности, инфраструктуры, сельского хозяйства, здравоохранения, туризма, банковском секторе и других сферах.
Подчеркнута важность расширения деятельности совместной инвестиционной компании. Поддержаны такие новые форматы взаимодействия, как Совет предпринимателей и Форум промышленных и экономических зон.
Особое внимание уделено партнерству в сфере транспорта и коммуникаций. Обсуждены проекты участия в развитии Серединного коридора.
С удовлетворением отмечен рост перевозок узбекских грузов через данный коридор на 25 процентов – более 1 миллиона тонн. Кроме того, с марта этого года обеспечен переход на электронные разрешения при грузоперевозках.
Также достигнута договоренность об ускорении подготовки совместного проекта по экспорту электроэнергии в Европу.
В целях достойного празднования юбилея дипломатических отношений стороны приняли решение провести осенью этого года целый ряд совместных культурных и молодежных мероприятий.
Главы государств также обменялись мнениями по международной и региональной повестке.
В ходе заседания были заслушаны доклады сопредседателей Межправительственной комиссии, министров транспорта, энергетики и культуры по повестке дня переговоров.
По итогам заседания решено принять «дорожную карту» по своевременной и качественной реализации достигнутых договоренностей.
По итогам состоявшихся в городе Баку переговоров Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев приняли Решение второго заседания Высшего межгосударственного совета.
В присутствии глав государств состоялся обмен рядом двусторонних документов. В их числе:
– «Дорожная карта» по реализации Договора о союзнических отношениях на 2025-2029 годы;
– Межправительственное соглашение о сотрудничестве в области охраны окружающей среды;
– Межправительственное соглашение о сотрудничестве в области науки, профессионального и высшего образования;
– Программа промышленной кооперации на 2025–2026 годы;
– Программа по доведению товарооборота до 1 миллиарда долларов к 2030 году;
– План практических действий по дальнейшему развитию сотрудничества в сфере сельского хозяйства и продовольственного обеспечения на 2025-2027 годы;
– План мероприятий по реализации сотрудничества в сфере социальной защиты на 2025-2027 годы;
– Протокол о сотрудничестве в области судоходства и судостроения;
– соглашения об установлении побратимских отношений между Ташкентской областью и городом Сумгаит, между городами Навои и Габала.
На встрече с представителями средств массовой информации Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев поделились своими оценками состоявшихся переговоров.
В начале своего выступления глава нашего государства заявил, что в Узбекистане искренне радуются масштабным преобразованиям и высоким достижениям Азербайджана под руководством Президента Ильхама Алиева.
– Вы исполнили давнюю мечту вашего отца и каждого азербайджанца – восстановили территориальную целостность страны. Активно работаете над модернизацией экономики и инфраструктуры возвращенных территорий, – отметил лидер нашей страны.
Подчеркнуто, что Азербайджан является надежным союзником и стратегическим партнёром Узбекистана. Мы разделяем единые цели, взгляды и устремления. Наши народы связывают история, близкие ценности, язык и культура, которые всегда служили основой братских, доверительных отношений.
Президент Узбекистана высоко оценил плодотворные итоги состоявшегося сегодня второго заседания Высшего межгосударственного совета, по итогам которого были приняты важные решения и соглашения.
Отмечено, что к нынешнему саммиту была проведена серьезная подготовительная работа. Успешно прошли первый Межпарламентский форум, заседание Межправительственной комиссии, форумы регионов и ректоров, политконсультации, целый ряд культурных мероприятий.
Особое внимание в ходе переговоров было уделено полномасштабной реализации Договора о союзнических отношениях между двумя странами.
Подтверждено обоюдное намерение укреплять тесные контакты и продолжать взаимную поддержку на международных площадках. Отмечено совпадение позиций по многим актуальным глобальным и региональным проблемам. В данном контексте глава нашего государства подчеркнул, что Узбекистан выступает за решение всех острых проблем и конфликтов исключительно мирным путем, посредством дипломатических усилий.
В ходе переговоров достигнуты договоренности о принятии совместных практических мер по доведению объемов двусторонней торговли и инвестиций до одного миллиарда долларов в ближайшие годы. Принята отдельная Программа по продвижению торговли и кооперации.
По словам Президента, для повышения эффективности проводимой работы будут расширены действующие и запущены новые форматы сотрудничества. Речь идет о проведении Совета предпринимателей и Форума промышленных и экономических зон.
Особое значение лидеры придали усилению транспортной взаимосвязанности. Подчеркнуто, что в настоящее время активно развивается Серединный коридор, который связывает наши страны и позволяет нам подключаться к другим стратегическим маршрутам. Так, с весны запущены электронные разрешения на этом коридоре. При этом объемы перевозок узбекских грузов выросли на четверть. Их ежегодный объем уже превышает один миллион тонн.
Отмечен прогресс в продвижении совместного проекта по экспорту «зеленой» энергии в Европу.
Кроме того, сегодня будет дан старт строительству парка «Узбекистан» в Баку и открыто новое здание посольства нашей страны в Азербайджане.
Отмечено, что параллельно ведется активная подготовка проектов будущего парка «Азербайджан» и уникального туристического комплекса «Sea Breeze» в Узбекистане.
В связи с празднованием в этом году юбилея 30-летия установления дипломатических отношений между двумя братскими странами, достигнута договоренность о совместном проведении крупных мероприятий, концертов и молодежных форумов, посвященных этой важной дате.
В завершение глава нашего государства поблагодарил азербайджанского коллегу за поддержку совместных проектов и программ сотрудничества. Выразил уверенность, что итоги нынешнего государственного визита в Азербайджан будут способствовать дальнейшему укреплению союзнических отношений, а также целям устойчивого развития и процветания братских стран и народов.
В соответствии с программой государственного визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Азербайджан в городе Баку состоялась торжественная церемония закладки парка «Узбекистан».
Новый парк расположится в престижном и динамично развивающемся районе столицы – «Аг шехер».
Проект предусматривает создание на площади 4,5 гектара масштабного паркового комплекса, который призван представить богатую культуру и традиции Узбекистана.
В его состав войдут реконструкции архитектурных памятников нашей страны, прогулочные зоны, зеленые территории, отель, разнообразные объекты торговли и развлечений. Здания будут оформлены с использованием элементов узбекского национального зодчества и украшены традиционными орнаментами.
В ходе церемонии главы двух государств вместе заложили символическую капсулу в фундамент парка, дав старт реализации этого важного проекта.
В ходе государственного визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Азербайджан состоялось торжественное открытие нового здания посольства нашей страны в городе Баку.
В церемонии приняли участие Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Президент Азербайджана Ильхам Алиев.
Лидеры разрезали символическую ленту и торжественно открыли новое здание дипломатического представительства.
Главы государств ознакомились с созданными условиями для эффективной деятельности дипломатов, нацеленной на дальнейшее укрепление отношений стратегического партнерства и союзничества между двумя странами.
Залы посольства названы в честь регионов Узбекистана. Президент нашей страны предложил назвать один из залов в честь Карабаха как символ дружбы и солидарности между нашими народами.
В завершение Президенты оставили памятные записи с пожеланиями в Книге почетных гостей посольства.
В завершение первого дня государственного визита в Азербайджан Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в сопровождении Президента Азербайджана Ильхама Алиева ознакомился с деятельностью курортного комплекса “Sea Breeze”.
В ходе посещения туристического объекта была представлена презентация о деятельности этого масштабного международного туристического центра на западном побережье Каспийского моря.
Главе нашего государства рассказали о созданных условиях на этом объекте, включая зоны отдыха, пляжи, спортивные площадки, гостиницы, коттеджи и жилые комплексы.
Проект представляет собой современную «каспийскую ривьеру». Курорт занимает около 500 гектаров. Здесь имеются пляжная зона протяженностью 6,5 километров, парки и рекреационные объекты площадью 150 гектаров, где высажено порядка 700 тысяч деревьев и кустарников.
3 июля, во второй день программы государственного визита в Азербайджан Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетил Аллею Почета – мемориальное место упокоения Общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева.
Президент возложил цветы к могиле Гейдара Алиева, отдав дань глубокого уважения памяти великого государственного и политического деятеля Азербайджана.
Гейдар Алиев по праву считается основателем независимого Азербайджана. Под его руководством заложена прочная основа для динамичного развития страны и роста ее международного авторитета.
Его вклад в строительство государства и укрепление национального суверенитета занимает особое место в истории Азербайджана.
В Узбекистане Гейдар Алиев снискал глубокое уважение и признание как государственный деятель, придававший большое значение развитию и укреплению дружественных связей между двумя братскими государствами.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетил Парк Победы в городе Баку.
Лидер Узбекистана возложил цветы к памятнику в честь Дня Победы и почтил память павших патриотов Азербайджана.
Этот современный мемориальный комплекс, расположенный в центре столицы Азербайджана, создан в целях увековечивания памяти о национальных героях, отдавших свои жизни за свободу и территориальную целостность страны.
В продолжении программы государственного визита в Азербайджан Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев прибыл в город Физули.
В аэропорту высокого гостя встретили министр культуры Азербайджана Адиль Керимли и другие официальные лица.
Город носит имя великого азербайджанского поэта и мыслителя Мухаммада Физули. Расположенный в юго-западной части страны, он исторически считался «южными воротами» Карабаха.
С 2020 года в Физулинском районе и одноименном городе осуществляется масштабная программа восстановления. Одним из важных объектов стал аэропорт Физули, введенный в эксплуатацию в 2021 году. В городе также возведены и строятся современные жилые комплексы, медицинские и образовательные учреждения, объекты инфраструктуры.
В августе 2023 года лидеры двух стран открыли в городе современную школу имени Мирзо Улугбека, построенную по инициативе Президента Узбекистана в знак прочной дружбы между братскими народами двух стран.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев прибыл в город Ханкенди.
Главу нашего государства встретил Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев.
Здесь лидеры ознакомились с деятельностью совместной швейной фабрики.
Предприятие было запущено Президентами в ноябре 2024 года в рамках встречи на полях климатического саммита ООН в Баку.
Площадь швейной фабрики составляет 1,2 гектара. Общая инвестиционная стоимость проекта – 6,2 миллиона долларов. Всего будет создано 800 рабочих мест.
На фабрике планируется ежегодно производить от 3 до 5 миллионов единиц трикотажной продукции. Готовая продукция будет поставляться как на внутренний рынок, так и на экспорт.