Samarqandda O‘zbekiston-Turkmaniston muzokaralari bo‘lib o‘tdi
Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov 23-aprel kuni tashrif bilan O‘zbekistonga keldi.
Tantanali ravishda ikki mamlakat bayroqlari bilan bezatilgan Samarqand xalqaro aeroportida oliy martabali mehmonni davlatimiz rahbari kutib oldi.
Tashrif dasturiga muvofiq, ikki tomonlama uchrashuv o‘tkazish va madaniy tadbirlarda birgalikda ishtirok etish ko‘zda tutilgan.
24-aprel kuni "Silk Road Samarkand" majmuasining Kongress markazida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov tor doirada va rasmiy delegatsiyalar ishtirokida muzokara o‘tkazdilar.
Uchrashuv avvalida Turkmaniston yetakchisi davlatimiz rahbariga Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedovning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
O‘zbekiston bilan Turkmaniston o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlashning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Ko‘p qirrali hamkorlik barcha yo‘nalishlarda, shu jumladan siyosiy, parlamentlararo, savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya va madaniy-gumanitar sohalarda jadal rivojlanib borayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Barcha darajalarda samarali muloqot olib borilmoqda. Hukumatlararo komissiya yig‘ilishlari, Ishbilarmonlar kengashi, Hududlar forumi, madaniyat kunlari, ko‘rgazmalar va boshqa tadbirlar muntazam o‘tkazib kelinmoqda. O‘tgan yili o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 1,1 milliard dollarni tashkil etdi. Poytaxtlarda savdo uylari tashkil etilib, yuk tashish hajmi oshmoqda. Yaqin yillarda tovar ayirboshlashni 2 milliard dollarga yetkazish vazifasi qo‘yildi.
Energetika, transport, qishloq va suv xo‘jaligi, iqtisodiyotning boshqa tarmoqlarida o‘zaro manfaatli kooperatsiya rivojlanmoqda. Birgalikda "Shovot-Toshovuz" chegaraoldi savdo zonasi tashkil etilmoqda.
Faol hududlararo muloqotlar yo‘lga qo‘yilgan, madaniy-gumanitar almashinuv bo‘yicha katta dasturlar amalga oshirilmoqda.
Joriy yilda Xiva shahrida uchinchi Hududlar forumini hamda O‘zbekistonda Turkmaniston madaniyati kunlarini o‘tkazishga kelishib olindi.
O‘zbekiston va Turkmaniston yetakchilari mintaqaviy sheriklikka doir masalalar, shu jumladan "Markaziy Osiyo plyus" formatidagi bo‘lajak sammitlar va Toshkent shahrida o‘tkaziladigan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining yettinchi Maslahat uchrashuviga tayyorgarlik ko‘rish yuzasidan fikr almashdilar.
Davlatimiz rahbari Turkmaniston tashabbusi bilan Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi tomonidan e’lon qilingan Xalqaro tinchlik va ishonch yili doirasida joriy yil dekabr oyida Ashxobod shahrida o‘tkaziladigan forum va boshqa xalqaro tadbirlar muhim ahamiyatga ega ekanini alohida ta’kidladi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Prezidenti Turkman xalqining milliy yetakchisiga uning qalamiga mansub "Tafakkur gavhari" kitobining o‘zbek tilidagi nashrining nusxasini topshirdi.
Ikki tomonlama muzokaralar yakunida Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedovga O‘zbekiston Respublikasining yuksak davlat mukofoti - "Oliy Darajali Do‘stlik" ordenini tantanali topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Davlatimiz rahbari mukofotni topshirar ekan, Gurbanguli Berdimuhamedovning qardosh mamlakatlarimiz o‘rtasidagi an’anaviy do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlashdagi ulkan xizmatlarini alohida qayd etdi.
- Qardosh Turkmanistonning barcha ulkan yutuqlari, keng ko‘lamli yangilanishlari va xalqaro maydondagi nufuzi yuksalishi sizning nomingiz bilan chambarchas bog‘liq, - dedi O‘zbekiston Prezidenti.
Turkmanistonda iqtisodiyotning barqaror o‘sishi ta’minlanmoqda, aholi farovonligi izchil yuksalmoqda. Prezidentimiz Turkman xalqining milliy yetakchisi tomonidan ilgari surilayotgan global xavfsizlik va barqaror taraqqiyotni ta’minlash yo‘lidagi xalqaro tashabbuslarni alohida qayd etdi.
Shu munosabat bilan Gurbanguli Berdimuhamedovning 2025-yilni "Tinchlik va ishonch yili" deb e’lon qilish to‘g‘risidagi taklifi xalqaro miqyosda keng qo‘llab-quvvatlangani ta’kidlandi.
Turkmaniston yetakchisining shaxsiy sa’y-harakatlari tufayli O‘zbekiston-Turkmaniston munosabatlari bugungi kunda yuksak darajaga chiqqani, haqiqatdan namunaviy tus olgani ta’kidlandi.
- Shaxsan sizning ko‘magingiz bilan 2017-yilda mamlakatlarimiz strategik sherikligining mustahkam asosi yaratildi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Mamlakatlarimiz parlamentlari, hukumatlari, hududlari, ishbilarmonlari, jamoatchiligi, ziyolilari va yoshlari o‘rtasida faol muloqotlar, savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha dastur va loyihalar amalga oshirilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Masalan, keyingi yillarda tovar ayirboshlash bir necha barobar ko‘payib, 1 milliard dollardan oshdi.
Madaniy-gumanitar hamkorlik yuksak e’tirofga loyiq. Masalan, o‘tgan yili Ashxobod va Toshkentda Maxtumquli asarlarining o‘zbek tilidagi to‘plami taqdimot qilindi, shuningdek, Ashxobod xalqaro kinofestivalida o‘zbek-turkman badiiy filmining premerasi bo‘lib o‘tdi.
Gurbanguli Berdimuhamedovga O‘zbekiston Respublikasining oliy mukofoti topshirilishi ko‘p millatli xalqimizning atoqli davlat arbobi, bugungi Turkmanistonning milliy yetakchisi va me’mori sifatida unga nisbatan samimiy hurmat-ehtiromi ifodasi bo‘lgani ta’kidlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov Samarqand shahridagi Kongress markazining Faxriy mehmonlar xiyobonida birgalikda eman daraxtini ekdilar.
Marosim ikki qardosh xalq o‘rtasidagi ko‘p asrlik mustahkam do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik rishtalari, O‘zbekiston-Turkmaniston strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish borasidagi qat’iy intilishning ramzi bo‘ldi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov bilan birga Samarqanddagi xalqaro turizm markazida tashkil etilgan "Zamonlar sadosi" ko‘rgazmasiga tashrif buyurdilar.
Mehmonlarga ko‘rgazmaning asosiy qismi — tungi sahro manzarasi namoyish etildi. Yulduzli osmonda burjlar, Mirzo Ulug‘bek xaritasi va meridianlar namoyon bo‘ladi. Tomoshabin xuddi Buyuk Ipak yo‘li bo‘ylab harakatlanayotgan karvon kabi qum tepaliklar orasidan o‘tadi. Yo‘l bo‘ylab insoniyat sivilizatsiyasining rivojlanish tarixi yoritib boriladi.
O‘zbek va turkman san’atkorlari ijrosida dutor va tanbur chalindi, buyuk shoirlar Alisher Navoiy va Maxtumquli g‘azallari o‘qildi.
Innovatsion taqdimotda maxsus jilolar va teatrlashtirilgan sahnalar keng qo‘llanilgani mehmonlarda katta taassurot qoldirdi.
Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedovning Samarqand shahriga tashrifi yakunlandi.
Ikki kunlik tashrif doirasida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va oliy martabali mehmon ikki tomonlama muzokaralar o‘tkazdilar, “Boqiy shahar” tarixiy-etnografik majmuasi va "Zamonlar sadosi" ko‘rgazmasi bilan tanishdilar.
Turkman xalqining milliy yetakchisini O‘zbekiston Respublikasining "Oliy Darajali Do‘stlik" ordeni bilan taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi.

On April 23 National Leader of the Turkmen people, Chairman of the Khalk Maslakhaty of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov arrived with a visit to Uzbekistan.
The high guest was met by the Head of our state at the international airport of Samarkand, solemnly decorated with the national flags of the two countries.
According to the program of the stay, the two leaders are expected to hold a bilateral meeting and participate jointly in cultural events.
On April 24, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the National Leader of the Turkmen people, Chairman of the Khalk Maslakhaty of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov held talks at the Congress Center of “Silk Road Samarkand” complex with the participation of official delegations.
At the beginning of the meeting, the leader of Turkmenistan conveyed greetings and best wishes of the President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov to the Head of our state.
Topical issues of further development and strengthening of Uzbek-Turkmen relations of friendship, good-neighborliness and strategic partnership were discussed.
The dynamic development of multifaceted cooperation in all areas of interaction, including political, inter-parliamentary, trade and economic, transport and communication, cultural and humanitarian spheres, has been noted with deep satisfaction.
A fruitful dialogue is maintained at all levels. Meetings of the Intergovernmental Commission, Business Council, Forum of Regions, cultural days, exhibitions, and others are regularly organized. Last year mutual trade turnover amounted to $1.1 billion. Trade houses have been established in the capitals, the volumes of cargo transportation are growing. The task has been set to bring the trade volume up to $2 billion in the coming years.
Mutually beneficial cooperation in the spheres of energy, transportation, agriculture, water management and other sectors of economy is developing. The “Shavat-Dashoguz” cross-border trade zone is jointly established.
Active interregional contacts have been established and a rich program of cultural and humanitarian exchange is being implemented.
An agreement has been reached to hold the third Forum of Regions in Khiva and Days of Turkmen Culture in Uzbekistan this year.
The leaders of Uzbekistan and Turkmenistan have also exchanged views on the agenda of regional partnership, including preparations for the upcoming summits in the “Central Asia Plus” format and the seventh Consultative Meeting of Central Asian Heads of State in Tashkent.
The Uzbek leader emphasized the importance of the upcoming forum in Ashgabat in December this year within the framework of the International Year of Peace and Confidence, declared by the United Nations General Assembly on Turkmenistan's initiative, as well as other international events.
During the meeting, the President of Uzbekistan presented the National Leader of the Turkmen people with a copy of his book “The Pearl of Reason” in Uzbek language, published in our country.
At the end of the bilateral talks, the National Leader of the Turkmen people, Chairman of the Khalk Maslakhaty of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov was presented with the highest state award of the Republic of Uzbekistan - the Order “Oliy Darajali Do‘stlik”.
Presenting the award, the Head of our state emphasized Gurbanguly Berdimuhamedov's great merits in strengthening traditional relations of friendship, good-neighborliness and strategic partnership between the two brotherly countries.
- All grandiose achievements, large-scale transformations and growth of the authority of brotherly Turkmenistan in the international arena are firmly linked to your name, - emphasized the President of Uzbekistan.
Turkmenistan's economy has been steadily growing, the welfare of the population has been consistently improving. The leader of our country particularly emphasized the international initiatives of the National Leader of the Turkmen people aimed at ensuring global security and sustainable development.
In this regard, it was noted that Gurbanguly Berdimuhamedov's proposal to declare 2025 the Year of Peace and Trust received wide international support.
It was emphasized that owing to the personal efforts of the leader of Turkmenistan, Uzbek-Turkmen relations have reached the highest level today, becoming truly exemplary.
- Thanks to your personal support, solid foundations of strategic partnership between our countries were laid in 2017, - said Shavkat Mirziyoyev.
Active contacts at the level of parliaments, governments, regions, business, public, intellectuals and youth of our countries, implementation of trade and economic cooperation programs and projects were noted with satisfaction. Thus, only in recent years the trade turnover has increased many times and exceeded $1 billion.
Cultural and humanitarian interaction deserves high appreciation. In this context, the presentation of a collection of works by Magtymguly in Uzbek in Ashgabat and Tashkent last year, as well as the premiere of a joint Uzbek-Turkmen feature film at the international film festival in Ashgabat were highlighted.
It was emphasized that the awarding of the highest honor of the Republic of Uzbekistan was an expression of sincere respect of the multinational Uzbek people for Gurbanguly Berdimuhamedov as an outstanding statesman, national leader and architect of modern Turkmenistan.
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the National Leader of the Turkmen people, Chairman of the Khalk Maslakhaty of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov together planted an oak tree on the avenue of honored guests of the Congress Center in Samarkand.
The ceremony became a symbol of the centuries-old friendship and good-neighborliness of the two fraternal peoples, and a firm commitment to the further development of Uzbek-Turkmen relations of strategic partnership.
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the National Leader of the Turkmen people, Chairman of the Khalk Maslakhaty of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov visited the “Mirages of Time” exhibition organized at the international touristic center in Samarkand.
The main element of the exposition was presented to the guests - the night desert, in the starry sky over which appear the Zodiac signs, Ulugbek's map of the starry sky, meridians. The viewer walks through the dunes like a caravan on the Great Silk Road. Along the route, as by the clock of time, a full account of the civilization development history is created.
Scenes with participation of Uzbek and Turkmen performers playing dutar and tambura, reciting poems of great poets Navoi and Magtymguly were also shown.
Special effects and theatrical performances were widely used in the innovative presentation, which attracted great interest among the visitors.
The visit of the National Leader of the Turkmen people, Chairman of the Khalk Maslakhaty of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov to the city of Samarkand concluded.
In the framework of the two-day program President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the high guest held bilateral talks, visited a historic and ethnographic complex “Eternal City” and got acquainted with the “Mirages of Time” exhibition.
A ceremony of awarding the National Leader of the Turkmen people with the “Oliy Darajali Do‘stlik” order of the Republic of Uzbekistan was held.
At the end of the visit, the distinguished guest was seen off by the Head of our state at the Samarkand International Airport.