Boburning armonlari ushaldi – Yangi Andijon uning nomi bilan ataladi
Andijon mamlakatimizda aholi eng zich joylashgan hudud. O‘zbekistonning 10 foiz aholisi 1 foiz yerida yashaydi. Shu bois davlatimiz rahbari tashabbusi bilan 2021-yilda yangi shahar qurilishi boshlangan edi. Bu galgi tashrifda Prezident loyihaning ilk natijalarini ko‘rdi.
Ushbu shahar Andijon tumanidagi adirlikda, qishloq xo‘jaligida foydalanilmagan 4 ming gektar maydonda barpo etilmoqda. Qurilish sakkiz bosqichda rejalashtirigan bo‘lib, hozirda 1 ming 770 ta xonadonli 63 ta uy foydalanishga topshirilgan. Shuningdek, 1 ming 680 o‘rinli maktab, 420 o‘rinli bolalar bog‘chasi, 250 qatnovga mo‘ljallangan poliklinika qurilgan. Yengil sanoat korxonasi, ipoteka markazi tashkil etilgan.
Davlatimiz rahbari hudud bo‘ylab yurib, yangi majmualarni ko‘zdan kechirdi.
Tayyor xonadonlarning ko‘pchiligiga oilalar ko‘chib kelib, yashamoqda. O‘yin maydonchalaridagi bolakaylarning shodliklari ko‘ngillarga quvonch, halovat bag‘ishlaydi. Bunyodkorlik ishlari jadal davom ettirilib, bu yil mingdan ziyod xonadonli yana 40 ta ko‘p qavatli uy barpo etiladi.
Inshootlar yo‘l, elektr energiyasi, tabiiy gaz, suv, issiqlik kabi zarur tarmoqlar bilan ta’minlangan. Ichimlik suvi yetkazib berish uchun sig‘imi to‘rt ming metr kub bo‘lgan suv saqlash va uzatish inshooti ishga tushirildi.
19 gektar maydonda “Yangi O‘zbekiston” bog‘i barpo etilib, o‘n ming tupdan ortiq manzarali daraxt ko‘chatlari, buta va gullar ekildi. Amfiteatr, dam olish joylari, dekorativ yo‘laklar, kafelar, bolalar o‘yingohi, yoritish tizimlariga ega bo‘lgan bog‘ Yangi Andijonning ko‘rki bo‘ladi.
Bu yerdagi “Vatanparvar bog‘i” katta ramziy ma’noga ega. Bog‘dagi “Vatanga qasamyod” monumenti, muzey, konsert va tomosha maydonlari mehmonlarda katta taassurotlar qoldiradi.
Loyiha ko‘lami keng. Hududning 1 ming 439 gektarida 2 mingta ko‘p qavatli turar joy qad rostlaydi. Shuningdek, ko‘plab savdo va xizmat ko‘rsatish shoxobchalari, 1 ming 820 gektarda yashil hududlar tashkil etiladi. Qurilishlar bitgach, bu yerda 410 ming nafardan ziyod aholi yashashi mumkin bo‘ladi.
Shu yerda yangi qurilish va obodonlashtirish loyihalari taqdimot qilindi. Unga ko‘ra, Alisher Navoiy nomidagi istirohat bog‘i ta’mirlanadi. Yangi Andijonda Zahiriddin Muhammad Bobur haykali o‘rnatiladi. Prezident bunda Boburning siymosini haqqoniy aks ettirish, atrofini boburiylar merosi bo‘yicha tematik parkka aylantirish yuzasidan o‘z fikrlarini bildirdi.
Davlatimiz rahbari yangi bog‘da hunarmandchilik, badiiy va amaliy san’at ko‘rgazmalarini tomosha qildi. Andijonda har yili rassomlar festivalini o‘tkazish tashabbusini ilgari surdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Andijondagi “Yangi O‘zbekiston” bog‘idagi xalq saylida ishtirok etdi.
Andijonlik yoshlar bilan muloqotda ularga yuksak ishonch bildirildi.
– Davlatimizning eng ustuvor maqsadlaridan biri – yoshlar siyosati. Ta’lim-tarbiya, mahalla, bandlik, sport tizimlarida qilayotgan ishlarimiz farzandlarimizning manfaatlari uchun. Bizning yoshlarimiz qobiliyatli, iste’dodli. Bu iste’dod qachon yuzaga chiqadi? Mehnat bo‘lsa. Bilim olib, intilgan odam hech qachon kambag‘al bo‘lmaydi, ishini topadi. Siz ham o‘qib, izlanib, zamonaviy kasb-hunarlarni egallang. Baxtli bo‘lish uchun bugun zamin yaratishingiz kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimiz Andijonda istiqomat qilayotgan turli millat vakillari bilan ham uchrashdi. Mamlakatimizdagi tinchlik-totuvlik, millatlararo ahillik eng qadrli ne’mat ekani ta’kidlandi.
Bog‘dagi amfiteatrda konsert dasturi namoyish etildi. Davlatimiz rahbari tadbirda nutq so‘zlab, viloyat ahliga yuksak hurmatini bildirdi.
– Inson qadrini ulug‘lash, xalqimizning huquq va manfaatlarini ta’minlash, shu asosda odamlarni hayotdan rozi qilish – yangi O‘zbekistonda olib borilayotgan islohotlarning bosh maqsadidir. Bugun Vatanimizning barcha viloyatlari, qishloq va ovullarida ana shu ulug‘ maqsad qanday amaliy natijalar berayotganini ko‘rib, albatta barchamiz cheksiz quvonamiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Buning amaliy tasdig‘ini go‘zal va betakror Andijon zaminida ham yaqqol ko‘rish mumkin. Viloyatda sanoat, tadbirkorlik, qishloq xo‘jaligi, bog‘-u rog‘lar barpo etish, ko‘cha va mahallalarni obod qilish, aholi uchun munosib mehnat va yashash sharoitlari yaratish bo‘yicha ko‘p ishlar qilinmoqda.
– Andijon zaminida yangi O‘zbekiston g‘oyasi, yangi O‘zbekiston nafasi har bir mahalla, har bir xonadonga kirib bormoqda, xalqimizni baland-baland marralarga undamoqda. Bu – islohotlarimizning biz kutgan, butun xalqimiz kutgan eng katta, eng muhim natijasi, – dedi Prezident.
Andijon yurtimizning tarixiy shaharlaridan biri, vodiy gavharidir. Bugungi kunda viloyatda barcha soha va tarmoqlar jadal rivojlanmoqda. Ayni paytda bu yerda juda katta salohiyat mavjud. Ana shunday imkoniyatlarni ishga solish, hududni yanada taraqqiy ettirish maqsadida Yangi Andijon shahri qurilmoqda. Qisqa vaqt ichida bu yerda so‘lim “Yangi O‘zbekiston” bog‘i ham barpo etildi.
Davlatimiz rahbari bu ishlarga hissa qo‘shgan barcha insonlarga tashakkur aytdi.
Andijon Zahiriddin Muhammad Bobur tavallud topgan diyor ekani bilan ham mashhur. Shu munosabat bilan Shavkat Mirziyoyev Yangi Andijon shaharchasiga Bobur shahri deb nom berish tashabbusni ilgari surdi. Buni andijonliklar xursandchilik bilan qo‘llab-quvvatladi.
Bobur Mirzo temuriylar tamaddunining munosib davomchisi, ilm-fan, madaniyat, san’at va adabiyot homiysi bo‘lgan buyuk shaxsdir. U betakror ilmiy va ijodiy merosi bilan millatimiz, xalqimizni butun dunyoga tarannum etgan. Uning sharafiga alohida shahar bunyod etilsa arziydi. Bu Bobur Mirzoning dilida qolgan armonlarini ro‘yobga chiqarish yo‘lida yana bir tarixiy voqea bo‘lib qolishi ta’kidlandi.
Shaharda ixtisoslashgan bog‘cha va maktab, universitet, muzey, kutubxona va IT-parkdan iborat yirik ta’lim klasteri barpo etiladi. Oliygoh tarkibida eng yuqori talablarga javob beradigan sport majmuasi ham quriladi.
Bobur shahri milliy qadriyatlarimizni mujassam etadigan ma’naviy maskanga, yoshlar uchun ilhom va ibrat, parvoz maydoniga, yurtimizning yana bir turizm va madaniyat markaziga, zamonaviy texnologiyalar qo‘llangan “aqlli shahar”ga aylantiriladi.
Bu shahar, xuddi buyuk shoir va mutafakkir Navoiy nomi qo‘yilgan azim shahar kabi, shonli tariximiz va kelajagimiz o‘rtasida ma’naviy ko‘prik bo‘ladi, yangi tariximizdan munosib o‘rin oladi. Hududdagi bog‘ning eng baland nuqtasida Zahiriddin Muhammad Boburning yangi, muhtasham haykali o‘rnatiladi.
Bu maqsadlarni amalga oshirish uchun dastur qabul qilinib, 250 million dollar yo‘naltiriladi.
- Barchamiz bilamizki, Zahiriddin Muhammad Bobur dunyoning qayerida, qaysi o‘lkada bo‘lmasin, bir umr vatan sog‘inchi bilan yashagan. Bugun buyuk ajdodimizning armonlari ushaldi, ul zot o‘z yurtiga ruhan qaytib keldi, desam, o‘ylaymanki, sizlar ham bu fikrga qo‘shilasiz. Mana shunday ulug‘, tarixiy kun barchamizga muborak bo‘lsin, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari 15-aprel – madaniyat va san’at xodimlari kuni munosabati bilan soha vakillarini ham samimiy tabrikladi.

Новый Андижан будет носить имя великого Бабура
Андижан — самый густонаселённый город страны: 10 процентов населения Узбекистана проживают всего на 1 проценте его территории. В связи с этим по инициативе Президента в 2021 году было начато строительство нового города. Во время нынешней поездки глава государства ознакомился с первыми результатами реализации этого масштабного проекта.
Город возводится на свободной, ранее неиспользуемой для сельского хозяйства территории площадью 4 тысячи гектаров в Андижанском районе. Строительство будет выполнено в восемь этапов. На сегодняшний день сданы в эксплуатацию 63 многоэтажных дома, рассчитанных на 1 770 квартир. Построены школа на 1 680 мест, детский сад на 420 мест, поликлиника на 250 приемов в смену, также организованы предприятие легкой промышленности и ипотечный центр.
Президент прошел по территории нового города и осмотрел возведенные объекты.
Многие квартиры уже заселены. Радость детей на игровых площадках наполняет атмосферу особой теплотой и уютом. Строительство продолжается в ускоренном темпе — в этом году планируется возведение еще 40 многоэтажных домов более чем на 1 тысячу квартир.
Объекты обеспечены необходимой инфраструктурой — дорогами, электричеством, природным газом, водоснабжением и отоплением. Введено в эксплуатацию водохранилище и распределительная станция объемом 4 тысячи кубометров для подачи питьевой воды.
На площади в 19 гектаров разбит парк «Янги Узбекистон», в котором высажено свыше 10 тысяч декоративных деревьев, кустарников и цветов. В парке построены амфитеатр, зоны отдыха, прогулочные аллеи, кафе, детские площадки и установлена современная система освещения. Этот парк станет одним из украшений Нового Андижана.
Особое символическое значение имеет парк «Ватанпарвар», расположенный здесь же. Монумент «Клятва Родине», музей, концертные и зрелищные площадки произведут глубокое впечатление на гостей.
Проект отличается большим размахом. На территории площадью 1 439 гектаров планируется возведение 2 тысяч многоквартирных домов. Кроме того, будут построены торговые и сервисные объекты, а также обустроены зеленые зоны на площади 1 820 гектаров. После завершения строительства город сможет принять свыше 410 тысяч жителей.
Здесь же были представлены новые проекты благоустройства. В частности, планируется реконструкция парка имени Алишера Навои и установка памятника Захириддину Мухаммаду Бабуру. Президент подчеркнул важность создания достоверного образа Бабура и преобразования прилегающей территории в тематический парк, посвященный наследию Бабуридов.
Глава государства также ознакомился с выставками народных ремесел, декоративно-прикладного и изобразительного искусства. Он выступил с инициативой проводить в Андижане ежегодный фестиваль художников.
Президент Шавкат Мирзиёев 15 апреля посетил народное гуляние, организованное в парке «Янги Узбекистон» в Андижане.
Во время общения с молодежью глава государства выразил глубокое доверие молодому поколению:
– Одна из главных целей нашего государства — молодежная политика. Всё, что мы делаем в образовании, махаллях, занятости, спорте — ради интересов наших детей. Молодежь Узбекистана талантлива и способна. Но когда раскрывается талант? Когда есть труд. Тот, кто стремится к знаниям и работает над собой, никогда не останется без дела. Учитесь, развивайтесь, осваивайте современные профессии. Чтобы быть счастливым завтра, нужно заложить основу уже сегодня, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент также встретился с представителями разных национальностей, проживающих в Андижане, подчеркнув, что мир и межнациональное согласие — самое большое богатство страны.
В амфитеатре парка состоялся праздничный концерт. В своем выступлении Президент выразил глубокое уважение к жителям региона:
– Главной целью реформ, проводимых в Новом Узбекистане, является обеспечение прав, интересов и достоинства человека, всего народа, и на этой основе – повышение удовлетворенности людей своей жизнью. Практические результаты таких масштабных и благородных дел мы видим во всех областях, селах и аулах нашей Родины, и это, конечно, радует всех нас, – отметил он.
Андижанская область ярко подтверждает это на практике. В регионе активно развиваются промышленность, предпринимательство, сельское хозяйство, благоустройство улиц и махаллей, создаются достойные условия труда и жизни для населения.
– На земле Андижана идея Нового Узбекистана, дыхание Нового Узбекистана приходят в каждую махаллю, каждую семью. Именно это и является самым большим, самым важным результатом реформ, который ждали мы и весь наш народ, – подчеркнул Президент.
Андижан — один из древнейших городов страны и жемчужина Ферганской долины. В настоящее время здесь активно реализуются масштабные проекты, создаются новые возможности. В их числе — строительство нового города. За короткое время здесь также был создан современный парк «Янги Узбекистон».
Президент выразил благодарность всем, кто внес вклад в эти преобразования.
Андижан также знаменит тем, что именно здесь родился Захириддин Мухаммад Бабур. В связи с этим Шавкат Мирзиёев предложил назвать новый город именем Бабура. Эта инициатива была горячо поддержана жителями области.
– Бабур Мирзо – достойный продолжатель Ренессанса Темуридов, великая личность – покровитель науки, культуры, искусства и литературы, человеческого таланта. Его уникальное наследие прославило наш народ на весь мир. Строительство города, носящего его имя, станет символическим исполнением мечты великого предка, – отметил Президент.
В новом городе будет построен масштабный образовательный кластер с детскими садами, школами, университетом, музеем, библиотекой и IT-парком. В состав университета войдет современный спортивный комплекс международного уровня.
Город Бабур станет духовным центром, отражающим национальные ценности, источником вдохновения для молодёжи, новым туристическим и культурным центром, а также «умным городом» с передовыми технологиями.
Этот город, как и Навои, названный в честь великого поэта и мыслителя, станет мостом между нашей славной историей и будущим. На самой высокой точке парка будет установлен новый, величественный памятник Захириддину Мухаммаду Бабуру.
Для реализации этих планов будет принята специальная программа с финансированием в размере 250 миллионов долларов.
– Как известно, в какой бы точке мира, какой стране ни находился Захириддин Мухаммад Бабур, всю свою жизнь он тосковал по родным краям. Думаю, вы согласитесь, что сегодня мечта нашего великого предка исполнилась, он будто вновь вернулся на Родину. Поздравляю всех нас с этим историческим событием! – сказал Президент.
В завершение глава государства сердечно поздравил работников культуры и искусства с их профессиональным праздником, отмечаемым 15 апреля.