O‘zbekiston Prezidenti BMT Yevropa iqtisodiy komissiyasi rahbarini qabul qildi
Davlatimiz rahbari komissiyaning 2030-yilgacha bo‘lgan davrda Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishdagi muhim o‘rnini, shuningdek, transport, innovatsiyalar, to‘qimachilik, energetika, ekologiya va gender tenglik sohalarida, O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishi masalalarida ko‘rsatilayotgan ekspertlik ko‘magini alohida qayd etdi.
Mintaqaviy va mamlakat miqyosidagi loyihalarni amalga oshirish, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan 2023-yil noyabr oyida Bok-u shahrida bo‘lib o‘tgan BMTning Markaziy Osiyo iqtisodiyotlari uchun maxsus dasturi (SPEKA) birinchi sammitida bildirilgan tashabbuslarni amaliy ilgari surish jihatlari muhokama qilindi.
O‘zbekiston tomonining taklifiga binoan SPEKAning 2030-yilgacha rivojlanish konsepsiyasi qabul qilingani, YEIK bilan savdo tartib-taomillarini soddalashtirish bo‘yicha "yo‘l xaritasi" imzolangani, Transkaspiy yo‘lagi doirasida raqamlashtirish va hujjatlar almashinuvi bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar izchil amalga oshirilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Yil boshida komissiya ko‘magida O‘zbekiston Aholining ekologiya holati to‘g‘risidagi ishonchli axborotdan foydalanishi to‘g‘risidagi Orxus konvensiyasiga qo‘shildi.
Havo konvensiyasi va Sanoat avariyalarining transchegaraviy ta’siri to‘g‘risidagi konvensiyaga qo‘shilish masalasi ishlab chiqilmoqda.

Президент Узбекистана принял главу Европейской экономической комиссии ООН
4 апреля Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в рамках программы Самаркандского климатического форума принял заместителя Генерального секретаря ООН, Исполнительного секретаря Европейской экономической комиссии Татьяну Молчан.
В начале беседы высокая гостья передала Президенту Узбекистана искренние приветствия и теплые пожелания Генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша.
Глава нашего государства особо отметил ключевую роль Комиссии в достижении Целей устойчивого развития до 2030 года, а также оказываемое экспертное содействие в области транспорта, инноваций, текстильной отрасли, энергетики, экологии и гендерного равенства, вопросах вступления Узбекистана в ВТО.
Были обсуждены аспекты реализации региональных и страновых проектов, а также практического продвижения инициатив, выдвинутых Президентом Республики Узбекистан на первом саммите Специальной программы ООН для экономик Центральной Азии (СПЕКА) в городе Баку в ноябре 2023 года.
С удовлетворением отмечены принятие по предложению узбекской стороны Концепции развития СПЕКА до 2030 года, подписание с ЕЭК «дорожной карты» по упрощению процедур торговли, последовательная реализация комплекса мер по цифровизации и обмену документами в рамках Транскаспийского коридора.
В начале года при содействии комиссии Узбекистан присоединился к Орхусской конвенции о доступе населения к достоверной информации о состоянии экологии.
На проработке присоединение к Воздушной конвенции и Конвенции о трансграничном воздействии промышленных аварий.